Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Osýpky sú vážny strašiak
Dnes je: štvrtok 28.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Osýpky sú vážny strašiak

Úrad verejného zdravotníctva SR  eviduje na Slovensku od januára tohto roka do 14. februára 2019 celkovo 67 prípadov osýpok. Ich výskyt zaznamenal v Košickom kraji a Bratislavskom kraji.

 

V hlavnom meste Bratislava bol v januári tohto roka zaznamenaný výskyt osýpok v jednom prípade u cudzieho štátneho príslušníka z Ukrajiny. Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že vo svete sa nedarí zastaviť šírenie osýpok a počet prípadov ochorenia na celom svete stúpol vlani približne o 50 percent.

 

Z údajov organizácie vyplýva, že počet prípadov sa zvyšuje na celosvetovej úrovni, a to aj vo vyspelých štátoch, kde je očkovanie proti chorobe historicky na veľmi dobrej úrovni.  Krajiny majú Svetovej zdravotníckej organizácii do apríla nahlásiť prípady osýpok zaznamenané v roku 2018. Doteraz bolo nahlásených už okolo 229-tisíc prípadov v porovnaní so 170-tisícmi prípadmi v roku 2017.

 

Vlani si osýpky vyžiadali približne 136-tisíc ľudských životov po celom svete. Osýpky sú vysoko nákazlivá choroba, ktorá môže spôsobiť silné hnačky, zápal pľúc a stratu zraku a v niektorých prípadoch môže byť smrteľná. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je stále významnou príčinou úmrtia u malých detí. Je to frustrujúce, lebo chorobe možno ľahko zabrániť dvoma dávkami bezpečnej a účinnej očkovacej látky, ktorá sa používa od 60. rokov 20. storočia, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia.

 

Až do roku 2016 počet prípadov osýpok plynulo klesal, ale od roku 2017 prudko stupa. „Množstvo epidémií osýpok v krajinách Európskej únie je dôkazom, že pôvodca tejto nákazy neustále cirkuluje v populácii. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti v Slovenskej republike sa nedá vylúčiť ďalší import tohto ochorenia na naše územie. V tomto prípade je potrebné neustále zdôrazňovať význam očkovania, nakoľko ide o jedinú špecifickú prevenciu tohto vysoko nákazlivého ochorenia," povedal hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Celoslovenská zaočkovanosť v rámci základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke v 15. -18. mesiaca života dosiahla k 31. 8. 2018 úroveň 95,2 % v ročníku narodenia 2016 a 96,1 % v ročníku narodenia 2015.

 

Potrebná 95-percentná hranica zaočkovanosti na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie proti osýpkam nebola dosiahnutá v ročníku narodenia 2016 v Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji a v ročníku narodenia 2015 v Bratislavskom a v Trenčianskom kraji. Na okresnej úrovni hranicu 95 % zaočkovanosti nedosiahlo 28 okresov Slovenska v ročníku narodenia 2016 a 19 okresov v ročníku narodenia 2015 v rámci základného očkovania detskej populácie proti osýpkam, mumpsu a ružienke.

Z dôvodu možného importu osýpok z okolitých krajín je potrebná zvýšená ostražitosť zdravotníckych pracovníkov, najmä praktických lekárov pre deti a dorast a dospelých, aby v rámci diferenciálnej diagnostiky pri pozitívnych klinických príznakoch (exantémové ochorenia s horúčkou) a pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze, mysleli aj na toto závažné prenosné ochorenie.

 

Hlavný hygienik SR odporúča rodičom, ktorí v rámci pravidelného povinného očkovania nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich očkovania. Rovnako naďalej odporúča aj všeobecným lekárom pre deti a dorast, aby oslovili rodičov nezaočkovaných detí s cieľom zdôrazniť význam očkovania proti osýpkam.

Ján Mikas zároveň dáva do pozornosti Poradne očkovania zriadené pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR, kde odborníci z odborov a oddelení epidemiológie poskytujú rodičom bezplatné konzultácie v súvislosti s očkovaním. O význame povinného očkovania ako aj riziku, ktoré hrozí dieťaťu v prípade, že nebude očkované, informuje rodičov tiež očkujúci lekár.

Každá osoba cestujúca do oblasti postihnutej osýpkami, ktorá nie je riadne očkovaná dvomi dávkami vakcíny proti osýpkam, je v riziku, že pri kontakte s chorým na osýpky ochorie. Očkovací status proti osýpkam si môžu ľudia preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

Výskyt osýpok zaznamenal v roku 2018 aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave u dvoch slovenských občanov pracujúcich v Rakúsku. V roku 2019, počas 3. kalendárneho týždňa, potvrdili epidemiológovia RÚVZ so sídlom v Bratislave jeden prípad ochorenia na osýpky v Bratislavskom kraji.

 

 

Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam. Rýchlo sa šíria vzduchom (kvapôčkovou infekciou) a infekčným aerosolom vznikajúcim pri kašli a kýchaní. Vstupnou bránou sú horné dýchacie cesty a spojovky. Osýpky u detí prebiehajú typicky s trojdňovým počiatočným štádiom, ktoré je charakterizované horúčkou, nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. V tomto štádiu bývajú na sliznici v ústnej dutine v oblasti stoličiek belavé škvrny so začervenaným okolím, tzv. Koplikove škvrny. Na 4. – 5. deň sa objavuje splývavá vyrážka. Začína na záhlaví a šíri sa na tvár, krk, brucho a končatiny. Pretrváva asi 3 dni. Pri nekomplikovanom priebehu ochorenie trvá 10 – 14 dní. Obávanými komplikáciami osýpok sú zápal pľúc, zápal stredného ucha a poškodenie centrálneho nervového systému. Ochorenie má najzávažnejší priebeh u detí do troch rokov a dospelých.

Najúčinnejším preventívnym opatrením proti osýpkam je očkovanie. Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva dvomi dávkami očkovacej látky, prvá dávka v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života.

 

V Európe a ďalších bohatých oblastiach sveta experti hovoria o odmietaní očkovania. Nový výskyt choroby v niektorých krajinách sa dáva do súvislosti s lekársky nepodloženými tvrdeniami, že vakcína spôsobuje autizmus.

foto: výsev na koži, Koplikove škvrny v ústach


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 17.02.2019 | zobrazené: 5117 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre