Dnes je: piatok 03.12.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
1.december- Svetový deň boja proti AIDS

Náhradné nájomné byty v Petržalke?

Na mestskom zastupiteľstve úrad pravidelne informuje o aktuálnej situácii v oblasti výstavby náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov. V materiáli sa po lete objavila informácia o pozemkoch vo vlastníctve mesta, na ktorých by bolo možné takéto byty stavať, lebo to dovoľuje územný plán. Jednými z pozemkov uvedených v materiáli boli pozemky na uliciach Haanova/Pankúchova  a Mamateyova/Poloreckého .

 

Informácia neostala bez odozvy občanov, ktorí hneď začali spisovať petíciu. Podpísalo sa pod ňu viac ako 1200 občanov.  Občanov rozhorčilo, že vec s nimi nikto neprerokoval. Lokalitu považujú občania za nevhodnú. V petícii uviedli, že výstavby by spôsobila:

 

1. Nadmerné zahustenie výstavby v daných lokalitách. 2. Zničenie parkov, detských ihrísk a miesta na oddych a šport, čomu doteraz slúžia oba mestské pozemky, aj s prihliadnutím na seniorov v Dome tretieho veku, pričom toto sociálne zariadenie sa nachádza v bezprostrednej blízkosti pozemku na Polereckého ulici. 3. Trvalé znehodnotenie životného prostredia nielen v dôsledku zničenia stromov a zelene, ale aj hluku, prachu, zníženia svetelnosti a iných faktorov súvisiacich s výstavbou. 4. Vytvorenie prostredia so zvýšeným rizikom z pohľadu bezpečnosti a ohrozenie života a zdravia obyvateľov, najmä detí v predškolskom a školskom veku, keďže v bezprostrednom okolí plánovanej výstavby sú umiestnené viaceré výchovné a vzdelávacie zariadenia (2 gymnáziá, 2 základné školy, športová akadémia, stredisko saleziánov s detskými a športovými ihriskami, detské ihriská v areáli na Haanovej ulici). 5. Ohrozenie alebo zrušenie fungovania zariadenia pre zdravotne postihnutých spoluobčanov, ktorí aj zo zdravotného hľadiska potrebujú pokoj, priestor na vychádzky, pričom toto zariadenie sa nachádza v bezprostrednej blízkosti pozemku na Haanovej ulici. 6. Likvidácia terajších parkovacích miest a potreba vybudovania nových v situácii, keď mesto nemá žiadnu parkovaciu politiku, v danej lokalite chýbajú parkovacie miesta aj pre terajších obyvateľov, z dotácií od štátu pri výstavbe náhradných nájomných bytov nie je možné stavať podzemné parkovacie miesta a nie je možné zabezpečiť bezpečnú a zdravie a životy neohrozujúcu dopravnú obslužnosť  pre akúkoľvek ďalšiu výstavbu, keďže tieto lokality nie sú projektované na ďalšiu výstavbu a hrozí dopravný kolaps. 7. Strata súkromia kvôli tesnej blízkosti nových bytových domov k tým doterajším.

 

Na ostatnom mestskom zastupiteľstve však primátor vysvetlil, že materiál len komplexne informoval o pozemkoch, ktoré mesto vlastní a je možné na nich stavať nájomné byty, nehovorí, že mesto vybralo tieto konkrétne pozemky v Petržalke.

Až keď mesto zistí, ktoré pozemky sú najreálnejšie, bude rokovať s vedením príslušnej mestskej časti a samozrejme aj občanmi z danej lokality.

 

Zároveň prebiehajú intenzívne rokovania medzi mestom s ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ohľadom riešenia problému náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných bytov tak, aby mesto nemuselo od nového roka doplácať ľuďom v reštituovaných bytoch na nájomnom. Išlo by odhadom okolo 3-4mil.€. Črtá sa aj úplne iná možnosť, o ktorej primátor zatiaľ nechcel hovoriť. V zákulisí sa hovorí o kúpe hovotových bytov. 

 Autor: Petrzalcan | 20.11.2016 | zobrazené: 2167 x |


Podobné články

• Petržalka bude mať aj druhú vicestarostku (25.10.2021)
• Novinky z parkovania (20.10.2021)
• Online hlasovanie občanov (13.10.2021)
• Bez košov na drobný elektroodpad (08.10.2021)
• Cez deň a cez víkendy parkovanie zdarma (03.10.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(71)

Skôr nie
(36)

Určite nie
(49)

Len čiastočne
(38)


spolu 194 hlasov
/