Dnes je: piatok 10.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes slnečno a veľmi teplo.

Okolo Sadu Janka Kráľa sa bude stavať

Najprv mesto predalo Lesík Krasovského. Nepomohli petície, ani živé reťaze. Poslanci pozemok predali, nový majiteľ vyrúbal. Kus pozemku sa onedlho objavil na predaj. To bolo pred viac ako 4 rokmi.

 

Minulý rok rozvírila verejnú diskusiu petícia proti výstavbe výškovej budovy so 16 poschodiami pod názvom Bajo. Ide o pozemok po bývalom Lesíku Krasovského, teda jeho jednej časti. A tesnú blízkosť Sadu Janka Kráľa.

 

Následne sa spustili diskusie a petíciu podpísalo 3000 občanov.

 

Už viac ako rok si mestská časť Petržalka, konkrétne stavebný úrad a Magistrát posielajú rozhodnutia a výzvy. Stále nikto vo veci územného konania nerozhodol. Investor má kopec času a možnosti dopĺňať veci do spisu. To "bežný" investor a občan nemá. Konanie v tak dlhej dobe je neobvyklé. Veľmi neobvyklé. Potvrdzujú nám to aj účastníci konania, ktorí sú proti stavbe.

 

"Bajo je len symbolom. Symbolom, že v okolí Sadu sa rozhodli rôzni developeri stavať. Čím vyššie, tým viac peňazí. To, aké následky to má na zeleň, to je pre nich nepodstatné", povedala nám Iveta Plšeková z Petržalského okrášľovacieho spolku.

 

V okolí Sadu majú vyrásť aj ďalšie stavby a omnoho viac. Preto, ako vraví, Bajo bude precedensom. Ak bude Bajo povolené a to vo výške 16 poschodí, ďalší investori pôjdu  do takej  výšky a možno aj vyššie. Hovoríme o bývalom štadióne Artmédie, kde majú vyrásť aj byty. Zvýši sa niekoľko násobne množstvo áut a dopravného ruchu. Má sa rozšíriť cesta z terajšej dvojprúdovej na štvorprúdovú.

 

A Sad? Nikto sa nestará o Sad po stránke zelene. Kosenie a občasné orezanie vetvičiek sú len 10%, čo by Sad potreboval. Špeciálnu odbornú starostlivosť.

 

„Pozrite sa na stromy, sú plné imela, ktoré stromy ničí. V lete sú trávniky vyschnuté, pritom Petržalka leží na vode,“ hovorí Iveta Plšeková. O toto by sa malo mesto, ako vlastník Sadu starať.

 

Nejde o obyčajný park, ale najstarší park v Strednej Európe. Veľmi pamätné miesto. A nové parky nevznikajú.

 

Jediné plány, ktoré dnes mesto a mestská časť so Sadom riešia je výstavba v okolí. Toto kritizujú občianske združenia Petržalský okrášľovací spolok a Jednotka oduševnených Petržalčanov.

 

„Volení zástupcovia ľudí nekonajú tak, ako ľudia chcú, preto sa na nich plánujeme obrátiť v tejto veci,“ povedala na záver predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku.

 

 

 

 

 

 Autor: Petrzalcan | 17.03.2013 | zobrazené: 3992 x |


Podobné články

• Triedenie odpadu inak (02.07.2020)
• Vodné vtáky netreba kŕmiť (18.05.2020)
• Dážď a africký prach (15.05.2020)
• Navštevovali ste trhoviská? (22.04.2020)
• Horel lesík na Haanovej (21.04.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre
/