Dnes je: nedeľa 20.09.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Za teplým a suchým septembrom ide chladný a mokrý október

Námestie Hraničiarov nesie temné pomenovanie z minulosti

Námestie Hraničiarov v Petržalke vzniklo v roku 1977 v rámci výstavby panelákového sídliska. Je pomenované podľa pohraničnej stráže.

 

Pohraničná stráž (PS) bola ozbrojená zložka, ktorá mala zo zákona o ochrane štátnych hraníc na starosti ochranu a kontrolu štátnej hranice. Jej činnosť nepostihovala hospodársku cezhraničnú kriminalitu (tú mali na starosti colníci), ale sledovala a usmerňovala najmä pohyb osôb okolo štátnej hranice. Najostrejšie boli strážené úseky hranice s bývalou Nemeckou spolkovou republikou (NSR) a Rakúskom, kde bola  takzvaná Železná opona. Pred hranicou smerom do vnútrozemia sa nachádzalo tzv. Hraničné pásmo, ktoré uľahčovalo chytanie utečencov, ktorí sa pokúšali „utiecť“ na Západ, čím sa dopúšťali trestného činu „Opustenia republiky“.

„V Československu sa hovorilo, že pohraničná stráž chráni hranice pred narušiteľmi zo západu. No zo západu sa do Československa nepokúsil utiecť nikto. Naopak, stovky ľudí,“ hovorí o socialistickej demagógii Iveta Plšeková, predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku.

 

Pohraničníci mali rozkaz za každú cenu „zastaviť narušiteľov“ a to aj streľbou. Na hraniciach zomrelo v rokoch 1948 – 1989 až 450 utečencov. Väčšina z nich boli občania Česko-Slovenska ale aj Poľska a iných socialistických krajín, ktorí utekali na západ. V Česku bolo viacero brigád PS, na Slovensku bola len 11. brigáda PS s veliteľstvom v Bratislave, ktorá bola od 1. 1. 1991 nahradená Správou ochrany štátnych hraníc.

 

Práve kvôli tejto minulosti Pohraničnej stráže sa už niekoľko rokov Petržalský okrášľovací spolok snaží o zmenu tohto názvu. „Pri zmene názvov ulíc sa po revolúcii 1989 akosi pozabudlo na niektoré názvy. Čapájevova, či Námestie Hraničiarov. Mali by sme to zmeniť. Bývalé vedeie mestskej časti sa tým nechcelo zaoberať, vraj b si ľudia museli meniť doklady a to niečo stojí,“ hovorí Iveta Plšeková. Dodáva však: „Názvy ulíc, mostov, námestí a škôl sú ale obrazom toho, aký máme postoj k našim dejinám. Ukazuje sa, že často laxný a neprincipiálny. Pritom mnoho historických osobností, ktoré pre tento národ i štát niečo vykonali, nemajú ani ulicu, ani námestie.“

 

Čo sa na Námestí Hraničiarov v Petržalke nachádza? Napríklad Okresné riaditeľstvo policajného zboru Bratislava V., Odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava V a Obvodné oddelenie Policajného zboru pre Petržalku – stred.

 

V roku 2007 bol na námestí postavený obytný komplex Dominant, jeden z najväčších novodobých bytových projektov v Petržalke, ktorého developerom bola Investičná a obchodná spoločnosť. Tvoria ho 20-poschodový vežiak a tri menšie budovy so 7, 6 a 5 poschodiami. Obyvatelia námestia podpísali petíciu proti výstavbe, ktorá bola zamietnutá

21. decembra 2016 na námestí otvoril pobočku potravinový reťazec Billa, za účasti strieborného olympijského medailistu Mateja Beňuša. Billa vyrástla na pozemku, ktorý mesto zamenilo.  Išlo o zámenu pozemkov z Kráľovej Hory v Karlovej Vsi za pozemky v Petržalke a Ružinove v prospech J & T.  Odsúhlasili to  mestskí poslanci pod vedením primátora Milana Ftáčnika.

Námestie Hraničiarov je dôležitý dopravný uzol. Tu je možnosť presadnúť zatiaľ z konečnej zastávky električky č.1 a 3 v Petržalke na autobusy.  Zastávka MHD Námestie hraničiarov je obsluhovaná autobusovými linkami 83, 88, 92, 95, 192, N95 a N99.  V blízkosti sa nachádza aj autobusová zastávka Starohájska.Autor: Petrzalcan | 29.04.2019 | zobrazené: 913 x |


Podobné články

• Historická električka pripomenie november 1989 (04.09.2020)
• Nešťastný útok psa v Ovsišti (18.08.2020)
• Nový plávajúci objekt pri Petržalskom brehu (16.08.2020)
• Uzavretie zjazdu z Prístavného mosta (06.08.2020)
• Zomrel Vlado Dolinay (26.07.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Akou známkou by ste ohodnotili prácu starostu Jána Hrčku?

1
(97)

2
(25)

3
(26)

4
(35)

5
(58)


spolu 241 hlasov
/