Dnes je: sobota 19.09.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes polooblačno, zrána chladnejšie, ale denné maximum 19 stupňov celzia

Oslobodenie Petržalky a Bratislavy

Začiatkom apríla si pripomíname oslobodenie Bratislavy a koniec fašistickej okupácie nášho mesta. V prípade Petržalky doslova. Túto udalosť si dnes pripomenú aj členovia Petržalského okrášľovacieho spolku položením kvetov k pamätníku.

 

Petržalka rovnako ako Devín pripadla po Mníchovskej zrade roku 1938 Veľkonemeckej ríši. Starý most bol mostom hraničným. Viac ako 6 rokov fašistickej okupácie.

 

Ťaženie Červenej armády prinieslo oslobodenie.  Pamätníkom pripomínajúcim chvíle oslobodenia Petržalky je „míľnik“ na rohu Rusovskej a Viedenskej cesty. Kamenný míľnik venovaný Sovietskej armáde obsahuje text: „V týchto miestach prekročili oddiely slávnej Sovietskej armády hranice oslobodenej Bratislavy, aby ľud Rakúska oslobodili od nadvlády fašizmu! Česť a sláva hrdinskej Sovietskej armáde!“ 

Cestný ukazovateľ má tvar skoseného hranola, na jednej strane je text v slovenskom jazyku, na druhej v ruskom jazyku. Míľnik bol  odhalený 3. apríla 1960, autormi sú sochár Ladislav Snopek a architekt Ladislav Beisetzer.

V zozname pamiatok Bratislavy je uvedený ako nehmotná pamiatka aj Pamätný dátum – 2. 4. 1945 – oslobodenie Petržalky Sovietskou armádou (dátum je nesprávny): Koncom marca 1945 nariadili nemecké úrady evakuáciu obyvateľov Petržalky, avšak výzvu uposlúchli iba petržalskí Nemci. Prechod frontu z 3. na 4. apríla 1945 si nevyžiadal žiadne obete, okrem osôb židovského pôvodu. Boli spôsobené veľké materiálne škody. V predvečer oslobodenia Petržalky vyhodili Nemci do vzduchu most cez Dunaj, zapálili kasáreň ženistov a proviantné sklady v Ovsišti, ako aj staničné budovy a sklady a tiež jednu celú vlakovú súpravu. Po ohlušujúcej nočnej paľbe z kaťuší od Rusoviec, počas ktorej boli ostreľované nemecké delostrelecké batérie na Vodnom vrchu v Bratislave a na devínskej Kobyle, vtiahli nadránom 4. apríla 1945 predné hliadky sovietskych frontových oddielov do Petržalky, odtiaľ tiahli kolóny tankov smerom na Berg.


Ale koniec vojny priniesol aj tragédie. Jednou z nich bola smrť vyše 500 židovských občanov, prevažne z Maďarska.  Väčšina z nich zahynula v posledných dňoch marca 1945 a sú pochovaní na petržalskom cintoríne. Preto spájame pripomienku oslobodenia Petržalky aj s uctením si obetí fašistických represálií v posledných dňoch vojny. Koncom roka 1944 zriadili v Petržalke provizórny pracovný-koncentračný tábor. Transportovali sem z Budapešti a väznili asi 1 600 zajatcov. Držali ich v skladoch, prístenkoch a búdach asi na 6 miestach v Engerau, napríklad v lokalite dnešného Leberfingera, Incheby a ďalších miestach.

Využívali ich na opevňovacie práce. Postup Červenej armády vyvolal rozkaz na evakuáciu Petržalky vrátane koncentračného tábora. Väzňov neschopných presunu na mieste zastrelili. Dňa 29. marca 1945 okolo polnoci začal pochod smrti do Hainburgu a následne transport na lodiach po Dunaji do Mauthausenu. Tých, ktorí cestou zomreli alebo ich povraždili, pozvážali na cintorín v Petržalke. Po exhumácii piatich masových hrobov v apríli a máji 1945 našli asi 490 obetí. Identifikovať sa podarilo iba 49 osôb.


foto: pamätník oslobodenia PetržalkyAutor: Petrzalcan | 04.04.2019 | zobrazené: 915 x |


Podobné články

• Bitka pri Moháči (29.08.2020)
• Hovorieval „Ručičky bozkávam“ (11.08.2020)
• História trolejbusov v Bratislave (19.07.2020)
• Poprava v Prešporku (16.07.2020)
• Najčítanejšie noviny v Uhorsku vychádzali v Prešporku (14.07.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Akou známkou by ste ohodnotili prácu starostu Jána Hrčku?

1
(93)

2
(24)

3
(26)

4
(33)

5
(56)


spolu 232 hlasov
/