Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Od zajtra pôjdu do školy
Dnes je: sobota 13.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Od zajtra pôjdu do školy

Od pondelka, 22. marca 2021 bude v prevádzke všetkých 11 základných škôl pre žiakov 1. až 4. ročníka, školské kluby detí a školské jedálne podľa momentálnych prevádzkových a personálnych možností jednotlivých škôl. V prevádzke bude aj všetkých 24 materských škôl pre predškolákov, deti rodičov z kritickej infraštruktúry a deti rodičov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce

Deti budú mať takisto zabezpečené stravovanie v školských jedálňach.

Týždeň po týždni sa situácia s prevádzkou škôl menila, prichádzali nové nariadenia vlády, hygienikov aj ministerstva školstva. Prvý mesiac po novom roku sprevádzkovala Petržalka iba jednu materskú školu a školské kluby detí pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, brány základných škôl ostávali aj naďalej zatvorené. V polovici februára začali fungovať aj prvé a druhé ročníky ZŠ, stále však iba pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry alebo s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. Neustále meniace sa pravidlá spôsobili, pochopiteľne, vlnu kritiky a frustráciu zo strany rodičov, mestskej časti zas zviazali ruky pri rozhodovaní o prevádzke škôl.

„Veľa z rodičov žiada vysvetlenie, prečo neotvoríme školy pre všetky deti, ako v niektorých mestských častiach, mestách, či obciach, keď výsledky testovania ukazujú nízku pozitivitu. V pondelok 22. marca sa do škôlok vráti 1031 predškolákov a 400 detí rodičov z kritickej infraštruktúry. Do základných škôl bude mať možnosť nastúpiť vyše 3-tisíc žiakov I. stupňa. Málokto si uvedomuje, že v porovnaní s inými menšími mestskými časťami, mestami, či obcami ide o naozaj veľký počet detí,” povedal starosta Petržalky Ján Hrčka. „Chápem momentálnu situáciu rodičov, avšak práve pre veľký počet detí, ktoré navštevujú MŠ a ZŠ sme sa rozhodli v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia detí, rodičov, rodín ako aj zamestnancov otvárať MŠ a ZŠ postupne,“ dodal.


Mestská časť zo začiatku bojovala s personálnym obmedzením z dôvodu, že mnohí so zamestnancov nemohli chodiť do práce, lebo im to neumožňoval zdravotný stav alebo patrili do rizikovej skupiny. Dnes je situácia lepšia a väčšina pedagogických zamestnancov je zaočkovaná, čo MČ umožnilo postupne otvárať viac škôl, samozrejme v súlade s usmerneniami a nariadeniami vlády, Úradu verejného zdravotníctva a Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR.

Bezpečné fungovanie by sa nezaobišlo bez zaobstarania ochranných pomôcok a dodržiavania hygienických opatrení. V súčinnosti s riaditeľkami a riaditeľmi škôl zabezpečila MČ niekoľko tisíc kusov ochranných pomôcok pre všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov (rúška, respirátory, ochranné štíty, dezinfekciu, rukavice, a pod.). Obaja zákonní zástupcovia dieťaťa majú povinnosť predložiť pri nástupe dieťaťa do MŠ a ZŠ čestné prehlásenie o negatívnom výsledku na COVID-19 nie staršom ako 7 dní, resp. o prekonaní ochorenia COVID-19.

Možnosť otestovať sa majú rodičia v mobilných odberných miestach (MOM) priamo v Petržalke zriadených mestskou časťou alebo súkromnými firmami. Od konca januára funguje v Petržalke trvalé vysokokapacitné MOM Hrobákova 7 dní v týždni od 08:00 do 18:00 hod, MČ zriaďuje na tento účel aj víkendové odberné miesta v priestoroch vybraných základných škôl – Turnianska, Holíčska, Černyševského. Ak si chcú byť rodičia istí aj o zdravotnom stave dieťaťa, môžu využiť MOM na Osuského, ktoré poskytuje služby pediatra od pondelka do piatku od 12:00 do 20:00 hod.

Situáciu bude MČ Petržalka sledovať, priebežne vyhodnocovať a v prípade potreby bude následne prevádzka ZŠ a MŠ aktuálne upravená.

Zdroj: mestská časť Bratislava- PetržalkaAutor: Petrzalcan | 21.03.2021 | zobrazené: 1442 x |


Podobné články

• Záujemcovia o dotáciu mesta majú šancu do 21.mája (09.05.2023)
• Ako sme budovali komunitnú záhradu pre dve generácie (06.11.2022)
• Situácia v petržalských škôlkach (12.10.2022)
• Ako Petržalka rieši nedostatok miest v škôlkach (13.04.2022)
• Nová škôlka na Turnianskej ulici pre 84 detí (20.12.2021)

Komentáre