Dnes je: štvrtok 02.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň detskej knihy

Príbeh reformácie začal 31.októbra

Dnes si pripomíname Deň reformácie. Bolo to presne 31.októbra 1517, keď Martin Luther osobne pribil 95 téz na dvere kostola vo Wittenbergu a začal hnutie, ktoré pokračuje až dodnes, reformáciu.

 

Hoci sa prvé pokusy o reformáciu vyskytli už v 15.storočí, nemožno hovoriť o hnutí, lebo jednotlivé pokusy nemali vplyv na zmeny v Európe. V 16.storočí sa podmienky pre myšlienky reformácie zlepšili. Prispela k tomu aj rozšírenosť kníhtlače a univerzitná pôda.

 

Kritika reformátorov sa zameriava na momentálny úpadok cirkvi ale aj na dlhodobé chyby v jej vývoji, ktoré vznikali už v začiatkoch stredoveku a ktorých nahromaďovanie trvalo až do jeho neskorých fáz. Príčiny reformácie sú cirkevné  a politicko-sociálne príčiny.

 

Prvá etapa reformácie začala teológom Martinom Lutherom. Jeho tézy kritizovali odpustky a v podstate sa dotýkali všetkých kritických bodov, o ktoré sa neskôr počas celej reformácie zápasilo. Cieľom téz bolo vyprovokovať akademickú diskusiu. Myšlienky vzbudili pozornosť aj u ostatného obyvateľstva. Martin Luther bol autoritou miestnej Univerzity vo Wittenbergu. Rím aj z tohto dôvodu nemohol danú situáciu ignorovať. Rím označil Lutherove učenie za kacírske. V prestížnej rozprave so svojím protivníkom, kresťanským teológom Johannesom Eckom v Lipsku v roku 1519, Luther zavrhol učenie o pápežskej neomylnosti a neomylnosti pápežských koncilov.

 

 Pápež Lev X. vydáva  Exsurge Domine, v ktorej hrozí Lutherovi kliatbou. Luther naďalej prehlbuje svoje učenie a šíri svoje myšlienky vydávaním nových spisov. Tie sú verejne pálené, na čo Luther reaguje spálením pápežskej buly. Pápež vydáva novú bulu Decet Romanum Pontificem, ktorou nariaďuje exkomunikáciu. V roku 1521 je Luther predvolaný na ríšsky snem vo Wormse. Ani tam neodvolá svoje učenie a nemecký cisár Karol V. vydáva Wormský edikt, ktorým potvrdzuje kliatbu zo strany Ríma a Lutherovo učenie je zakázané. Saský Kurfirst Fridrich III.Múdry ktorý je Lutherovým ochrancom, inscenuje Lutherov únos a nechá ho v tajnosti previesť na hrad Wartburg, kde reformátor býva 2 roky.

 

Luther počas pobytu na Wartburgu prekladá do nemčiny Bibliu, ktorá bola nemecky hovoriacemu obyvateľstvu dovtedy nedostupná.

 

Nemci prechádzajú húfne na novú vieru. Začína sa objavovať nespokojnosť proti omši a celibátu. Mnísi a mníšky opúšťajú kláštory. 25.decembra 1521 je v mestskom chráme vo Wittenbergu prvýkrát prisluhovaná Večera Pánova evanjelickým spôsobom

 

 

 Autor: Petrzalcan | 31.10.2013 | zobrazené: 2054 x |


Podobné články

• Tragický osud väzňov v Engerau (30.03.2020)
• Fenomenálny vedec z Prešporka (26.03.2020)
• Ako sa poučiť zo španielskej chrípky pre dnešnú pandémiu (12.03.2020)
• Narodil sa v Prešporku (02.03.2020)
• Messerschmidt prežil plodné obdobie v Prešporku (07.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(7)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(5)

Nie, nedodržiavam
(5)


spolu 17 hlasov
/