Dnes je: utorok 15.10.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
15.október- Medzinárodný deň bielej palice

Mimopetržalské deti budú za škôlky platiť viac

Pre nedostatok kapacít v materských školách prišiel starosta Petržalky s návrhom dvoch VZN ( všeobecné záväzné nariadenie), ktoré mali zvýšiť poplatok za škôlku na 250€ za dieťa a mesiac. Petržalské deti by potom mali požiadať o zľavu.

 

Po vyše 3 hodinovej diskusii napokon poslanci schválili obe VZN, ale s výraznými zmenami, než boli predložené návrhy, ktoré mohla pripomienkovať aj verejnosť.

 

Skupina poslancov Mladej Petržalky a nezávislých ešte pred rokovaním zastupiteľstva na tlačovej konferencii upozornila na zrejmý rozpor VZN s doterajšou legislatívou. Je teda potenciálne riziko, že VZN napadne prokurátor, tak ako tomu bolo pri VZN o zvýšenom poplatku v Jarovciach či v Prešove pre deti, ktoré nemali v danom mieste trvalý pobyt.

Podľa J.Kríža je toto VZN diskriminačné, nevykonateľné a hlúpe. Aj to zrejme viedlo poslancov z klubov, ktoré podporujú súčasného starostu, aby prišli s výraznými zmenami textácie oboch VZN. Dokonca padol aj návrh stiahnuť VZN a nerokovať o ňom.

 

 

Za rodičov vystúpila Zuzana Kováčová, ktoré zastupovala skoro tisícku rodičov, ktorí podpísali petíciu proti navrhnutým VZN. Upozornila poslancov na diskriminačný charakter VZN, čo je v rozpore so zákonom o vzdelávaní ako s Dohovorom o právach dieťaťa. Problémom bola aj účinnosť VZN a termín, kedy by si mohli rodičia podať žiadosť o zľavu.

Podľa schváleného VZN by petržalskí rodičia mali platiť len 30€ za dieťa a mesiac ako je tomu doteraz. Zvýšenie sa má týkať len rodičov detí, ktoré nemajú trvalé bydlisko v Petržalke.

 

Títo rodičia si ale budú môcť požiadať o „zľavu“ až do 70%. Malo by sa jednať o deti zamestnancov mestskej časti, či deti s poruchami výživy či autistického spektra. O tom by mali ale rozhodnúť v zastupiteľstve poslanci, čo kritizovali odporcovia VZN. „Sú to veľmi citlivé informácie, ktoré nepatria na rokovanie zastupiteľstva, ide o súkromné a delikátne osobné údaje,“ namietala napr.MUDr.Iveta Plšeková.

 

Nakoniec poslanci schválili 100€ poplatok pre mimopetržalské deti za mesiac namiesto navrhnutého 250€ poplatku. Tento poplatok budú musieť zaplatiť mimopetržalskí rodičia od 1.novembra.

 

Podobné VZN chcú schváliť aj iné mestské časti, čím sa ale otvorí pandorina skrinka a petržalské deti, ktoré chodia do škôlok mimo Petržalku sa môžu vrátiť do Petržalky a tak opäť zvýšiť tlak na miesta v petržalských materských školách.

 Autor: Petrzalcan | 25.06.2019 | zobrazené: 402 x |


Podobné články

• Noc výskumníkov vás opäť nadchne (26.09.2019)
• Na dieťa v súkromnej Materskej škole môžete dostať príspevok (14.09.2019)
• Lingvafest vás iste zaujme (24.08.2019)
• Priláka toto nových učiteľov a zamestnancov do školstva? (10.08.2019)
• Verejné vyhlásenie Spoločnosti pre predškolskú výchovu (28.05.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Ako ste spokojní s čistotou v Petržalke? Oznámkujte ako v škole:

1
(16)

2
(10)

3
(10)

4
(15)

5
(13)


spolu 64 hlasov
/