Dnes je: štvrtok 09.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň za zničenie malých a ľahkých zbraní

Pomôžte prvému cintorínu pre zvieratá v Bratislave

Spoločnosť ICONA sa od roku 2012 snaží vybudovať a sprevádzkovať na vlastných pozemkoch s rozlohou 1,2 ha Cintorín pre zvieratá Borievka v mestskej časti Dúbravka v Bratislave . 


Zámerom spoločnosti je, aby toto pietne miesto bolo nielen miestom pre pochovávanie domácich miláčikov, ale aj verejným miestom, kde sa bude môcť každý návštevník poprechádzať , alebo odpočinúť v prírodnom areáli s parkovou úpravou.

Cintorín je hotový, no nemôže byť skolaudovaný, lebo ako to už na Slovensku býva, nájde sa dobrák, ktorý začne protestovať. Tak od roku 2017 bojuje vlastník pozemku a realizátor celého projektu pán Vlkovič s nezmyselnými námietkami jedného aktivistu, ktorý je momentálne aj poslancom Starého Mesta.

Celý priebeh stavebných povolení aj odvolaní nájdete na stránke https://www.cintorinborievka.sk/.

Preto sa realizátori projektu zvieracieho cintorína obracajú na verejnosť, aby im pomohla. Aj formou petície. 

 

Prečo sa človek, ktorý podniká v niečom úplne inom rozhodne vybudovať cintorín zverat?

 

„Sedel som raz na chalupe s mojim kamarátom z Bratislavy, ktorý má dvoch psíkov, a rozprávali sme sa o nich, a o dĺžke ich života. Ani neviem prečo, ale spýtal som sa ho, čo sa potom udeje keď nejaký psík umrie, čo sa stane s jeho pozostatkami ? Vedel som, že ich má veľmi rád, tak ma to zaujímalo. Odpoveď ma prekvapila, bola taká, že to je veľký problém, hlavne v Bratislave, obzvlášť preto, že býva v byte, a nie v rodinnom dome.“ Takto začína svoje rozprávanie o zámere vybudovať zvierací cintorín Borievka pán Stanislav Vlkovič.

Uplynulo dlhých 8 rokov spoločného snaženia pána Vlkoviča so spoločníkmi a s ambasádorkou  cintorína  Eňou Vácvalovou. Všetci zainteresovaní veria, že k otvoreniu prvého zvieracieho cintorína v Bratislave je už len kúsok cesty.

 

„Ale tento nekonečný príbeh nie je rozprávka. Je príbehom vytrvalého behu cez prekážky, ktoré sú prirodzené a zdolateľné, ale aj cez tie, ktoré sú postavené umelo, zámerne a necitlivo! A tie sa zdolávajú veru ťažko! Už o tom vie svoje aj Ing. Vlkovič, lebo on tú moju káru ťahá statočne ďalej už tiež roky. Občas mu vidím v tvári, alebo počujem v hlase beznádej, ktorú veľmi dobre poznám. Zažila som ju neraz...ale vždy som sa nejako otriasla, a skúsila ísť aspoň o krok ďalej. A pevne verím, že to urobí aj on! Veď ten cintorín už stojí, a sú ľudia, bohužiaľ aj profesionáli, investigatívni novinári, ktorí tento prepotrebný projekt v našom meste topia na každom kroku, a hľadajú aj neserióznym spôsobom všetky možnosti, ako ho zastaviť, dokonca úplne zrušiť. Týmto „profesionálom“, a všetkým ostatným, ktorí sa k tomuto projektu stavajú podobne, chcem aj touto cestou odkázať...a vlastne to ani nemusím robiť ja, opäť to už kedysi dávno urobil aj za mňa, za nás všetkých jeden múdry a vzácny človek, Mahatma Gándhí: „Najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom s vami bojujú, a potom...a potom zvíťazíte!“ hovorí ambasádorka projektu Eňa Vacvalová.

 

„Snažila som sa projekt podporovať kým som bola viceprimátorkou. Najprv bol proti bývalý starosta Dúbravky, no po nástupe M.Zaťoviča, sme rýchlo našli spoločnú reč a cieľ. Podporiť snahy o vybudovanie cintorína. Absolvovali sme nie jedno rokovanie, aby sa projekt posunul. Krok za krokom. Nakoniec bol cintorín vybudovaný a pred kolaudáciou ho zastavila nezmyselná aktivita človeka, ktorý ani nechápem, čo chce docieliť. V Bratislave nemáme kde pochovávať zvieratá, lesy sú plné „hrobčekov“. Je tu niekto kto má vlastný pozemok, peniaze a všetko robí na vlastné náklady. A potom príde niekto a zablokuje  celý projekt? Cítim za tým záujmy niekoho, kto má zrejme v okolí vlastné iné zámery,“ hovorí Iveta Plšeková, bývalá námestníčka primátora Bratislavy, ktorá pomáhala spoločnosti ICONA na vzniku zvieracieho cintorína.

Verejnosť môže pomôcť podporením petície za tento výnimočný projekt.Autor: Petrzalcan | 06.06.2019 | zobrazené: 2392 x |


Podobné články

• Triedenie odpadu inak (02.07.2020)
• Vodné vtáky netreba kŕmiť (18.05.2020)
• Dážď a africký prach (15.05.2020)
• Navštevovali ste trhoviská? (22.04.2020)
• Horel lesík na Haanovej (21.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre
/