Dnes je: pondelok 25.10.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň občianskeho práva

Nové autobusy MHD

Osemdesiat dieselových (Euro 6D) či CNG autobusov, alebo štyridsať elektrobusov či autobusov na vodíkový pohon. Meníme filozofiu pri verejnom obstarávaní nových vozidiel. Výsledok súťaží bude podkladom pre uchádzanie sa o finančné zdroje z príslušných eurofondových programov, štrukturálnych fondov alebo iných prostriedkov určených na obdobné nákupy vozidiel.

 

„Keďže proces verejného obstarávania zvykne byť zdĺhavý, nečakáme na konkrétnu výzvu, ale súťažíme už v predstihu. Preferujeme uzavrieť rámcové zmluvy najmä na nákup nízkoemisných dopravných prostriedkov. Ich cena je však niekoľko násobne vyššia a financovanie ich nákupu je podmienené najmä prostriedkami z Európskej únie. Vozidlá so štandardným pohonom prichádzajú do úvahy v prípade, ak sa na preplatenie takéhoto nákupu nenájdu príslušné dotačné mechanizmy,“ povedal Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Cestujúcich budú voziť nové plne klimatizované a nízkopodlažné autobusy s determálnymi bočnými oknami, ktoré zabezpečia tepelný komfort najmä v letných mesiacoch. Samozrejmosťou sú nerezové madlá a tyče, hygienickejšie koženkové sedadlá, kamerový systém i nový informačný systém s LED bodovými panelmi či vnútornými LCD displejmi, zobrazujúcimi reálne odchody nadväzných spojov zo zastávok.  Tie sa už stávajú štandardom v nových vozidlách.

Pre vodičov požadujeme priestrannú kabínu vrátane úložného priestoru, ergonomické usporiadanie prístrojovej dosky, kvalitné a pohodlné sedadlo a novinkou bude systém sledovania mŕtveho uhla.

Výkon klimatizácie sa vôbec po prvý krát stal kvalitatívnym súťažným kritériom, nielen požiadavkou v technickej špecifikácii vozidla.

 

Obstarávacia cena vozidiel sa vzhľadom na rôzne typy súťaží líši. Celková predpokladaná hodnota zákazky na kúpu 80 autobusov s dieselovým pohonom je 22 miliónov Eur. Súťaže na všetky typy pohonov chceme vyhlásiť v priebehu augusta.

Nové autobusy v uliciach Bratislavy nahradia 12 až 14 ročné vozidlá a skvalitnia cestovanie mestskou hromadnou dopravou.

 

Zdroj: mesto BratislavaAutor: Petrzalcan | 02.08.2021 | zobrazené: 2900 x |


Podobné články

• Petržalka bude mať aj druhú vicestarostku (25.10.2021)
• Novinky z parkovania (20.10.2021)
• Online hlasovanie občanov (13.10.2021)
• Bez košov na drobný elektroodpad (08.10.2021)
• Cez deň a cez víkendy parkovanie zdarma (03.10.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(13)

Určite nie
(18)

Len čiastočne
(11)


spolu 65 hlasov
/