Dnes je: sobota 01.10.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Svetový deň vegetariánov

Nové poznatky o vzniku autizmu i očkovaní

Vedci z univerzity v Cambridge tvrdia, že našli súvislosť medzi vznikom autizmu a vystavením plodu v maternici hormónu estrogénu. Štúdiu, ktorá potvrdzuje niektoré staršie predpoklady, zverejnili v odbornom časopise Molecular Psychiatry.

 

Prvýkrát sa teória o možnom vplyve hormónov v maternici na vznik autizmu objavila už pred asi dvadsiatimi rokmi, v posledných rokoch jej pravdivosť potvrdzuje stále väčšie množstvo štúdií.

Vedci z Cambridge už roku 2015 merali úroveň štyroch hormónov v plodovej vode v maternici. Objavili, že ich množstvo bolo vyššie u detí, u ktorých sa neskôr v živote objavil autizmus. Tieto hormóny nazývané androgény sa viac produkujú v tele mužských ako ženských plodov - čo tiež vysvetľuje, prečo je autizmus rozšírenejšie u chlapcov ako u dievčat. A súčasne tento výskum ukázal, že nie je možné, aby bol autizmus spôsobený očkovaním; hormóny majú vplyv oveľa skôr, než k prvému očkovanie dôjde.

 

Teraz rovnaký tím výskumníkov na staršie výskum nadviazal. Testovali vzorky 98 jednotlivcov z dánskej databázy, ktorá obsahuje záznamy o zhruba 100 tisícoch tehotenstva. Teraz ale skúmali iné prenatálnej pohlavné hormóny - takzvané estrogény. Ide o výskum dôležitý predovšetkým tým, že niektoré predtým študovanej hormóny sa mení na estrogény.

 

Ukázalo sa, že úroveň všetkých štyroch skúmaných estrogénov bola u 98 plodov, u ktorých sa vyvinul autizmus, vyššia ako u 177 plodov, u ktorých sa autizmus neobjavil. Hoci sú estrogény spojené v laických predstavách so ženskými princípmi, prenatálne tieto hormóny ovplyvňujú mozog a maskulinizují ho u mnohých druhov cicavcov.

 

Štúdiu viedol profesor Simon Baron-Cohen, ktorý vedie Centrum pre výskum autizmu na univerzite v Cambridge. Práve on ako prvý prišiel s teóriou, že autizmus by mohol byť spôsobovaný vplyvom prenatálnych hormónov. Uviedol: "Tieto nové objavy potvrdzujú myšlienku, že zvýšené množstvo steroidných hormónov môže byť jednou z potenciálnych príčin tohto stavu."

Vedci si zatiaľ nie sú istí, kde sa tieto hormóny berú. Mohli by pochádzať z tela matky, z dieťaťa samotného, ​​alebo z placenty. A práve to by malo byť ďalším krokom výskumu a jeho pokračovaním - nájsť smer, odkiaľ sa steroidné hormóny do tela embrya dostávajú.

 

Hoci sa mnoho rodičov obáva, že autizmus je spojený s očkovaním, v skutočnosti ani tie najpodrobnejšie výskumy žiadnu takúto súvislosť nepreukázali. Tento rok akúkoľvek súvislosť vyvrátila veľmi rozsiahla štúdia dánskych vedcov , ktorá mala definitívne potvrdiť alebo vyvrátiť toto často šírené podozrenie.

 

Dánski lekári v rámci výskumu preverovali 657 461 detí narodených v Dánsku v rokoch 1991-2010. Za tú dobu našli 6517 detí s autizmom. Analýza neobjavila akúkoľvek súvislosť medzi výskytom očkovania a vznikom autizmu. Autori práce sa pritom sústredili aj na najčastejšie body kritiky protiočkovacího hnutia. To tvrdí, že existujú skupiny detí, ktoré sú zraniteľnejšie voči vakcinácii než ostatní.

 

Vedci sa teda zamerali na najrôznejšie faktory, ktoré sú so vznikom autizmu spojené - ako sú napríklad súrodenec s autizmom alebo starší rodičia. Tiež sa pozreli na to, či nie je autizme viac u detí, ktoré podstúpili pred MMR vakcínou (proti osýpkam, mumpsu a ružienke) iná očkovanie. Odporcovia tiež často argumentujú takzvanú regresívne formou autizmu spôsobovanú očkovaním, ktorá by sa údajne nemala objavovať v oficiálnych štatistikách.

Vedci všetky tieto teórie vo svojej štúdii testovali - a všetky sa ukázali ako nepravdivé. "Nenašli sme žiadne doklady pre hypotézy zvýšeného rizika vzniku autizmu po očkovaní MMR vakcínou, a to vo vzorke celonárodnej, nijako Nevyberanie populácie dánskych detí. Nenašli sme ani dôkazy o zraniteľnosti touto vakcínou u skupín s environmentálnymi alebo rodinnými rizikovými faktormi, "uvádza štúdia.

Autori práce, Saad Omer a Inci Yildirim, výsledky komentovali takto: "V ideálnom svete by prebiehal výskum nebezpečnosti vakcín len preto, aby overoval hypotézy vytvorené seriózna vedou, nie ako reakcia na nezmyselné konšpiračné teórie. Ale v reálnom živote môžu hypotézy propagované očkovacími skeptikov ovplyvňovať dôveru verejnosti v očkovanie, "napísali.

 

Zdroj: ČT 24Autor: Petrzalcan | 04.08.2019 | zobrazené: 1514 x |


Podobné články

• Všeobecná zdravotná poisťovňa v Petržalke na novom mieste (27.09.2022)
• Sezóna kliešťov je tu (05.06.2022)
• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
Dovolenkový

ANKETA

Zúčastníte sa októbrových komunálnych volieb?

Áno, budem voliť tých čo sú teraz
(26)

Áno, budem voliť zmenu
(16)

Ešte nie som rozhodnutý
(16)

Nie, volieb sa nezúčastním
(15)


spolu 73 hlasov
/