Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Nekosenie prinieslo aj zdravotné problémy
Dnes je: utorok 16.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené, poobede už aj s dažďom

Nekosenie prinieslo aj zdravotné problémy

Najdiskutovanejšou témou posledných týždňov je kosenie, resp.nekosenie trávy v Bratislave. Meškanie s kosením, nepokosená vysoká tráva tam, kde sme si už zvykli na pravidelné kosenie prináša aj zdravotné problémy.

 

Najskôr sa ozvali alergici, ktorým robili problém kvitnúce trávy. Tá zmes tráv, ktoré nechala samospráva nepokosením vykvitnúť tento rok, spôsobila problémy aj ľuďom, ktorí mali svoju alergiu „pod kontrolou“. Svrbenie očí, pálenie v nose spojené so soplením, zatekanie v nosohltane či kašeľ boli sprievodnými príznakmi prebiehajúcej alergie, ktorá mohla byť slabšia, ak by tráva bola pokosená včas.

 

Ďalším problémom boli komáre. Asi neexistuje človek, ktorý by si želal aplikovanie karcinogénnych látok do prostredia kde žije. Mnohí privítali snahu župy aplikovať v prostredí biologické a ekologické látky na zamedzenie množenia komárov. No to by samospráva nemohla spať na vavrínoch a aktívne konať včas. Nestalo sa tak a komáre sa premnožili, čím znepríjemnili život nejednému Bratislavčanovi. Obmedzovali ľudí pri vychádzkach a malé deti v škôlkach. Dostali sme do redakcie niekoľko podnetov od rodičov, že deti prichádzali zo škôlok doštípané a mali pomerne silné reakcie. Rodičia boli zúfalí. Zvýšený počet poštípaných s bolestivými reakciami a zápalmi hlásili aj obvodní lekári.

 

Treťou pohromou, ktorá bola spojená s nekosením bol zvýšený výskyt kliešťov. Sťažovali sa naň ľudia tráviaci veľa času vonku, najmä psíčkari. Kliešte si nosili domov majitelia aj psy.

V tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied uvádza, že na Slovensku vzrástol počet ochorení na lymskú boreliózu v posledných rokoch o 40 %, čo je pomerne veľký nárast.

Odhaduje sa, že až do 80 percent kliešťov môže byť nakazených touto nebezpečnou chorobou. Kliešťovú encefalitídu, proti ktorej sa dá očkovať na rozdiel od boreliózy, má iba 10% kliešťov. V prípade lymskej boreliózy platí, že ak kliešťa odstránite bezprostredne po prisatí, riziko prenesenia nákazy je veľmi nízke. Deje sa tak najskôr po dvanástich hodinách.

Prvým príznakom lymskej boreliózy je kruh vytvorený okolo miesta vpichu. Má červený až fialkový nádych a jadro biele. Objaviť sa môže kdekoľvek na tele, nielen v mieste prisatia kliešťa.

Netreba panikáriť, liečba nasadená v tomto štádiu je účinná a človek sa vylieči. Musí len hneď navštíviť svojho obvodného lekára. Lymská borelióza sa lieči príslušnými antibiotikami, a to v dĺžke najmenej troch týždňov. Veľa pacientov podstupuje aj dlhodobejšiu liečbu. Veľmi dôležité je nasadiť lieky včas, v opačnom prípade nemusia zabrať.

Zatiaľ čo lymskú boreliózu môžete dostať na území celého Slovenska, pre kliešťovú encefalitídu je typické, že nakazené kliešte sa vyskytujú len v jednotlivých ohniskách, nie všade. Prehľad, kde hrozí vyššie riziko nákazy, si môžete pozrieť na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

 

 

Samospráva by si mali uvedomiť, že jej konanie má priamy vplyv nie len na vzhľad prostredia, v ktorom žijeme, ale aj na zdravie ľudí. Je preto alarmujúce, ak sa poslanci a starostovia niektorých mestských častí i primátor mesta stavajú ku koseniu len ako drobnosti v záplave ich iných povinností. Žiť v zdravom a peknom prostredí, ktoré je udržiavané je niečo, čo má samospráva medzi základnými povinnosťami. Inak je zbytočná.


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 10.07.2019 | zobrazené: 2071 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre