Dnes je: sobota 16.10.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň bielej palice

Od zajtra pôjdu do školy

Od pondelka, 22. marca 2021 bude v prevádzke všetkých 11 základných škôl pre žiakov 1. až 4. ročníka, školské kluby detí a školské jedálne podľa momentálnych prevádzkových a personálnych možností jednotlivých škôl. V prevádzke bude aj všetkých 24 materských škôl pre predškolákov, deti rodičov z kritickej infraštruktúry a deti rodičov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce

Deti budú mať takisto zabezpečené stravovanie v školských jedálňach.

Týždeň po týždni sa situácia s prevádzkou škôl menila, prichádzali nové nariadenia vlády, hygienikov aj ministerstva školstva. Prvý mesiac po novom roku sprevádzkovala Petržalka iba jednu materskú školu a školské kluby detí pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, brány základných škôl ostávali aj naďalej zatvorené. V polovici februára začali fungovať aj prvé a druhé ročníky ZŠ, stále však iba pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry alebo s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. Neustále meniace sa pravidlá spôsobili, pochopiteľne, vlnu kritiky a frustráciu zo strany rodičov, mestskej časti zas zviazali ruky pri rozhodovaní o prevádzke škôl.

„Veľa z rodičov žiada vysvetlenie, prečo neotvoríme školy pre všetky deti, ako v niektorých mestských častiach, mestách, či obciach, keď výsledky testovania ukazujú nízku pozitivitu. V pondelok 22. marca sa do škôlok vráti 1031 predškolákov a 400 detí rodičov z kritickej infraštruktúry. Do základných škôl bude mať možnosť nastúpiť vyše 3-tisíc žiakov I. stupňa. Málokto si uvedomuje, že v porovnaní s inými menšími mestskými časťami, mestami, či obcami ide o naozaj veľký počet detí,” povedal starosta Petržalky Ján Hrčka. „Chápem momentálnu situáciu rodičov, avšak práve pre veľký počet detí, ktoré navštevujú MŠ a ZŠ sme sa rozhodli v záujme bezpečnosti a ochrany zdravia detí, rodičov, rodín ako aj zamestnancov otvárať MŠ a ZŠ postupne,“ dodal.


Mestská časť zo začiatku bojovala s personálnym obmedzením z dôvodu, že mnohí so zamestnancov nemohli chodiť do práce, lebo im to neumožňoval zdravotný stav alebo patrili do rizikovej skupiny. Dnes je situácia lepšia a väčšina pedagogických zamestnancov je zaočkovaná, čo MČ umožnilo postupne otvárať viac škôl, samozrejme v súlade s usmerneniami a nariadeniami vlády, Úradu verejného zdravotníctva a Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR.

Bezpečné fungovanie by sa nezaobišlo bez zaobstarania ochranných pomôcok a dodržiavania hygienických opatrení. V súčinnosti s riaditeľkami a riaditeľmi škôl zabezpečila MČ niekoľko tisíc kusov ochranných pomôcok pre všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov (rúška, respirátory, ochranné štíty, dezinfekciu, rukavice, a pod.). Obaja zákonní zástupcovia dieťaťa majú povinnosť predložiť pri nástupe dieťaťa do MŠ a ZŠ čestné prehlásenie o negatívnom výsledku na COVID-19 nie staršom ako 7 dní, resp. o prekonaní ochorenia COVID-19.

Možnosť otestovať sa majú rodičia v mobilných odberných miestach (MOM) priamo v Petržalke zriadených mestskou časťou alebo súkromnými firmami. Od konca januára funguje v Petržalke trvalé vysokokapacitné MOM Hrobákova 7 dní v týždni od 08:00 do 18:00 hod, MČ zriaďuje na tento účel aj víkendové odberné miesta v priestoroch vybraných základných škôl – Turnianska, Holíčska, Černyševského. Ak si chcú byť rodičia istí aj o zdravotnom stave dieťaťa, môžu využiť MOM na Osuského, ktoré poskytuje služby pediatra od pondelka do piatku od 12:00 do 20:00 hod.

Situáciu bude MČ Petržalka sledovať, priebežne vyhodnocovať a v prípade potreby bude následne prevádzka ZŠ a MŠ aktuálne upravená.

Zdroj: mestská časť Bratislava- PetržalkaAutor: Petrzalcan | 21.03.2021 | zobrazené: 496 x |


Podobné články

• Voľné miesta v školkach (16.09.2021)
• Aká je situácia s miestami v MŠ v Petržalke? (03.06.2021)
• Prijímanie detí do MŠ (28.04.2021)
• Má vaše dieťa záujem o základnú umeleckú školu? (15.04.2021)
• Uvoľňovanie opatrení a výučba na stredných školách (14.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(14)

Skôr nie
(12)

Určite nie
(14)

Len čiastočne
(7)


spolu 47 hlasov
/