Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Krádež uhorskej koruny
Dnes je: štvrtok 19.09.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Krádež uhorskej koruny

Jej prítomnosť v krajine zaručovala stabilitu a legitímnu vládu, jej neprítomnosť znamenala rozbroje, zmätky a cudziu nadvládu. Viete akou dramatickou históriou si prešiel tento sakrálny predmet?

Bola mnohokrát ukrývaná, zakopaná, objavená, draho vykúpená a zachránená.

Pred 582 rokmi sa v Uhorsku odohrala krádež s politickým kontextom. V noci z 21. na 22. februára 1440 ukradla Helena Kottanerová, komorná  kráľovnej Alžbety Luxemburskej,  uhorskú kráľovskú korunu z Vyšehradu  a priniesla ju do Komárna.

Tu kráľovná 22. februára 1440 porodila syna Ladislava. Ten bol o necelé tri mesiace touto korunou korunovaný za uhorského kráľa Ladislava V.

Kráľovná Alžbeta sa po smrti svojho manžela Albrechta Habsburského ocitla v nezávideniahodnej situácii. Očakávala narodenie syna – následníka trónu. Aby preňho zabezpečila uhorský trón, poverila svoju komornú Helenu Kottannerovú neslýchanou misiou. Ukradnúť z Vyšehradu uhorskú kráľovskú korunu a priniesť ju na hrad v Komárne, ktorý bol v tom čase Alžbetiným sídlom.

Helena Kottannerová s pomocníkom sa vo Vyšehrade vkradli do hradnej veže, odpílili zámky na dverách a nadránom už mali korunu zašitú vo vankúši. Na vonkajšie dvere veže pripevnili novú zámku s kráľovninou pečaťou a ešte v ten istý deň sa vrátili do Komárna. Krátko nato kráľovná Alžbeta porodila syna Ladislava. Keďže sa narodil po otcovej smrti, dostal prídomok Pohrobok. Odvážny čin komornej umožnil Alžbete korunováciu dvanásťtýždňového Ladislava pravou, svätoštefanskou korunou v starobylom korunovačnom meste uhorských kráľov, v stoličnom Belehrade. Pri korunovácii 15. mája 1440 Kottannerová držala Ladislava v náručí. Dieťa položila na zlaté kráľovské rúcho a ostrihomský arcibiskup Dionýz uskutočnil akt korunovácie. Keďže koruna bola príliš veľká a ťažká, držal ju nad hlavou chlapca gróf Ulrich Celský, Alžbetin strýko a neskôr Ladislavov vychovávateľ. Počas obradu bol Ladislav sedmohradským vojvodom Mikulášom Ilockým pasovaný aj za rytiera. Po korunovácii sa kráľovná Alžbeta vrátila do Komárna.

Právoplatná korunovácia však Ladislavovi Pohrobkovi nebola nič platná. Uhorská šľachta ju neuznala a už o dva mesiace si zvolila za kráľa Vladislava Jagelovského.

Medzi prívržencami oboch strán vypukla občianska vojna. Keďže Alžbeta už korunovačné klenoty nepotrebovala, odovzdala ich do zálohy cisárovi Fridrichovi III. a zverila mu aj svojho syna. Za poskytnuté peniaze najala žoldnierske vojsko na čele s moravským šľachticom Jánom Jiskrom z Brandýsa, ktorý bránil záujmy Ladislava Pohrobka na Slovensku. V roku 1442 Ladislavova matka zomrela a jeho strýc Fridrich III. ho držal ako rukojemníka na rakúskom hrade Orth.

Po smrti Vladislava Jagelovského v bitke pri Varne v roku 1444 uznali uhorské stavy Ladislava Pohrobka za uhorského kráľa a vyzvali rakúskeho cisára, aby ho prepustil a vydal uhorskú kráľovskú korunu. Fridrich III. to spravil až v roku 1452. Ladislav V.  bol však len dieťaťom bez vplyvu na vládu, moc v Uhorsku mal v rukách Ján Huňady a v českých krajinách Jiří z Poděbrad.

Ladislav V. Pohrobok zomrel ako 17-ročný 23. novembra 1457 v Prahe, kde sa mal uskutočniť jeho sobáš s princeznou Margitou, dcérou francúzskeho kráľa Karola VII.

Áno, áno, počas svojej histórie mala koruna pohnutý osud. Stávala sa aj neskôr predmetom koristi či zberateľských túžob. Napr. cisár a kráľ Rudolf II. Habsburský, keď si v r. 1583 za svoje sídlo zvolil Prahu, dal do klenotnice na Pražskom hrade umiestniť i uhorskú korunu. Tú spolu s ostatnými korunovačnými insígniami považoval iba za akúsi zberateľskú kuriozitu. Koruna v Prahe ostala až do roku 1608. Sedmohradské knieža Gabriel Betlen počas stavovského povstania v rokoch 1619 – 1621 obsadil Prešporok  a zmocnil sa korunovačných klenotov, vrátane koruny. Dal ich preniesť do Zvolena, odkiaľ sa potom dostali do Košíc.

Za tureckej okupácie Uhorska v 17. storočí dal cisár Leopold I., v obave o ich bezpečnosť, previesť korunovačné klenoty z Prešporka najskôr do Viedne, potom do Linza a nakoniec do opevneného Passau. Keď pominulo turecké nebezpečenstvo, klenoty previezli naspäť do Bratislavy, ktorá sa opäť stala sídlom uhorskej koruny.

V roku 1784 dal cisár Jozef II. Habsburský (za uhorského kráľa sa korunovať nedal) odviezť korunovačné klenoty z Prešporka a uložiť ich do kráľovskej pokladnice vo Viedni.

Od roku 1945 bola koruna uložená v United States Gold Reserve v americkom meste Fort Knox. Počas úradovania amerického prezidenta Jimmyho Cartera sa vrátila ako bývalá vojnová korisť na územie Uhorska. Z rúk amerického štátneho sekretára Cyrusa Vancea ju 6. januára 1978 v budapeštianskom parlamente spoločne prijali najvyšší štátni činitelia Maďarska a ostrihomský arcibiskup kardinál Lékai.

Originál svätoštefanskej koruny sa dnes nachádza v Parlamente v Budapešti. Existujú však jej kópie, ktoré sú príležitostne vystavované pri rozličných udalostiach.



Notice: Undefined index: id in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/files/aktuality.php on line 69

Autor: Petrzalcan | 21.02.2022 | zobrazené: 1463 x |


Podobné články

• V decembri 1805 bola Bratislava významným dejiskom rokovaní (26.12.2023)
• Patrí medzi najvýznamnejších Slovákov, ktorí uspeli za morom (10.12.2023)
• Mária Terézia a Bratislava (29.11.2023)
• 3.novembra zažil Prešporok korunováciu kráľa (02.11.2023)
• Kto bol Alexander Rudnay? (04.10.2023)

Komentáre