Dnes je: streda 30.11.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika: Dlhá jeseň, krátka zima.

Kompenzácie pre Petržalku

Na základe memoranda z roku 2019 si Petržalka a ďalšie mestské časti samé vybrali, do čoho magistrát investuje peniaze, ktoré im neposlali kvôli nespravodlivému prerozdeľovaniu podielových daní  z minulosti. 

V júni 2019 uzavrelo Hlavné mesto SR Bratislava s piatimi bratislavskými mestskými časťami – Dúbravkou, Karlovou Vsou, Vrakuňou, Podunajskými Biskupicami a Petržalkou Memorandum o spolupráci na zvýšenie spravodlivosti mechanizmu ich financovania.

V zmysle memoranda vyčlenil magistrát pre tieto mestské časti 4,78 milióna eur, z ktorých najviac, až 1,93 milióna eur, putujú do rekonštrukcie verejných priestranstiev práve v najväčšej mestskej časti.

Táto čiastka predstavuje finančnú kompenzáciu od mesta za rozdiely, ktoré rokmi vznikli pri nesprávnom kľúči prerozdeľovania podielových daní, teda daní z príjmu fyzických osôb, ktoré každoročne samosprávam prideľuje štát, najmä s ohľadom na počty obyvateľov.

„Tieto peniaze mali de facto skončiť v našom spoločnom rozpočte a po dohode s kolegami z magistrátu sme – v rámci šetrenia času a kapacít – sami rozhodli, do ktorých projektov ich oni investujú. V rámci zveľadenia Petržalky sme si my vybrali projekty, ktoré si zaslúžia pozornosť vzhľadom na dlhodobo nevyhovujúci stav, ale aj také, na ktoré nemáme priamy dosah, lebo ich správa je v kompetencii iných,“ priblížil starosta Petržalky Ján Hrčka.

Po vzájomnej dohode tak bolo vyčlenených 1,5 milióna eur na aktuálne prebiehajúcu revitalizáciu Sadu Janka Kráľa a zvyšných zhruba 400-tisíc eur bude v najbližších mesiacoch použitých na bezbariérové prístupy a osvetlenie okolo Chorvátskeho ramena.

Podľa Hrčku je memorandum skvelou ukážkou toho, ako má fungovať dobrá spolupráca medzi mestom a mestskými časťami. “Teším sa z tejto vzájomnej dohody, vďaka ktorej vieme spoločne skvalitniť verejný priestor rýchlejšie a efektívnejšie,” dodáva.

Osvetlenie aj nový chodník

Chorvátske rameno je pre svoj prírodný charakter a priľahlú cyklotrasu s chodníkom celoročne vyhľadávaným miestom na rekreáciu a šport. Obyvateľom slúži aj ako spájadlo s centrom mesta pri ceste do a z práce.

Jedným z nedostatkov je však chýbajúce verejné osvetlenie, ktoré by umožnilo využitie cykloradiály a chodníka aj po zotmení. To sa však čoskoro zmení. 

Hlavné mesto ešte v januári vyhlásilo cez spoločnosť METRO Bratislava, a.s. verejnú súťaž na zhotoviteľa osvetlenia pri Chorvátskom ramene v celej jeho dĺžke zhruba šiestich kilometrov. V rámci inštalácie osvetlenia bude obnovený aj chodník.

zdorj: mestská časťAutor: Petrzalcan | 28.02.2022 | zobrazené: 1123 x |


Podobné články

• Výsledky volieb (31.10.2022)
• Čo vyčítate z nových máp Petržalky? (23.10.2022)
• Chcete byť členom volebnej komisie? (22.09.2022)
• 8 kandidátov na župana a takmer 400 kandidátov na poslancov Bsk (04.09.2022)
• Vyjadrite sa k plánom magistrátu (19.07.2022)

Komentáre