Dnes je: pondelok 25.05.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
25.máj je Medzinárodný deň nezvestných detí

Prečo dnes hovoríme o tolerancii?

Myšlienka Medzinárodného dňa tolerancie pochádza od organizácie UNESCO a následne tento deň vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1996.

 

Členské štáty UNESCO prijali Deklaráciu princípov tolerancie. Poslaním tohto dňa je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe tolerancie a o nebezpečenstvách a negatívnych dôsledkoch intolerancie.

 

Tolerancia spočíva v uznaní všeobecných ľudských práv a základných slobôd iného človeka, v rešpektovaní bohatstva a rozmanitosti kultúr.

"Tolerancia neznamená akceptovanie brutality, ktorá sa oblieka do plášťa nacionalizmu, alebo ignorovanie porušovania ľudských práv pod pláštikom náboženstva," uviedol vo februári 1995 Butrus-Ghálí.

 

Možno je táto jeho veta aktuálna aj dnes na Slovensku. Väčia tolerancia medzi ľudmi je cestou ako zlepšiť spoločnosti, ktorá sa javí roztrieštená. Roztvorili sa pomyselné nožnice medzi generáciami, členovia rodín sú si niekedy tak vzdialení a nenechádzajú k sebe cestu. Rovnako to môžu byť spory medzi susedmi, obyvateľmi jedného paneláku, spolupracovníkmi na pracovisku.

 

Často tu vznikajúce problémové vzťahy sú základom problémov celej spoločnosti.

 

Práve netoleranciu, tak často prítomnú v ľudských dejinách, možno nájsť za vznikom mnohých vojen, za prenasledovaním z náboženských dôvodov a za nejedným útokom proti jedincom i skupinám pre ich názory. V rámci výchovy k tolerancii treba zabrániť všetkému, čo vyvoláva v inom človeku strach a vylúčenie zo spoločnosti v širokom zmysle slova. Naopak, mladých ľudí treba učiť kriticky myslieť a argumentovať eticky vhodnými prostriedkami

 

Mali by sme byť k sebe viac tolerantní, mali by sme sa navzájom počúvať a nechať sa jeden druhým inšpirovať. Lebo v rôznorodosti ľudskej rasy je krása. Keby sme boli všetci rovnakí, svet by bol fádny, nudný a nenapredoval by. Farebná, rečová, kultúrna I náboženská rôznorodosť sú pre nás všetkých v sutočnosti prínosom, sú obohacujúcim zdrojom inšpirácie a tvorivosti.

 Autor: Petrzalcan | 16.11.2013 | zobrazené: 4363 x |


Podobné články

• Vodné vtáky netreba kŕmiť (18.05.2020)
• Dážď a africký prach (15.05.2020)
• Navštevovali ste trhoviská? (22.04.2020)
• Horel lesík na Haanovej (21.04.2020)
• Ľudia z prihraničných obcí organizujú petíciu (18.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(111)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(42)

Nie, nedodržiavam
(41)


spolu 194 hlasov
/