Dnes je: streda 16.10.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň výživy

Plot okolo veľvyslanectva ostáva, o presťahovaní ani slovo

Na dnešnom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili nájom pozemkov, ktoré užíva americká ambasáda na Hviezdoslavovom námestí ako bezpečnostnú zónu. Za oplotenie pozemku mesto získa vyše 480-tis. eur ročne počas obdobia 6 rokov, z toho 25 % získa MČ a 75 % mesto.

 

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v SR využíva pozemok v okolí budovy ambasády na Hviezdoslavovom námestí ako svoju bezpečnostnú zónu od roku 2005. Zmluva na v zásade bezplatný nájom pozemku vypršala ešte v roku 2016. Predchádzajúci poslanci neschválili predĺženie tohto nájmu. Naopak, poslanci argumentovali absurdnosťou situácie, kde veľvyslanectvo jednej krajiny „okupuje“ jeden z najlukratívnejších námestí v Bratislave. Už minulé zastupiteľstvo dostalo ponuku na 480 tisíc €, ale poslanci ju opakovane neschválili.

 

Veľvyslanectvo USA bude za nájom pozemku, ktorý využíva ako bezpečnostnú zónu, platiť mestu a mestskej časti nájomné v celkovej sume 481 070,00 eur ročne, čo predstavuje 1,00 Eur/m²/deň. Veľvyslanectvo bude oprávnené uplatniť si trojročnú opciu na obnovenie nájomnej zmluvy, avšak iba pod podmienkou, že minimálne dva mesiace pred skončením doby nájmu preukáže právoplatné stavebné povolenie na výstavbu novej budovy zastupiteľstva Spojených štátov amerických v SR.

 

Predchádzajúce zastupiteľstve žiadalo tiež, aby sa veľvyslanectvo USA z námestia odsťahovalo a vybralo si lokalitu, čo bude podmienkou schválenia nájmu pozemku okolo terajšieho miesta veľvyslanectva. Zdá sa, že terajšie zastupiteľstvo na tento fakt úplne pozabudlo. I keď primátor pripúšťa, že ambasáda hľadá nové miesto a pokračuje s lokalitou, ktorú USA vytipovali spoločne už s predchádzajúcim vedením mesta.

 

Existencia bezpečnostnej zóny pred americkou ambasádou sa opiera o Zmluvu o bezpečnostnej zóne medzi Spojenými štátmi americkými a Mestskou časťou Bratislava – Staré mesto, o stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Viedenský dohovor o diplomatických stykoch.Autor: Petrzalcan | 30.05.2019 | zobrazené: 255 x |


Podobné články

• Mestská polícia hľadá nových kolegov (15.10.2019)
• Vianočné trhy v Petržalke (09.10.2019)
• Veľkorozmerné kontajnery opäť v uliciach Petržalky (03.10.2019)
• Viceprimátorky zasiahla tento týždeň negatívna mediálna vlna (28.09.2019)
• Mestská časť spôsobila absolútny chaos na Dudovej a Bradáčovej (23.09.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS4 Lány

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(17)

2
(10)

3
(10)

4
(15)

5
(14)


spolu 66 hlasov
/