Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Najprv uzdravenie, potom sloboda – Veľká noc aj veľká vec
Dnes je: piatok 12.07.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Najprv uzdravenie, potom sloboda – Veľká noc aj veľká vec

Veľkonočné sviatky začínajú smutne a ponuro správami o tom, ako bol na smrť odsúdený a aj popravený nevinný Boží Syn Ježiš Kristus. Na Veľký Piatok, si to zvlášť pripomíname. No potom prichádza Veľká Noc, nedeľa, keď sa prekliatie zlomí a život napokon získa víťazstvo nad smrťou.

 

Neviem, koľkí to takto prežívate alebo ste to niekedy cez Veľkú noc prežívali. No myslím si, že tento rok máme šancu to tak prežiť hádam všetci. Nádej, ktorú každá Veľká noc ohlasuje, je tento rok akosi viac a bližšie k srdcu každého z nás. Je to nádej na víťazstvo, nádej na vyslobodenie, nádej na nový život v každom rozmere. Je niekto medzi nami, kto po tom netúži?

 

Asi nie. Chceme sa vrátiť späť do práce, k rodine, k rodičom a starým rodičom, byť opäť s priateľmi, mať opäť slobodu, ktorá nám bola taká samozrejmá, až sme si ju možno niekedy ani nevážili. Odkiaľ však to víťazstvo a tá sloboda, po ktorej túžime, pochádza? Sloboda je spravidla ovocie zápasu, ktorý o ňu musíme zviesť. Vo svete je to zápas proti zlu, ktoré ničí a kazí život a jeho podmienky. Zápas o právo a spravodlivosť, o rovnaké možnosti života pre všetkých ľudí. Sloboda  je nastolenia stavu, akejsi rovnováhy medzi dvoma stranami alebo nami a ostatnými. Je dohodou o dodržiavaní dohodnutých pravidiel. Sloboda je však aj zbavenie trestu alebo niečoho, čo by ma mohlo obmedziť.

 

Veľká noc je časom slobody. Hriešny človek bol oslobodený od zodpovednosti a od trestu za zlé a nepodarené veci pred Bohom, svojim Stvoriteľom. Odsúdený a ušpinený hriechom bol omilostený a vyhlásený za čistého, lebo Kristus vzal trest na seba. Lebo to, čo urobil pre človeka Boží Syn, Kristus, človeka takým - čistým robí. Kedy? Aj dnes. Vždy, keď prijmeme liek, proti nákaze nášho srdca, teda keď prijmeme Krista, Záchrancu. Vtedy, keď sa vzdáme svojej nedokonalej slobody a prijmeme tú, ktorá nás úplne – zvonku i zvnútra uzdraví a zachráni. To je dôvod na radosť a oslavu!

 

Vonku je nádherná jar, priam spievajúca novým životom. No v srdciach nám rezonujú obavy a nepokoj. Sme oklieštení a uzavretí, izolovaní len pre svoju domácnosť. Napriek veľkonočnému víťazstvu nášho Záchrancu, sloboda vyzerá byť nateraz v nedohľadne. Na Veľkú noc býva takéto radostné počasie, ale asi nikdy doteraz sme tak silne neprežívali túžbu po slobode a záchrane, ako tento rok.  Nezabudnime, že to má svoj postup. Najprv uzdravenie, potom sloboda. Platí to napokon nielen duchovne, ale aj telesne. Zameranie na záchranu, túžba ochrániť život je nám celkom prirodzená. Dovoľme Bohu, ktorý nám záchranu pripravil a sprostredkoval, aby Jeho plán bol pri každom z nás úspešný a naplnený. 

 

Veľká vec sa Bohu podarila. Má sérum uzdravenia pre každého. Užime to, čo nám dáva a budeme mať radosť nielen tu, po skončení pandémie, ale naveky.

 

Mgr. Ján Kolesár, evanjelický farár v PetržalkeAutor: Petrzalcan | 10.04.2020 | zobrazené: 1878 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre