Dnes je: pondelok 01.06.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň detí

Primátor zatajil skutočnosti a tým porušil zákon.

Ilúzia o transparentnom a otvorenom primátorovi sa rúca? Mraky pochybností sa spojili nad hlavou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.

 

Primátor, ktorý si hlásal otvorenosť a transparentnom, nad rámec zákona zverejňoval svoje majetkové priznania, teraz nevie vysvetliť, ako to, že neuviedol do majetkového priznania dôležité fakty.

 

Na ich okamžité vysvetlenie ho vyzval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS+Most-Híd Ivo Nesrovnal.

 

Ide o vysvetlenie  pôsobenia v dozornej rade súkromnej Komunálnej poisťovne. Podľa Nesrovnala primátor rok sedel v dozornej rade súkromnej spoločnosti a poberal za to peniaze. Porušil tým zrejme ústavný zákon o ochrane verejného záujmu.

 

"Primátor dlhodobo porušuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, o tomto porušovaní klame, zavádza verejnosť a zatajuje príjmy, ktoré z tejto činnosti má. On sa dostal do funkcie neustálym opakovaním slova transparentnosť a teraz vidíme v praxi, ako tá transparentnosť vyzerá," upozornil Nesrovnal. Podľa Nesrovnala je primátorov plat „kráľovský“ a nepotrebuje si privyrábať inde, má sa venovať svojej práci naplno.

 

„Aké pôžitky z tejto práce má? Ako je možné, že zabudol, kam chodí do roboty? Musíme si tiež položiť otázku, či náhodou nepoisťuje mestský majetok v tejto poisťovni. Žiadame, aby to okamžite vysvetlil," pokračoval I. Nesrovnal.

 

Z týchto dôvodov bude poslanecký klub SDKÚ-DS a Most-Híd iniciovať zvolanie mandátovej komisie, ktorá by mala zasadnúť ešte počas letných prázdnin.

 

O prípadnej strate mandátu, čo je najvyšší trest za porušenie tohto zákona, by malo následne hovoriť mestské zastupiteľstvo. Jeho najbližšie riadne rokovanie je naplánované na september, Nesrovnal však nevylučuje ani zvolanie mimoriadneho zasadnutia.

 

Podľa šéfa kancelárie primátora Bratislavy Ľubomír Andrassyho  Ftáčnik nemal vedomosť o tom, že jeho členstvo v Dozornej rade Komunálnej poisťovne môže byť v konflikte s ústavným zákonom. Hneď, ako bol na to upozornený začiatkom júna, nechal si veci preveriť, vzdal sa členstva a vrátil finančnú odmenu. Neznalosť zákona ale neospravedlňuje. Tobôž nie primátora hlavného mesta, ktorý má kopec poradcov a spolupracovníkov a niekto o tom vedomosť iste mal.

 

Kauzu spustil denník Sme, ktorý informoval, že Ftáčnik sedel od marca 2012 nezákonne v dozornej rade súkromnej Komunálnej poisťovne, za čo zarobil vyše 10.000 eur. Ako verejný funkcionár by mohol byť členom dozornej rady len v spoločnosti, kde má majetkový podiel mesto, čo nie je prípad súkromnej poisťovne.

 

Ďalšou nezrovnalosťou majú byť rozdiely v majetkovom priznaní za rok 2012, kde je rozpor medzi príjmami M.Ftáčnika a výdavkami. Výdavky boli vyššie ako príjmy, išlo o rozdiel vo výške viac ako 23 tisíc €.

 

Primátor to začiatkom tohto roka zdôvodnil svojsky. Vraj zverejnené boli len jeho príjmy, ale rodina žije s príjmov oboch manželov a tak výdavky boli kryté aj z platu manželky.

 

No to spochybnili Bratislavské noviny vzhľadom na pracovné zaradenie manželky primátora.

 

A teraz si dovolíme zacitovať Bratislavské noviny:

 

Na otázku, aký bol plat primátorovej manželky, alebo či v majetkovom priznaní nie je chyba,  Milan Ftáčnik koncom júna prostredníctvom hovorcu odkázal, že „všetky výdavky uvedené v mojom majetkovom priznaní vychádzajú z mojich a manželkiných príjmov a úspor. Okrem riadneho príjmu manželky slúžila na pokrytie výdavkov aj suma 10 000 eur, ktorú jej vyplatila Slovenská sporiteľňa z termínovaného vkladu z minulých rokov a ktorú použila na mimoriadnu splátku hypotéky“.

 

Nezostáva iné, ako veriť pánovi primátorovi, že to naozaj tak bolo. Namieste je však otázka, prečo to pán primátor nepriznal už vo svojom majetkovom priznaní, resp. prečo to neuviedol v marci, keď sme sa zaujímali, prečo mal vlani výdavky podstatne vyššie ako príjmy? A to sa už nebudeme radšej pýtať, aké boli vlani výdavky primátorovej domácnosti na bežný chod a kto a z čoho ich platil... Citujeme z Bratislavských novín.

 

 

 Notice: Undefined index: id in /nfsmnt/hosting1_1/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 19.07.2013 | zobrazené: 1335 x |


Podobné články

• Bsk obnoví sociálne služby (27.05.2020)
• Vysadené stromy v Petržalke (24.05.2020)
• Finančné dopady koronakrízy (23.05.2020)
• Navrhnite osobnosť Petržalky (20.05.2020)
• Parkovanie od začiatku roka nikto nekontroluje (17.05.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre
/