Dnes je: štvrtok 02.04.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň detskej knihy

Napoleón v Bratislave skončil

Návštevníci a Obyvatelia Bratislavypoznajú  železné delové gule v murive veže Starej radnice, alebo kláštora Milosrdných bratov na Námestí SNP. Pripomínajú nám delostrelecké bombardovanie Bratislavy francúzskymi vojakmi v roku 1809. V tom roku sa Napoleón pokúšal “dobyť” Bratislavu. Obrane mesta  velil generál Bianchi.

 

Stret napoleónskych vojsk s rakúsko-uhorskou armádou a kruté boje sa odohrali na pravom brehu Dunaja v Petržalke. Aj preto sa niekoľko rokov konala v Bratislave historická spomienková akcia  “Ubránili sme sa“. Mimoriadne zaujímavá, jedinečná a obľúbená.

Minuloročné podujatie ale bolo posledným. Nevedno na ako dlho a či navždy. Tento rok sa akcia konať nebude!

 

Opýtali sme sa dlhoročného spoluorganizátora podujatia a bývalého poslanca samosprávneho kraja Ladislava Snopka na túto skutočnosť.

 

Odkedy sa v Bratislave začala tradícia pripomienok Napoleonskych vojen?

Viem, že tu boli pokusy založiť toto podujatie ako tradičné. Realizoval to jeden  člen Demokratickej strany, on aj prišiel za mnou ako riaditeľom Kultúrnych zariadení Petržalky, aby sme sa to pokúsili oživiť túto históriu.

 

Kto začal s organizovaním  podujatía “Ubránili sme sa”?

V roku 2007 sme spolu s Janou Vachovou realizovali prvý ročník oživenej akcie. Boli to Kultúrne zariadenia Petržalky v spolupráci s agentúrou ABBY ART. Po úspešnom “prvom” ročníku sa projekt Ubránili sme sa – výročie obliehania Bratislavy Napoleonom  realizoval bez prestávky až do tohoto roku. Ťažisko hlavného organizátora sa z KZP prenieslo na Bratislavský samosprávny kraj, ktorý ho zaradil do svojho každoročného rozpočtu medzi svoje hlavné kultúrne podujatia. Partnermi boli magistrát Bratislavy a MČ Bratislava Petržalka. Podujatie okrem kultúrnohistorickej podoby nadobudlo aj výrazný edukačný rozmer, keď sa bulletin z neho každoročne distirbuoval do vyšších ročníkov všetkých bratislavských a regionálnych základných skôl.

 

Kto financoval túto akciu?          

 

Ťažiskovo Bratislavský samosprávny kraj (BsK), dielčími príspevkami Bratislava, Petržalka a AUPAR.

 

Prečo sa tento rok projekt neuskutoční?

Vedenie Bratislavského samosprávneho kraja “ zrušilo”  zo svojho plánu kultúrnych podujatí s návrhom, aby sa financovalo z dotačného systému BSK, ktorý má však horný limit príspevku 8 000 eur. To  je zhruba 1/5  celého rozpočtu. Za takýchto finančných podmienok sa toto veľké medzinárodné podujatie (350 – 400 účastníkov z Poľska, Bieloruska, Nemecka, Talianska, Rakúska, Maďarska, Česka a Slovenska) uskutočniť nedá. Navyše príspevok z dotačného systému BSK je neistý.

Bratislavský samosprávny kraj však tvrdí niečo iné. Tlačové oddelenie nám na našu otázku odpovedalo: “Bratislavský samosprávny kraj nie je organizátorom podujatia Ubránili sme sa. Jeho doterajší organizátori nepožiadali v tomto roku o dotáciu z BSK. Môžu tak však urobiť do 20. mája a uchádzať sa o podporu v rámci Participatívneho rozpočtu.

 

Stratila Bratislava definitívne „Napoleóna“?

Nie. Snažíme sa presunúť partnerské ťažisko na Bratislavu a ukotviť ho v širšom kontexte príhraničnej spolupráce.

 

My len dodávame, že Bratislava tak prišla o zaujímavé a atraktívne podujatie. Zdá sa, že noví politici v samospráve nemajú záujem o pripomínanie histórie. Je to dokonca jedna z nosných tém cestovného ruchu. Kroky samosprávy kraja však idú opačným smerom.

 Autor: Petrzalcan | 21.05.2019 | zobrazené: 1166 x |


Podobné články

• Vychádzky sú vhodné (22.03.2020)
• Bratislava predĺžila termín na podávanie žiadosti o grant (16.03.2020)
• Trojkráľový sprievod v Bratislave (05.01.2020)
• V ZOO aj koncom roka pribudli mláďatká (27.12.2019)
• Zaži Noc lampášov! (13.12.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Dodržiavate karanténne opatrenia?

Áno, samozrejme, som doma
(7)

Áno, samozrejme, ale musím chodiť aj do práce
(5)

Nie, nedodržiavam
(6)


spolu 18 hlasov
/