Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Moruša je jedlom i liekom
Dnes je: nedeľa 05.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes Výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

Moruša je jedlom i liekom

Nastal čas dozrievania jedného z najkvalitnejších a najzdravších plodov v našich zemepisných šírkach. Moruše.

Na území Slovenska sa vyskytujú tri druhy. Najpočetnejšie je zastúpená moruša čierna, ktorá sa vyskytuje najmä v pahorkatinových vinohradníckych oblastiach. Popri nej sú to ešte moruša biela, ktorá je typická pre južné oblasti Slovenska a moruša červenená, ktorá je u nás veľmi zriedkavá a pestuje sa len v parkoch. Medzi týmito 3 druhmi je veľmi veľa rozdielov aj napriek tomu, že na prvý pohľad sa môžu zdať veľmi podobné.

 

Moruša čierna pochádza z blízkeho východu, teda z krajín, ako Sýria, Jordánsko, Afganistan, Turecko, Irán. Je to strom zaujímavého vzrastu. Keď dorastie a zmohutnie, jeho kmeň sa rozčesne a klesá k zemi. Takýto strom dosahuje výšky do 4 - 6 m a šírka koruny môže dosahovať 10 - 12 m. Toto platí len pre staršie stromy a ešte v takomto stave žijú ďalej niekoľko stovák rokov. Plody moruše čiernej sú tiež mierne väčšie, ako plody ostatných u nás sa vyskytujúcich druhov morúš.

 

Konárik moruše bielej pochádza z ďalekého východu, z Číny. Tu bola oddávna pestovaná kvôli priadke morušovej (Bombix mori). Tento strom nepodlieha kmeňovej deformácii, čiže až do konca života si udržiava kompaktný tvar. Plody sú podstatne menšie ako u predchádzajúceho druhu, dosahujú veľkosť približne 10 - 25 mm a sú mdlej, sladkastej chuti. Tiež dozrievajú približne o mesiac skôr.

 

Moruša červená má pôvod v severnej Amerike a u nás sa len zriedkavo pestuje v parkoch. Plody sú po dozretí tmavočervené, kyslasté, čím skôr pripomínajú morušu čiernu, ale sú menšie.

 

Kedysi sa moruše hojne vysádzali okolo ciest. Plody sa používajú na priamy konzum alebo spracovanie, pripisujú sa im mnohé liečivé účinky. V predpokladanej domovine sa plody sušili a mleli na prášok, ktorý slúžil ako náhrada cukru a pekári i gazdiné ho pridávali do cesta na koláče, zákusky či lievance.

Čerstvá moruša je vhodná do ovocných pohárov a na prípravu kvalitného sirupu, džemu aj ovocného vína.

 

Ďalšie účinné látky

Obsahuje 8% cukrov, organické kyseliny, bioaktívne látky s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami horných dýchacích ciest.

Význam pre zdravie

Má protizápalové a dezinfekčné účinky, pôsobí upokojujúco na naše horné dýchacie cesty. Listy moruše sú plné esenciálnych látok, vitamínov a stopových prvkov. Výťažky listov tohto druhu moruše sú často využívané v tradičnej čínskej medicíne. Jej hlavný prínos spočíva v znižovaní krvného tlaku a dosiahnutí telesnej a duševnej rovnováhy. Podporujú krvotvorbu, pomáhajú pri liečbe leukémie, hnisavej angíny, zápale hrdla, znižujú tlak. Kôra zo stromu pôsobí proti zápche. Z listov sa varí čaj, drievko sa dáva do ohnivej vody – morušovice.

Význam pri chudnutí

Redukuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladiny cholesterolu a tuku.

 

Jedna šálka čerstvej moruše obsahuje 2.02g bielkovín a 2.4g vlákniny.

Minerály:

Draslík - 272mg

Fosfor - 53mg

Horčík - 25mg

Meď - 0.084mg

Selén - 0.8µg

Sodík - 14mg

Vápnik - 55mg

Zinok - 0.17mg

Železo - 2.59mg                    

Vitamíny:

Kyselina listová - 8µg

Niacín - 0.868mg

Vitamín A - 35 IU

Vitamín B1 (tiamín) - 0.041mg

Vitamín B2 (riboflavín) - 0.141mg

Vitamín B6 - 0.07mg

Vitamín C - 51mg

Vitamín E - 1.22mg

Vitamín K - 10.9µg

 

Na Slovensko sa pomaly vracia móda vysádzania starších druhov drevín, aj ovocných, medzi ktoré patrí aj moruša. Verme, že si nájde svojich prívržencov, ktorí v nej nájdu nielen dobré skoré letné ovocie, ale aj zdroj vitamínov a liek na mnohé ochorenia. Moruša si to iste zaslúži.


Fotogaléria



Autor: Petrzalcan | 14.06.2015 | zobrazené: 7424 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre