Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Prečo Bratislava stále nemá cintorín pre zvieratá
Dnes je: piatok 03.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Prečo Bratislava stále nemá cintorín pre zvieratá

V Bratislave žije veľa domácich miláčikov, len v Petržalke je to možno 5-7000 zvierat. Do tohto počtu nerátame ešte vtáky, morčatá, myšky, škrečkov či rybičky. Jednoducho mnohí ľudia chcú mať doma spoločníka, domáce zvieratko, ktoré sa stáva členom rodiny so všetkým čo k tomu patrí.

 

Raz však príde chvíľa, ktorá je pre každého majiteľa ťažká. Zvieratko zomrie a treba sa postarať o jeho ostatky.

Skupina nadšencov už roky bojuje za zriadenie cintorína pre zvieratá v Bratislave. Posledný pokus vykonala spoločnosť ICONA s.r.o., ktorá na vytvorenie zvieracieho cintorína ponúkla vlastný pozemok v Dúbravke. Spoločnosť má aj vlastné peniaze, súhlasné staviská od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy, Obvodného úradu životného prostredia i  Ministerstva životného prostredia SR.

 

Všetko by teda nasvedčovalo tomu, že cintorín bude zriadený. Ale omyl. Už rok, od decembra 2012 leží na magistráte Hlavného mesta žiadosť od starostu Dúbravky a od marca ďalšia žiadosť od samotnej firmy ICONA s.r.o., kde obe strany žiadajú o záväzné stanovisko mesta, lebo v územnom pláne údajne neexistuje kód na určenie cintorína pre zvieratá. Ľudskou rečou jasne povedané, mestská časť nedala firme ICONA s.r.o. súhlas, lebo nenašla príslušné označenie v územnom pláne mesta. Preto sa starosta Dúbravky obrátil na mesto, no to už rok na list vôbec nereagovalo.

 

„Opakovane som sa pána primátora na vec pýtala. Nemá nič proti vytvoreniu cintorína, ale vidí problém v územnom pláne, ktorý údajne nepozná kódové značenie pre takúto činnosť“, povedala nám Iveta Plšeková z Petržalského okrášľovacieho spolku. Ten chcel v minulosti tiež vytvoriť takýto cintorín pre zvieratá, no nenašiel vhodný pozemok a tak podporuje žiadosť firmy ICONA s.r.o., ktorá vlastný a vhodný pozemok má.

 

Na predposlednom mestskom zastupiteľstve sa na primátora v tejto veci obrátil poslanec Ivo Nesrovnal. Dostal len ústnu odpoveď v tom istom duchu, že vec sa hodnotí a hľadá sa riešenie.

 

No povedzme si, je to naozaj taký veľký problém? Firma ICONA s.r.o. chce na svojom vlastnom pozemku vytvoriť „Spomienkový háj“, oddychový park, v ktorého časti sa budú môcť pochovávať statky malých domácich zvierat do 50 kg ( pes, mačka, fretka, morča). Na park kódové označenie územný plán pozná. V Lučenci sám primátor iniciuje vytvorenie takéhoto cintorína. Je teda problém len v Bratislavskom územnom pláne, alebo v neochote danú vec riešiť?

 

V zahraničí sú cintoríny pre zvieratá bežnou praxou, niektoré majú viac ako 100 rokov. Je to lepší spôsob ako protizákonne pochovávať zvieratá v lesoch, v záplavových oblastiach pri Dunaji a podobne.

 

Nie je toto pre mesto priorita? Pre občanov, ktorí platia dane to ale priorita je.

 

Podľa zákona by mali byť ostatky zvierat spopolnené. Uhynuté zviera môžete priniesť k zmluvnému veterinárovi, ktorý ho odošle do Štátneho veterinárneho a potravinárskeho  ústavu v Bratislave na Botanickej.  Ústav prijíma zvieratá aj priamo od majiteľov za úhradu denne, 24 hodín. Zároveň veterinár, alebo Štátny veterinárny ústav vystavia potvrdenie, ktoré slúži ako doklad na odhlásenie zvieraťa v danej mestskej časti z daňovej povinnosti.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 02.11.2013 | zobrazené: 3922 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre