Dnes je: streda 27.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Prešporský umelec pop-artu

"Bol to veľmi silný človek a mal úžasnú charizmu,“ spomína si na svojho manžela Cecile Joy Fleischmannová. "Od iných umelcov sa líšil aj tým, že nikdy nebol deprimovaný. Stále hľadal nové motívy, idey, technológie a nebál sa experimentovať. To bol aj dôvod, prečo rád objavoval nové svety a často cestoval. Potreboval spoznávať nepoznané.“

Arthur Fleischmann vytvoril sochy štyroch pápežov ešte za ich života a bustu Jána Pavla II. môžu návštevníci obdivovať práve v bratislavskom mú­zeu autora. Umelecky stvárnil aj veľkorozmerné diela pre svetové výstavy EXPO a osobne sa stretol s anglickou kráľovnou, ktorej vytvoril dielo pri príležitosti 25. výročia jej pôsobenia na tróne.

Arthur Fleischmann  sa narodil 5.júna 1896 v časoch monarchie v Prešporku.  Študoval medicínu v Budapešti a Prahe, predtým, ako sa obrátil k sochárstvu, a získal štipendium na Materskej škole sochárstva na Viedenskej akadémii výtvarných umení. Z Európy odišiel v roku 1937, cestoval do Južnej Afriky a na Zanzibar, potom strávil dva roky na Bali, kde sa obrátil z rodného judaizmu na katolicizmus s podporou holandského koloniálneho misionára, otca Buysa. Formy tradičných balijských tanečníkov sa stali celoživotným ovplyvnením práce Fleischmanna.

V roku 1939 sa Fleischmann presťahoval do Austrálie, kde sa stal centrom skupiny Merioola. Bol zvolený za člena Spoločnosti umelcov v Sydney a vytváral sochy z portrétov významných Austrálčanov vrátane kardinála Gilroyho, generálneho guvernéra lorda Gowrieho, sir Fredericka Jordana, Sir John Butters, sir Percy Spender, klaviristu Gaultiero Volterru a huslistky Jeanne Gautierovej.

Jeho dve najznámejšie diela z tohto obdobia sú pamiatka stromu, ktorú vytvoril pre kráľovskú botanickú záhradu v Sydney v roku 1946; a Bronzové dvere na Mitchell Wing štátnej knižnice Nového Južného Walesu.

V roku 1948 sa Fleischmann vrátil do Európy a usadil sa v Londýne. Oženil sa s manželkou Cecil Joy a v  roku 1961 sa im narodil syn, fotograf Dominique Fleischmann.

Fleischmann produkoval sochy osobností vrátane lorda Robensa, opernej speváčky Kathleen Ferrierovej, herečky Joan Collinsovej a baleríny Svetlany Beriosovej. Jeho busta Trevora Howarda je v zbierke Národnej portrétnej galérie.  Fleishmann propagoval využitie perspexu v sochárstve vrátane niektorých významných verejných diel. V roku 1956 si spoločnosť Pacific Steam Navigation Company (PSNC) objednalo narodenie Afrodity pre svoju loď Reina del Mar. Fleischmann vytesal kus z polotónového bloku jasného plexiskla vytvoreného z laminovaných listov.  V roku 1970 na svetovej výstave v Osake v Japonsku vytvoril pre britský pavilón perspexovú fontánu s názvom Harmónia a pokrok. V roku 1963 sa objavil v britskom Pathe novinárke o sochárstve plexismu.

V roku 1977 bola jeho Krištáľová koruna vyrezaná z mohutného akrylového bloku odhalená kráľovnou Alžbetou II. v stanici St Katharine Docks v Londýne na oslavu svojho Silver Jubilee. Akrylový blok pôvodne objednal Stanley Kubrick ako mimozemský monolit vo filme 2001: Space Odyssey, ale Kubrick ho odmietol v prospech kusu vyrobeného z čierneho čadiča.

Fleischmannovo dielo bolo ovplyvnené jeho rímskokatolíckou vierou.  Jeho Tryptych sv. Ruženca (1958) bol poverený pre Lady Chapel vo Westminsterskej katedrále. Skladá sa z troch priehľadných reliéfov z plexiskla. Jeho bronz  pápeža Jána Pavla II. bol odovzdaný pápežom na ctihodnej anglickej akadémii v Ríme pri príležitosti 400. výročia založenia vysokej školy v roku 1979.

Jeho poslednou prácou bola vodná socha z perspektívy, pocta objavu DNA; ako jeho skoré "Bronzové dvere", je inštalovaný v štátnej knižnici Nového Južného Walesu.

Fleischmann zomrel 2. marca 1990 vo veku 93 rokov, na dovolenke na Tenerife na Kanárskych ostrovoch. V roku 2001 vznikla Nadácia Arthura Fleischmanna. V spolupráci s Mestským múzeom a Radou mesta Bratislavy pomohla nadácia vytvoriť trvalé múzeum v dome na Bielej ulici  6.Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 05.06.2019 | zobrazené: 673 x |


Podobné články

• Štedrovečerné tradície (24.12.2020)
• Zvyky a tradície opriadli Luciu veľkým tajomstvom (13.12.2020)
• Mestská knižnica oslavuje výročie (03.10.2020)
• Podpora kultúry v hlavnom meste (07.07.2020)
• Zajtra nás potešia Funny Fellows (07.05.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(35)

skôr áno ako nie
(17)

skôr bude horší
(17)

bude rovnaký ako rok predošlý
(17)


spolu 86 hlasov
/