Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Nové zastávky až budúci rok

V hlavnom meste pribudne vyše 200 nových prístreškov na autobusových, trolejbusových a električkových zastávkach. Vzniknú najmä na miestach, kde doteraz chýbali. Dopravný podnik Bratislava doplní zastávky o nové označníky a vitríny, vďaka ktorým cestujúci nebudú lúštiť grafikon zo zmoknutého a poškodeného cestovného poriadku.

 

Hlavné mesto a DPB dávajú cestujúcim pri príležitosti Európskeho týždňa mobility do užívania zrekonštruované zastávky na Račianskom mýte, obnovou ktorých za rekordný čas skvalitnili jednu z najvyťaženejších križovatiek v Bratislave. Cestujúci dostali rozšírené a nanovo vydláždené nástupiská doplnené o moderný označník. Ostrovček pre peších smerujúcich na Šancovú ulicu zväčšil DPB takmer dvojnásobne a vodiči už môžu opäť využiť pravé odbočenie smerom do Rače. Križovatka je vybavená modernizovanou svetelnou signalizáciou a priechody pre chodcov sú debarierizované. V poslednej fáze DPB doplnil zastávky o nové prístrešky, ktoré poskytnú cestujúcim ochranu pred vetrom a dažďom.

Budúci rok DPB začne s vylepšovaním ďalších dvesto zastávok v celom meste. Spustil preto dve súťaže na zhotoviteľov, ktorí prístreškami dovybavia viaceré autobusové, trolejbusové a električkové nástupiská.

Vzhľad nových prístreškov bude v súlade s dizajn manuálom verejných prvkov z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy. Sú navrhnuté tak, aby sa cestujúci čakajúci na spoj s vodičom vozidla na navzájom videli. Ich kapacita je prispôsobená frekvencii nastupujúcich cestujúcich počas prepravnej špičky. Niektoré kusy dostanú do výbavy dokonca solárne panely, takže ich prevádzka bude ekologická.

Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať z viacerých zdrojov. Najväčšiu časť plánuje zaplatiť z eurofondov, v rámci projektu Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), pričom 5% spoluúčasťou podieľa aj DPB.

Päť prístreškov na Račianskej radiále (Pionierska, Riazanská, Mladá garda a Biely kríž) DPB prefinancuje prostredníctvom 100-tisícovej dotácie zo strany vlády a zvyšné vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB.

V týchto dňoch tiež DPB pokračuje vo výmene starých označníkov, ktoré slúžili cestujúcim aj tridsať rokov. S ich výmenou začal ešte pred letnými prázdninami a tento rok ich plánuje vymeniť aspoň 500 kusov. Nový typ označníka DPB po prvý raz predstavil na zmodernizovanej Karloveskej radiále. Následne ich osádzal aj pri ďalších rekonštrukciách električkových a trolejbusových tratí (Záhumenice, Americké nám., Mlynské nivy).Autor: Petrzalcan | 22.09.2021 | zobrazené: 702 x |


Podobné články

• Vyjadrite sa k plánom magistrátu (19.07.2022)
• Petržalka hospodárila veľmi dobre (11.07.2022)
• Zber kuchynského biodopadu (02.07.2022)
• Vandali ničia nové koše (29.04.2022)
• Premnožené hlodavce (03.04.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(172)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 540 hlasov
/