Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ohrozuje nás tetanus?
Dnes je: štvrtok 18.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Ohrozuje nás tetanus?

Hoci sa tetanus na Slovensku vyskytuje zriedkavo, pre neočkovaného človeka predstavuje pomerne vysoké riziko ohrozenia človeka. Jeho pôvodcom je baktéria clostridium tetani.

 

Z tráviacich ústrojov hospodárskych zvierat sa dostáva do pôdy a tam prežíva celé roky. Neviditeľné zárodky sa vyskytujú tak na vidieku, aj  v mestách. Nachádzať sa môžu  na lesnom chodníku, na prašnej ceste, aj v hline, ktorou presádzame kvety. Stačí malé poranenie kože alebo sliznice, ktorým vnikne do ľudského organizmu a začne svoju zhubnú činnosť.Toxíny, ktoré baktéria vylučuje, spôsobujú kŕče najskôr tvárového svalstva, potom aj celého tela. Chorý je pri plnom vedomí, a teda prežíva muky. Inkubačný čas, teda doba od vniknutia bacila do organizmu po prepuknutie prvých príznakov ochorenia trvá 7-14 dní. Ochorenia prebiehajú ťažko a približne 50% chorých umiera. Z človeka na človeka sa neprenáša.

V minulosti bol veľkou hrozbou novorodenecký tetanus. Vstupnou bránou infekcie môže byť tiež nesterilne ošetrený pupok novorodenca. Novorodenecký tetanus sa stále vyskytuje v rozvojových krajinách a podľa odhadov je celosvetovou príčinou smrti 500 tisíc novorodencov ročne. Uvádza sa, že tieto úmrtia často súvisia s pôrodmi na podlahe chatrčí, ktorá je z udupanej hliny zmiešanej s kravským trusom a v spojení s absenciou hygieny a sterility počas pôrodu.

Pri včasnej diagnóze je liekom prvej voľby podanie antitetanického séra alebo ľudského gamaglobulínu s vysokým obsahom antitoxínových protilátok, dôkladné chirurgické ošetrenie rany, podávanie penicilínu a podanie jednej dávky očkovacej látky ako stimul pre tvorbu vlastných protilátok.

 

Vďaka zavedenému pravidelnému očkovaniu proti tetanu výskyt ochorení významne poklesol a v súčasnosti sa ochorenie vyskytuje len zriedkavo. Posledné 2 prípady boli zaznamenané v roku 2002, bohužiaľ oba končili smrťou. Ďalších 7 rokov sa nevyskytol ani jeden prípad. Až v apríli tohto roku bol nahlásený 1 prípad tetanu na oddelenie epidemiológie Regionálneho úradu  verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove. Pracovníci oddelenia epidemiológie zistili, že vo svojej zdravotnej dokumentácii nemá žiadne údaje o očkovaní a pravdepodobne nebol očkovaný.

 

Proti tetanu sa očkujú už malé deti deti, po rokoch treba imunizáciu zopakovať. Zhruba každých 15 rokov, s novou vakcínou proti tetanu a záškrtu v jednom každých 10 rokov.  Ak má človek dôkaz o tom, že bol riadne očkovaný, stačí mu len jedna dávka vakcíny. Záznamy sú vedené v zdravotnej karte pacienta, kam sa nalepí aj štítok z očkovacej látky a zapíše dátum očkovania.

 

Lekár na preočkovanie upozorniť nemusí, ustriehnuť si termín musí každý človek sám, najlepšie pri preventívnej prehliadke. Posledné povinné preočkovanie, na ktoré aktívne pozýva detský lekár, sa robí po dovŕšení 13. roku života dieťaťa. Mnohí dospelí si však neuvedomujú, že vakcína proti tetanu chráni 10 - 15 rokov. Po tomto období je vždy potrebné preočkovanie, ktoré je bezplatné. Dospelý pacient je zodpovedný sám za seba a pozvánka na ,,protitetanovku“ mu dnes už nepríde do poštovej schránky ako kedysi.

 

Na preočkovanie by mali myslieť najmä ľudia, pracujúci v poľnohospodárstve, lesníctve, ale aj cyklisti, športovci, ľudia pracujúci na stavbách či so železom a alebo v skladoch. Očkovanie je významné pre všetky osoby. Na toto očkovanie by nemali zabudnúť ani tí, ktorí sa chystajú cestovať do rozvojových krajín. Vysoká preočkovanosť populácie proti tetanu a pravidelné preočkovanie sa oplatí každému a pomôže tomu, že tetanus zostane zabudnutým ochorením.

 

 

 

Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva

 



Autor: Petrzalcan | 04.11.2016 | zobrazené: 3531 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre