Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Petržalská holubica svieti modrožlto
Dnes je: sobota 13.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Petržalská holubica svieti modrožlto

Mestská časť Bratislava-Petržalka s partnermi nasvietila známy monument do modro-žltých farieb. Reaguje tak na útoky ruskej armády voči civilnému obyvateľstvu.

Petržalská samospráva sa od začiatku vojny na Ukrajine snaží východnému susedovi Slovenska a jeho obyvateľom pomáhať rôznymi spôsobmi. Ide najmä o pomoc utečencom, matkám a deťom, ktorí našli útočisko, bývanie a niektorí aj prácu v Petržalke.

 

Dôležitú funkciu Petržalka aktuálne zohráva aj pri vybavovaní žiadostí o príspevok na ubytovanie pre odídencov, kedy ich len za marec od fyzických osôb vyzbierala viac ako 250. A samospráva zriadila aj dočasné ubytovanie s kapacitou 80 miest.

Najľudnatejšia mestská časť Slovenska však ukrajinský ľud podporuje aj symbolicky.

 

Po vyvesení vlajky pre Miestny úradom Petržalka a liste veľvyslancovi od 13. apríla v spolupráci s partnermi do ukrajinských farieb vysvietila i známe dielo Holubica mieru.

Petržalka na napadnutie Ukrajiny reagovala promptne a pred budovou miestneho úradu v Technopole ešte 22. februára, kedy ruské vojská prekročili ukrajinské hranice na Donbase, vyvesila ukrajinskú vlajku.

Tá však viala iba pár dní. Po niekoľkých dňoch ju podľa kamerových záznamov strhol muž v staršom veku počas prechádzky so svojím psom.

 

„V Petržalke budeme vždy pevne stáť za hodnotami demokracie a slobody, ktoré v sebe zahŕňajú aj rôznorodosť názorov. Ak niekto nesúhlasí s rozhodnutím jeho volených zástupcov symbolicky vyvesiť ukrajinskú vlajku na znak podpory pre našich východných susedov, rešpektujeme to,“ ozrejmil vedúci komunikácie miestneho úradu Jozef Rybár.

„Považujeme však za neprípustné, aby svoj názor niekto prejavoval ničením cudzieho majetku a hanobením štátnych symbolov iného štátu. Aj preto sme prikročili k podaniu trestného oznámenia, ktoré už rieši polícia,“ dodáva.

 

Po iniciatíve školskej komisie mestskej časti miestnych poslancov tiež Petržalka pristúpila k odobratiu čestného názvu petržalskej Základnej školy Anatolija Karpova.

Po rozhodnutí Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z tohto týždňa už petržalská škola nenesie meno schvaľovateľa ruskej agresie na Ukrajine.

Vzdelávacia inštitúcia teda získala späť svoj pôvodný názov, čiže Základná škola Černyševského 8.

 

Vo farbách Ukrajiny sa po novom ocitla aj 18 metrov vysoká oceľová plastika Holubice mieru na Dolnozemskej ulici v Petržalke z dielne známeho sochára Karola Lacka, ktorú vytvoril ešte v roku 1984.

Nápad osvetlenia diela na modro-žlto iniciovala samotná mestská časť v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom, Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy a Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave.

zdroj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 18.04.2022 | zobrazené: 1844 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre