Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Obavy z manipulácie volieb
Dnes je: sobota 20.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Obavy z manipulácie volieb

 

Mnohí kandidáti na poslancov i starostov upozorňujú verejnosť i členov okrskových volebných komisií, aby dôsledne sledovali voľby a v prípade ťažkostí kontaktovali Ústrednú volebnú komisiu, alebo dali podnety  do zápisníc okrskových komisií.

 

Ťažkosti môžu byť hlavne v komisiách, kde sú nováčikovia a nemajú skúsenosti ani neprešli školeniami. Keďže Petržalka mala problém s obsadením 103 okrskových volebných komisií, lebo všetky kandidujúce subjekty a kandidáti nedodali svojich zástupcov do komisií, musela členov doplniť mestská časť.

 

Môžu byť voľby ovplyvnené aj v deň volieb a ako?

 

Voľby sa podľa kandidátov dajú meniť aj vo volebnej miestnosti pred samotným volebným aktom, ale najmä po uzavretí volebných komisií. Najhoršie je, ak sú členmi komisie úplní nováčikovia a jeden matador, ktorý vie, čo chce urobiť a má jasný úmysel. Hovoríme teoreticky, ale vraj sa také prípady v minulosti stávali.

 

Netreba zabúdať, že jedny voľby starostu už  boli v Petržalke vyhlásené za neplatné. Ústavný súd uviedol ako dôvod porušenie volebného zákona. V roku 2006 vyhral v Petržalke kandidát, ktorý v čase moratória i deň volieb preukázateľne „kupoval hlasy“ voličov rozdávaním žehličiek a iných darov. Aj toto je metóda na ktorú kandidáti i aktivisti poukazujú ako spôsob ovplyvňovania volieb v deň D.

 

Pred otvorením volebných komisií

 

Pred samotným otvorením volebných komisií je skontrolovať volebné urny, či sú prázdne a až tak môže dôjsť k ich zapečateniu. Aby sa nestalo, že do urny niekto vloží už vyplnené hlasovacie lístky. Pri počte vyše 100 okrskových komisií by mohlo ísť o nemálo hlasov.

 

Volebný čas

 

Počas volieb majú členovia komisií veľa povinností a na ich pleciach je zodpovednosť za platnosť volieb. Nie je dobré aj s prenosnou urnou ide len jeden člen, mali by ísť aspoň dvaja. Kritickým časom je čas obeda a večer, kedy sa členovia komisie musia vymeniť a opúšťajú volebné miestnosti.

 

Zneplatňovanie lístkov a dopisovanie

 

Po otvorení urny členovia komisie majú spočítavať hlasy spoločne. Nikdy nie oddelene po jednom členovi,  nemali byť používať perá!  Iba ceruzky, alebo perá inej farby napr. červené. Nie je nič jednoduchšie, ako keď niekto mimo dohľadu ostatných členov komisie znehodnotí „nepriateľský“ lístok dopísaním ďalšieho krúžku, alebo inou značkou. Naopak, môže aj krúžok pridať svojim favoritom.

 

Na hlasovací lístok, kde volič nevyužil všetky možnosti zakrúžkovania,  „aktívny“ člen komisie dopíše zostávajúci počet krúžkov pre kandidátov, ktoré volič nevyužil.

 

Zlé spočítanie hlasov.

 

Po otvorení urny je nebezpečné, ak niekto navrhne, aby si členovia komisie rozdelili lístky a vytvorili sa napr. dvojice.

 

 Zohraté dvojice by totiž mohli zle spočítať hlasy, alebo znehodnotiť lístky, ktoré sú v prospech kandidáta, ktorý im nevyhovuje.

 

Stačí keď sa „pomýlia" o pár hlasov, komunálne voľby často končia s rozdielom desiatok hlasov. Keby ich niekto prichytil, povedia, že to bol len omyl. Úmysel sa dokazuje ťažko, treba tomu predchádzať.

 

Manipulovanie so zápisnicou.

 

Aktivisti upozorňujú: „Darebný člen komisie si „pomýli“ rubriky a v záverečnej zápisnici napíše číselko do iného riadka. Áno, aj také už bolo. A keď si to nevšimne samotná komisia, nikto nemá dôvod rozliepať archivované krabice s lístkami - to môže nariadiť až vyšetrovateľ, ale kde niet žalobcu...“

 

Mnohí ľudia nevedia koľko krúžkov môžu udeliť pri voľbe poslancov do mesta a do mestskej časti. Volebná komisia môže vyrobiť papier, na ktorom bude jasne napísané, koľko krúžkov možno dávať. Bez navádzania na krúžkovanie konkrétneho kandidáta

 

Člen komisie, ktorý vydáva lístky a obálky, vždy automaticky povie: „Jeden krúžok na predsedu, jeden až xy krúžkov na poslancov".

 

Čo po otvorení urny?

 

Najskôr je dôležité otvoriť všetky obálky a vytriediť neplatné hlasy. Členovia by mali pracovať spoločne, jeden bude nahlas čítať obsah volebného lístka  druhí budú zapisovať. Zabráni sa tak zneplatňovaniu hlasov.

 

Potom treba volebné obálky zapečatiť.

 

Aktivisti išli v upozorneniach ešte ďalej a upozorňujú členov komisií: „ Ako prinútite skupinu zohratých dlhoročných okrskárov, aby fungovali podľa vašich návrhov? Buď po dobrom, alebo: hlasovaním členov komisie, samozrejme spojeným so zápisom do zápisnice, čo ste navrhovali a ako kto hlasoval. V prípade, že reálne išlo o falšovanie volieb, vašou silnou zbraňou je trvanie na zapísaní vašich výhrad do zápisnice, a najvyšším tromfom je NEPODPÍSANIE ZÁPISNICE (napríklad, ak by niekto odmietol zapísať vaše výhrady do zápisnice). „

 

Členovia komisií si môžu finálnu zápisnicu mobilom odfotiť, alebo nahrať na usb kľúč.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 14.11.2014 | zobrazené: 1999 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre