Dnes je: streda 08.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň zdravia

Pomoc seniorom

6.marca 2020 bol na Slovensku hlásený prvý prípad osoby pozitívnej na koronavírus. Slovensko vedelo o tom, čo tento vírus spôsobil v Číne a mali aj dostatok informácií o epidémii i úmrtiach v Taliansku.

17.marca 2020 začalo mesto distribuovať ochranné rúška pre zamestnancov, ktorí dennodenne zabezpečujú chod mesta a mestských častí. Magistrát pristúpil k nákupu ochranných rúšok vo vlastnej réžii.

18.marca 2020 mesto informovalo o tom, že zriadilo špeciálnu telefónnu Senior linku- infolinku pre seniorov. S cieľom podporiť osamelé seniorky a seniorov. Linka je dostupná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00 na telefónnom čísle 0800 242 000. Určená je pre starších obyvateľov mesta, ktorých súčasná situácia obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií.

Aj tu sa ukazuje ako štát i samosprávy nie sú pripravení na krízové situácie a na výskyt závažných epidémií, či nebodaj ohrozenie bojovými látkami, či terorizmom.

Pritom najohrozenejšou skupinou obyvateľov sú práve seniorov, ktorých organizmus nie je schopný sa ľahko vysporiadať s infekciou covid 19. Mladí ľudia môžu infekciou prejsť ako bežnou chrípkou či virózou, no seniori sú ohrození zlyhaním ventilácie.

Samosprávy sú zriaďovateľmi zariadení opatrovateľskej starostlivosti a domov pre seniorov. Podľa  epidemiologickej situácie a na základe preventívnych opatrení sa občania Bratislavy majú čo najmenej stýkať s ostatnými obyvateľmi. Najviac sú ale situáciou ohrození seniori, ktorých izolácia môže vážne ohroziť ich fungovanie z hľadiska zásobovania, ale psychickej izolácie.

Ale je tu aj veľká skupina seniorov  nad 65 rokov, ktorí nie sú umiestnení v zariadeniach sociálnych služieb alebo inom type sociálnej služby, a takisto nemusia mať v hlavnom meste postačujúce rodinné zázemie. Možno im nemá kto nakúpiť, priniesť lieky, môžu sa cítiť osamelí a aktuálnou situáciou ohrození. Možno majú, jednoducho, strach. O týchto senioroch mestu aj mestským častiam chýba úplne podrobný prehľad. Vieme však, že ide o veľkú skupinu obyvateliek a obyvateľov Bratislavy.

S cieľom podporiť tieto osamelé seniorky a seniorov mesto spustilo telefonickú Senior Linku. Linka je dostupná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00 hodinou na telefónnom čísle 0800 242 000. Infolinka je určená pre starších obyvateľov mesta, ktorých aktuálna situácia v súvislosti s koronavírusom obzvlášť zasahuje pri zvládaní životných situácií. Zavolať však môžu aj obyvatelia, ktorí vedia o osamelo žijúcich senioroch. Informácie od seniorov z linky nám zároveň môžu pomôcť nastaviť niektoré opatrenia adresnejšie. Okrem hlavného mesta podobné infolinky zriaďujú aj mestské časti - Nové Mesto, Rača, či Záhorská Bystrica.

O preventívnych opatreniach môžete informovať svoje okolie aj vy. Aj vy - občania žijúci vo všetkých mestských častiach - sa môžete aktívne pričiniť tým, aby informácie neobišli tých, ktorí túto pomoc najviac potrebujú. Pokiaľ máte vo svojom okolí človeka, ktorý by linku a podporu mesta mohol využiť, leták o Senior Linke vytlačte a distribuujte ho vo svojom susedstve, napríklad vhodením do schránky suseda alebo aj nalepením do vchodu svojho bytového domu.Autor: Petrzalcan | 19.03.2020 | zobrazené: 226 x |


Podobné články

• Mestská časť funguje v obmedzenom režime (07.04.2020)
• Obedy pre ľudí bez domova (05.04.2020)
• Pomáhajme si (14.03.2020)
• Opatrenia v súvislosti s koronavírusom (29.02.2020)
• Úkolovanie mestských policajtov? (25.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(29)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(11)

Nie, nedodržiavam
(16)


spolu 56 hlasov
/