Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Navštívte Braunsber- keltské hradisko 15km od Bratislavy
Dnes je: piatok 29.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Navštívte Braunsber- keltské hradisko 15km od Bratislavy

Nájdete ho len 15 kilometrov od Bratislavy. Vrch, ktorý skrýva dávnu minulosť a je ideálnym miestom na výlet pre turistov, rodiny s deťmi i milovníkov histórie, najmä tej keltskej.

 

Vrch Braunsberg sa týči priamo nad Hainburgom. Z vrchu sú krásne výhľady na hrady Devín a mestečko Hainburg, na okolité lesy a polia či rieku Moravu. Výstup na kopec vám nezaberie veľa času, veď vrchol je len vo výške 376metrov nad morom. No výlet určite bude stáť za to.

 

Hora Braunsberg, bola jedným z troch keltských hradísk, ktoré sa nachádzali v oblasti tzv. Uhorskej brány. Na  vrchole je dominantou  už z diaľky viditeľný časť palisády a strážnej veže. Na budovaní rekonštrukcie opevnenia sa podieľali aj významní slovenskí archeológovia. Druhý keltským hradiskom bol hrad Devín vzdialený len 2km vzdušnou čiarou a tretím, najvýznamnejším, bolo  oppidum na bratislavskom hradnom kopci a pod ním. Predpokladá sa, že hradiská už 2.-1.storočí  pred Kristom vytvoril keltský kmeň Bójov.

 

Najstaršie osídlenie Braunsbergu siaha do  doby halštatskej (staršia doba železná) – približne v 7. až 6. storočí pred naším letopočtom, kedy sa tu predpokladá dôležité stredisko. Doposiaľ sa však nepodarilo zachytiť pozostatky opevnenia z tejto doby. Bohaté mohyly, vybudované v tomto období v tesnej blízkosti hradiska poukazujú význam lokality v tomto období.

 

Archeologický výskum preukázal, že v južnej a západnej časti hradiska stál približne 1,5 m vysoký drevozemný val. V severnej a východnej časti, na mierne sa zvažujúcej strane hory malo opevnenie bez palisády výšku asi 3 m. Val je datovaný do 2. storočia pred n.l. V rámci opevnenia boli identifikované dva rady palisády, jedna bola na korune valu, druhá asi 2 metre pred hradbou. V 30. rokoch boli zachytené avšak nedostatočne preskúmané kamene, ktoré zrejme tvorili čelnú kamennú plentu, naviazanú na drevozemný val. V období prvých desaťročí nášho letopočtu je na opevnení znateľný zánikový horizont, a teda v tomto období bolo zrejme hradisko zničené.

 

Po tomto zničení hradiska nachádzame v neskoršom období opäť stopy po obnovení opevnenia v období cca 4. - 5 . storočia, tzn. v nepokojnom období pádu rímskej ríše a sťahovania národov. Vtedy pozdĺž náhornej plošiny hradiska na jeho okraji bol vybudovaný nasucho kladený kamenný val.

 

Ku keltskému osídleniu hradiska zaiste patrili domy – polozemnice s ohniskom a zásobnice, ktoré boli objavené počas výskumu v Hainburgu v blízkosti hradiska. Bol v nich tiež zachytený grafitový črepový materiál, ktorý umožňuje datovanie domov do obdobia 1. storočia pred naším letopočtom.

 

Tieto miesta boli už v staršej dobe železnej dôležitou križovatkou významných starovekých ciest, jantárovej a tzv. dunajskej cesty. Boli kľúčové pre diaľkový obchod v tej dobe.

 

Autom sa do Hainburgu dostanete cez hraničný prechod Berg, potom nasleduje obec Wolfthal a Hainburg. Na Braunsberg odbočíte doprava na prvej väčšej križovatke pri supermarkete v blízkosti železničnej stanice. Autom s deťmi sa dostanete síce až na vrchol, ale oberiete sa o aktívny pohyb a zážitok z malej túry s deťmi. Preto doporučujeme nechať auto pri železničnej stanici či na inom parkovisku. Cesta nie je dlhá, asi 1,5km so stúpaním.

 

Do Hainburgu sa z Bratislavy dostanete aj autobudom MHD spod bratislavského Nového mosta. Chodí každú hodinu a stojí 1,5 eura. Treba vystúpiť na zastávke Hauptplatz v meste a vrátiť sa kúsok späť k supermarketu.

 

Pre pohybu chtivých je možnosť nasadnúť v Bratislave na bicykel a užiť si príjemnú cyklocestu, ktorú zvládne každý. Treba si dávať pozor len v obci Wolfstahl, kde je na kratučký úsek cyklotrasa vedená mimo ciest pre autá a je tak vhodná pre rodiny s deťmi. Záverečný výstup však malé deti nezvládnu, ale veď zvážte a vyskúšajte sami. Do Hainburgu sa môžete dostať aj cez cyklomost v Devínskej Novej Vsi..

 

Vrch Braunsberg je dobrý výlet na pol dňa i celý deň, záleží na vás.

 

Zdroj: Ausgrabungen am Braunsberg, in: O. H. Urban, Katalog: Archaeologie in Hainburg, Ausstellung im WienertorMuseum, Wien 1990, 13-20.

 



Autor: Petrzalcan | 22.03.2017 | zobrazené: 2198 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre