Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Lekári si polikliniku spravujú sami a bez dlhov

Polikliniky v Petržalke poskytujú služby občanom nielen z Petržalky, ale aj širokého okolia. Vlastníkom je Bratislavský samosprávny kraj a prevádzkujú ich spoločnosti lekárov, ktorí pracujú v daných poliklinikách. Kým boli polikliniky v správe Bsk vytvárali ročnú stratu 10mil .Sk. Dnes vytvárajú zisk a ten investujú do budov. Spýtali sme sa fungovanie jednej z najväčších polikliník v Petržalke jej manažéra Ing. Ľuboša Plšeka.

 

Od roku 2005 prevádzkuje spoločnosť Poliklinika Šustekova s.r.o. polikliniku na rovnomennej ulici na základe zmluvy s vlastníkov, Bratislavským samosprávnym krajom (Bsk). Považujete tento model fungovania za úspešný?

Určite áno. Je to vidieť nielen na našej poliklinike, ale aj na všetkých ostatných petržalských poliklinikách, ktoré fungujú na rovnakom princípe a mnohé z nich sú už čiastočne zrekonštruované. Lekári si môžu sami spravovať budovu, v ktorej majú svoje ambulancie, sami rozhodovať o tom, kam investujú časť peňazí vybraných na nájomnom.

 

Prečo len časť?

Významnú časť, ktorú získajú na nájomnom musia vo forme nájomného zaplatiť Bsk, ako vlastníkovi budov.

 

Koľko to činí v prípade Vašej polikliniky?

V súčasnosti viac ako 70 tisíc eur ročne.

 

Sú v tom aj náklady na energie?

Nie, to je čisté nájomné. Energie platí naša spoločnosť zvlášť priamo dodávateľom.

 

Kto platí daň a poistenie nehnuteľnosti?

Rovnako to platí naša spoločnosť lekárov. Spolu tieto ďalšie nálady tvoria cca 150 tisíc € ročne.

 

Čo ste v posledných rokoch museli v rámci opráv a rekonštrukcie uskutočniť?

Kým ostatné polikliniky sa mohli venovať vnútorným priestorom, my sme museli investovať do vecí, ktoré pacient nevidí. Najviac peňazí si vyžiadala oprava strechy  na 1.poschodí. Vymenila sa veľká časť rozvodov teplej vody v suteréne, ktoré boli úplne deravé. Vymenila sa výmenníkova stanica, ktorá distribuuje teplo v budove.

 

Veci, ktoré pacient vidí sú: nový výťah za 50 tisíc €, alebo vymaľovanie detského oddelenia, výmena podlahy na detskom oddelení, rekonštrukcie niektorých priestorov, aby sa dali využiť na nové ambulancie.

 

Pribudli nové ambulancie?

Samozrejme. Odkedy sme budovu prevzali pribudlo asi 10 nových ambulancií. Napríklad diabetológ, gynekológ pre dorast, zubná lekárka pre deti a dorast, hematológia so špecializovaným hematologickým laboratóriom, rehabilitácia, psychológ, očná optika, predajňa protetických pomôcok, ambulancia pre liečbu bolestí a vynovila sa úplne lekáreň. Ide o najväčšiu lekáreň na Slovensku.

 

 Čo so štvrtým poschodím?

4.poschodie sme dočasne využívali ako kancelárie. Ide o bývalé priestory riaditeľstva.

Postupne nám nájomcovia odišli do nových bussinnes centier. Preto sa chystáme na kompletnú rekonštrukciu 4.poschodia, kde by sme chceli mať nové ambulancie. Nechceme business centrum, ale chceme, aby naša poliklinika bola komplexnou budovou, kde pacient nájde pod jednou strechou takmer všetko, čo potrebuje pre liečbu svojich ťažkostí.

 

To znamená, že teraz vlastníkovi Bsk za 4.poschodie neplatíte?

Bohužiaľ, máme prenajatú budovu ako celok. Platíme za celú budovu bez ohľadu na to, koľko priestorov máme prenajatých.

 

Na čo sa môžu pacienti tešiť ešte tento rok v rámci zlepšovania budovy?

Do konca roka 2013 konečne vymeníme výťah, ktorý je od minulého roku odstavený. Pacienti na 1.poschodí nájdu čoskoro nové podlahy, nové sedačky v čakárňach a časť, ktorá nebola , bude vymaľovaná. Dúfame, že sa nám do konca roku podarí vymeniť aj vstupné dvere do budovy.

 

Bráni vám v tom niečo? Čo môže tieto plány zabrzdiť?

Každú opravu a investíciu nám musí odsúhlasiť Bsk ako vlastník budovy. Môže sa stať, že s niečím čo navrhneme, nebude vlastník budovy súhlasiť a bude požadovať, aby sme to zrealizovali inak, alebo s iným dodávateľom, alebo inou technológiou. Zatiaľ našťastie Bsk nemal výhrady voči nami navrhovaným investíciám a opravám.

 

Momentálne pracujeme aj na projekte celej rekonštrukcie budovy.

Ďakujeme za rozhovor.

 

 

 

 

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 01.10.2013 | zobrazené: 2398 x |


Podobné články

• Prihlásenie sa na očkovanie je ľahké (05.12.2021)
• Ako zvýšiť zlepšiť svoju imunitu (27.08.2021)
• V očkovacích centrách Bratislavského kraja očkujú v maximálnej miere (10.05.2021)
• Očkovanie proti kliešťom (06.05.2021)
• Kde sa dá otestovať? (05.04.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

BS8 Hřbitov

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(19)


spolu 66 hlasov
/