Dnes je: pondelok 01.06.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň detí

Pohotovosti by sa mali zmeniť

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo návrh pevnej siete pohotovostí. Predstavuje 51 miest a spádových oblastí pre dospelých a 45 miest a spádových oblastí pre deti a dorast.

 

Ambulantné pohotovosti známe aj ako Lekárska služba prvej pomoci očakávajú zmeny. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje stanoviť minimálnu ich pevnú sieť a ostatná časť služieb prvej pomoci by sa podľa ministra Tomáša Druckera ponechala ako doplnková s možnosťou kratšej prevádzky. Štát tiež po novom zadefinuje sieť organizátorov, ktorí budú zabezpečovať ambulantnú pohotovostnú službu v regiónoch, a to v pevnej aj doplnkovej sieti. Systém novej siete pohotovostí by mal v praxi fungovať od apríla 2018.
V súčasnosti by malo byť na Slovensku 95 ambulantných pohotovostí pre dospelých a 73 pre deti. Ambulantné pohotovosti z pevnej siete majú byť napojené na urgentné príjmy v nemocniciach a niektoré majú fungovať priamo v nich. "Dostupnosť novej pevnej siete by mala byť na 98 percent do 30 minút," povedal Drucker.

 

V pevnej sieti treba podľa neho zabezpečiť ambulantnú pohotovostnú službu v čase od 16.00 h do 07.00 h nasledujúceho dňa a v dňoch pracovného pokoja nepretržite. Garantovaná hodinová mzda v rámci pevnej siete by mala byť podľa ministra T. Druckera "najmenej 12 eur v hrubom". Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth je s návrhom nového systému pohotovostí spokojný. Približne 12-eurová garantovaná hodinová minimálna mzda v ambulantných pohotovostiach je podľa neho "celkom slušná". Teraz podľa jeho slov mnohí dostávajú na hodinu oveľa menej.


Doplnková sieť pohotovostí je dobrovoľná. Organizátor ju môže zriadiť "iba v rámci svojho spádového územia", ak bude takáto pohotovosť potrebná. Možno ju podľa rezortu poskytovať v rozsahu najviac štyroch hodín denne, a to v pracovných dňoch v čase medzi 16.00 h a 22.00 h, a v rozsahu najviac štyroch hodín denne v dňoch pracovného pokoja medzi 07.00 h a 22.00 h, pričom ju nemusí poskytovať každý deň.

Štát vyberie organizátora v súťaži s licenciou na šesť rokov. Ten si však môže zazmluvňovať lekárov dobrovoľne. "Čo predpokladá lepšie odmeňovanie, ako je garantované zákonom," uviedol minister zdravotníctva. Ak organizátor podľa neho nebude vedieť zabezpečiť lekárov, dostane menej peňazí od zdravotných poisťovní. Potom bude na samosprávnom kraji, aby urobil rozpis služieb pre všeobecných praktických lekárov s povinnosťou slúžiť do 22.00 h s minimálnou garantovanou mzdou.

 

Zvýšenie poplatku na urgent má odradiť od zneužívania systému

 


Zvýšenie poplatku má odradiť ľudí, aby nezneužívali systém, čím budú čakárne prázdnejšie. Minister T. Drucker chce presmerovať pacientov do ambulantnej pohotovostnej služby.  Drucker chce dať novelu zákona do medzirezortného pripomienkového konania v najbližších dňoch.

Ak ale do nemocnice príde človek s úrazom či v ohrození života, nemal by po novom zaplatiť nič. Takisto sa to bude týkať prípadu, ak na urgente budú pacienta ošetrovať najmenej dve hodiny. Pohotovostný poplatok vo výške 1,99 eura sa momentálne platiť nemusí, ak je človek následne hospitalizovaný.

Iný názor má Mária Lévyová z Asociácie na ochranu práv pacientov, ktorá tvrdí, že sumu 10 eur môžu pacienti vnímať "veľmi citlivo". Podľa nej však treba myslieť na sociálne odkázaných. Mnohí pacienti však podľa nej nevedia odhadnúť, s čím treba ísť na urgent do nemocnice a s čím na ambulantnú pohotovosť. "Bude to potrebovať ešte osvetu, spolupracovať musia lekári aj ministerstvo," uviedla. Menej preplnené čakárne na urgentoch ľudia podľa nej ocenia.

 

Zdroj: TASR

 Autor: Petrzalcan | 04.02.2017 | zobrazené: 1015 x |


Podobné články

• Výnimky aj upustenie od preukazovania sa testami (30.04.2020)
• Nové pravidlá o karanténe po príchode zo zahraničia (20.04.2020)
• Zistenie ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými (25.03.2020)
• Liečba podbeľom (20.03.2020)
• Nové opatrenia v súvislosti s pandémiou (15.03.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka
/