Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Náhradné nájomné byty v Petržalke?

Na mestskom zastupiteľstve úrad pravidelne informuje o aktuálnej situácii v oblasti výstavby náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov. V materiáli sa po lete objavila informácia o pozemkoch vo vlastníctve mesta, na ktorých by bolo možné takéto byty stavať, lebo to dovoľuje územný plán. Jednými z pozemkov uvedených v materiáli boli pozemky na uliciach Haanova/Pankúchova  a Mamateyova/Poloreckého .

 

Informácia neostala bez odozvy občanov, ktorí hneď začali spisovať petíciu. Podpísalo sa pod ňu viac ako 1200 občanov.  Občanov rozhorčilo, že vec s nimi nikto neprerokoval. Lokalitu považujú občania za nevhodnú. V petícii uviedli, že výstavby by spôsobila:

 

1. Nadmerné zahustenie výstavby v daných lokalitách. 2. Zničenie parkov, detských ihrísk a miesta na oddych a šport, čomu doteraz slúžia oba mestské pozemky, aj s prihliadnutím na seniorov v Dome tretieho veku, pričom toto sociálne zariadenie sa nachádza v bezprostrednej blízkosti pozemku na Polereckého ulici. 3. Trvalé znehodnotenie životného prostredia nielen v dôsledku zničenia stromov a zelene, ale aj hluku, prachu, zníženia svetelnosti a iných faktorov súvisiacich s výstavbou. 4. Vytvorenie prostredia so zvýšeným rizikom z pohľadu bezpečnosti a ohrozenie života a zdravia obyvateľov, najmä detí v predškolskom a školskom veku, keďže v bezprostrednom okolí plánovanej výstavby sú umiestnené viaceré výchovné a vzdelávacie zariadenia (2 gymnáziá, 2 základné školy, športová akadémia, stredisko saleziánov s detskými a športovými ihriskami, detské ihriská v areáli na Haanovej ulici). 5. Ohrozenie alebo zrušenie fungovania zariadenia pre zdravotne postihnutých spoluobčanov, ktorí aj zo zdravotného hľadiska potrebujú pokoj, priestor na vychádzky, pričom toto zariadenie sa nachádza v bezprostrednej blízkosti pozemku na Haanovej ulici. 6. Likvidácia terajších parkovacích miest a potreba vybudovania nových v situácii, keď mesto nemá žiadnu parkovaciu politiku, v danej lokalite chýbajú parkovacie miesta aj pre terajších obyvateľov, z dotácií od štátu pri výstavbe náhradných nájomných bytov nie je možné stavať podzemné parkovacie miesta a nie je možné zabezpečiť bezpečnú a zdravie a životy neohrozujúcu dopravnú obslužnosť  pre akúkoľvek ďalšiu výstavbu, keďže tieto lokality nie sú projektované na ďalšiu výstavbu a hrozí dopravný kolaps. 7. Strata súkromia kvôli tesnej blízkosti nových bytových domov k tým doterajším.

 

Na ostatnom mestskom zastupiteľstve však primátor vysvetlil, že materiál len komplexne informoval o pozemkoch, ktoré mesto vlastní a je možné na nich stavať nájomné byty, nehovorí, že mesto vybralo tieto konkrétne pozemky v Petržalke.

Až keď mesto zistí, ktoré pozemky sú najreálnejšie, bude rokovať s vedením príslušnej mestskej časti a samozrejme aj občanmi z danej lokality.

 

Zároveň prebiehajú intenzívne rokovania medzi mestom s ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ohľadom riešenia problému náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných bytov tak, aby mesto nemuselo od nového roka doplácať ľuďom v reštituovaných bytoch na nájomnom. Išlo by odhadom okolo 3-4mil.€. Črtá sa aj úplne iná možnosť, o ktorej primátor zatiaľ nechcel hovoriť. V zákulisí sa hovorí o kúpe hovotových bytov. 

 Autor: Petrzalcan | 20.11.2016 | zobrazené: 2366 x |


Podobné články

• Vyjadrite sa k plánom magistrátu (19.07.2022)
• Petržalka hospodárila veľmi dobre (11.07.2022)
• Zber kuchynského biodopadu (02.07.2022)
• Vandali ničia nové koše (29.04.2022)
• Premnožené hlodavce (03.04.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(172)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 540 hlasov
/