Dnes je: streda 26.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Svätý Pavol jasný, prináša rok šťastný.

Otvoria sa nové obchody

Vláda prichádza s novými opatreniami, ktoré umožnia otvoriť niektoré ďalšie obchody.

Spolu s tými, ktoré fungovali doteraz, budú musieť splniť sprísnené hygienické kritériá. Inak ich Úrad verejného zdravotníctva nechá opäť zavrieť.

 

Od 29. marca 2020 bude platiť výnimka pre pohotovostné lekárne, aby mali ľudia prístup k nevyhnutným liekom. Výdaj liekov je povolený len cez okienko bez vstupu do prevádzky.

Otvorené v nedeľu zostávajú aj veterinárne ambulancie.

V drogériách a potravinách by mali mať prednosť od 9.00-12.00 hod  občania nad 65 rokov. Štát nariadil v týchto hodinách prednostný nákup starším.

Od pondelka budú znovu otvorené očné optiky, leasingové služby, STK a emisie, Servis výpočtovej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil a galantérie, servisy a predaj bicyklov, záhradkárske potreby, predajne so stavebninami, inštalačným materiálom, predajne farby a laky a železiarstva.

Veľké nákupné strediská budú aj naďalej fungovať v obmedzenom režime.

Otvorené v nich zostávajú naďalej len potraviny, drogérie, lekárne a trafiky. Nové hygienické pravidlá tiež neumožnia otvoriť veľkým nákupným domom so špecifickým tovarom. Veľké predajne záhradkárskych potrieb či stavebnín budú aj naďalej zatvorené. (OBI,Hornbach a ďalšie).

Každý sa bude musieť postaviť do radu. Štát totiž presne stanovil, koľko ľudí môže v jednom momente byť vo vnútri. Na 25 metrov štvorcových predajnej plochy bude musieť byť v prevádzke len jeden zákazník.

V praxi to znamená, že v najmenších potravinách pri dome budú môcť naraz nakupovať len jednotlivci, vo väčších najviac desiatky zákazníkov

Pred vkročením do obchodu musí mať zákazník na sebe ochranné rúško a vydezinfikované ruky, prípadne rukavice. Prostriedky pre hygienu rúk má zabezpečiť samotný obchod.

V obchode budú povinné minimálne dvojmetrové rozostupy medzi ľuďmi.

 

Od stredy platí povinnosť mať na sebe okamžite po opustení vlastného príbytku rúško, šál alebo akúkoľvek improvizovanú textíliu. Opatrenie platí nielen pri pohybe na vzduchu, ale aj v obchodoch.

Štát zároveň pripravuje zákaz predaja respirátorov s ventilom. Ide o špecifickú ochranu tváre, ktorá chráni jeho nositeľa pred vírusmi, ale nefiltruje vzduch, ktorý vydychuje.

 

Ľudí, ktorí už respirátory s ventilom vlastnia, mali by naň pri nosení nasadili aj rúško. Ventilom totiž chorí môžu do okolia vydychovať vírusy aj baktérie. Respirátory sú určené predovšetkým pre zdravotníkov a pracovníkov v kontaminovanom prostredí.Autor: Petrzalcan | 28.03.2020 | zobrazené: 950 x |


Podobné články

• Prečo sa zbierajú vianočné stromčeky? (10.01.2022)
• Pomoc ľuďom po požiari v Petržalke (28.12.2021)
• Pred Vianocami prišli o byt aj majetok (23.12.2021)
• Lužný most otvorený (28.09.2021)
• Polícia pátra po mužoch z fotografie, objavili sa aj v Petržalke. (13.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(17)

O 50% lepší
(23)


spolu 74 hlasov
/