Dnes je: sobota 04.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď v júli mravce svoje mraveniská väčšie stavajú, to znamená včasnú zimu.

Mimopetržalské deti budú za škôlky platiť viac

Pre nedostatok kapacít v materských školách prišiel starosta Petržalky s návrhom dvoch VZN ( všeobecné záväzné nariadenie), ktoré mali zvýšiť poplatok za škôlku na 250€ za dieťa a mesiac. Petržalské deti by potom mali požiadať o zľavu.

 

Po vyše 3 hodinovej diskusii napokon poslanci schválili obe VZN, ale s výraznými zmenami, než boli predložené návrhy, ktoré mohla pripomienkovať aj verejnosť.

 

Skupina poslancov Mladej Petržalky a nezávislých ešte pred rokovaním zastupiteľstva na tlačovej konferencii upozornila na zrejmý rozpor VZN s doterajšou legislatívou. Je teda potenciálne riziko, že VZN napadne prokurátor, tak ako tomu bolo pri VZN o zvýšenom poplatku v Jarovciach či v Prešove pre deti, ktoré nemali v danom mieste trvalý pobyt.

Podľa J.Kríža je toto VZN diskriminačné, nevykonateľné a hlúpe. Aj to zrejme viedlo poslancov z klubov, ktoré podporujú súčasného starostu, aby prišli s výraznými zmenami textácie oboch VZN. Dokonca padol aj návrh stiahnuť VZN a nerokovať o ňom.

 

 

Za rodičov vystúpila Zuzana Kováčová, ktoré zastupovala skoro tisícku rodičov, ktorí podpísali petíciu proti navrhnutým VZN. Upozornila poslancov na diskriminačný charakter VZN, čo je v rozpore so zákonom o vzdelávaní ako s Dohovorom o právach dieťaťa. Problémom bola aj účinnosť VZN a termín, kedy by si mohli rodičia podať žiadosť o zľavu.

Podľa schváleného VZN by petržalskí rodičia mali platiť len 30€ za dieťa a mesiac ako je tomu doteraz. Zvýšenie sa má týkať len rodičov detí, ktoré nemajú trvalé bydlisko v Petržalke.

 

Títo rodičia si ale budú môcť požiadať o „zľavu“ až do 70%. Malo by sa jednať o deti zamestnancov mestskej časti, či deti s poruchami výživy či autistického spektra. O tom by mali ale rozhodnúť v zastupiteľstve poslanci, čo kritizovali odporcovia VZN. „Sú to veľmi citlivé informácie, ktoré nepatria na rokovanie zastupiteľstva, ide o súkromné a delikátne osobné údaje,“ namietala napr.MUDr.Iveta Plšeková.

 

Nakoniec poslanci schválili 100€ poplatok pre mimopetržalské deti za mesiac namiesto navrhnutého 250€ poplatku. Tento poplatok budú musieť zaplatiť mimopetržalskí rodičia od 1.novembra.

 

Podobné VZN chcú schváliť aj iné mestské časti, čím sa ale otvorí pandorina skrinka a petržalské deti, ktoré chodia do škôlok mimo Petržalku sa môžu vrátiť do Petržalky a tak opäť zvýšiť tlak na miesta v petržalských materských školách.

 Autor: Petrzalcan | 25.06.2019 | zobrazené: 667 x |


Podobné články

• Výučba na Základných umeleckých školách (08.06.2020)
• Povinnosti zákonných zástupcov detí v materských školách (30.05.2020)
• Od pondelka budú stredné školy zatvorené (08.03.2020)
• Poznáte mladé talenty? (05.03.2020)
• Prijímanie detí do petržalských škôlok (17.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
/