Dnes je: pondelok 25.10.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Európsky deň občianskeho práva

Klasicistický Kaštieľ a Sýpka v Čunove chátrajú

V najjužnejšej mestskej časti Bratislavy nájdete športový areál, ale aj nádherné klasicistické pamiatky. Kaštieľ a Sýpku. Spolu so starostkou obce sme ich navštívili a spýtali sa na ich ďalší osud.

 

Kaštieľ vznikol v rokoch 1757-1781. Kaštieľ je Národnou kultúrnou  pamiatkou a jeho súčasným vlastníkom je hlavné mesto Bratislava..

 

V 19.storočí budovu vlastnil Jozef Szapáry, ktorý dal k hlavnej fasáde pristaviť portikus. Rozsiahla rekonštrukcia prebehla koncom 20.storočia, kedy bol kaštieľu vymenený krov, šambrány okien, taktiež stropy a boli odstránené omietky s nástennými maľbami.

 

Našťastie nie všetky. Zachované maľby majú poľnohospodárske motívy.

 

Dnes je kaštieľ dlhodobo neudržiavaný a chátra.        

 

Kaštieľ je jednopodlažná budova, má obdĺžnikový tvar a klenbové pivnice. Nájdete ho  v južnej časti obce, pre záujemcov GPS súradnice: 48°1´33.59“N, 17°11´48.79E.

 

Vstup do objektu je z dvoch strán, severovýchodnej a juhovýchodnej. Obytné priestory majú rovné stropy.

 

V priestoroch kaštieľa sa zachovali staršie omietky s nástennými maľbami. Chodba, ktorá prechádza cez stred kaštieľa je priebežná a je zaklenutá barokovými plackami. Pôvodný park mal prírodno-krajinársky charakter, ale nezachoval sa. V súčasnosti je dlhodobo neudržiavaný.   

 

Západne od kaštieľa stojí Sýpka taktiež  z 18. storočia. Do roku 1989 patril kaštieľ spolu so sýpkou miestnemu JRD.

 

Čunovo sa už dlhodobo snaží získať peniaze na obnovu svojich pamiatok, povedala nám pani starostka Ferenčáková, ktorá má veľmi vrúcny vzťah k histórii obce.

 

Hlavným cieľom obnovy  pamiatky je transformácia na Európske kultúrne centrum v Hornom Podunajsku umiestneného v Čunove, ktorého činnosť bude zameraná na medzinárodnú prezentáciu a cezhraničnú spoluprácu Slovenskej republiky, Maďarskej republiky a Rakúskej republiky.
A prostredníctvom cezhraničnej spolupráce prezentovať slovenskú, maďarskú, rakúsku, chorvátsku a nemeckú kultúru a kultúrne dedičstvo v celkovom kontexte kultúr krajín európskych spoločenstiev.

Ministerstvo kultúry SR poskytlo v roku 2011 dotáciu na spracovanie projektovej dokumentácie k obnove Kaštieľ a Sýpky v Čunove.  V roku 2011 sa z dotácie podarilo spracovať projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie a návrh sadových úprav priľahlého parku.
 

 

Je smutné, ak máme také krásne kultúrne a historické dedičstvo a roky nemáme na jeho obnovu.

 

Pritom by sa dalo využiť na rozvoj cestovného ruchu, hlavne v obci, ako je Čunovo, kam chodí veľa našich aj zahraničných návštevníkov ( aj vďaka vodnému areálu športov). Obec by tak vedela poskytnúť viac služieb a v kaštieli možno aj pekné ubytovanie, reštauráciu, miesto pre svadby, oslavy a spoločenské podujatia.                                                

 

 

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 15.08.2013 | zobrazené: 8889 x |


Podobné články

• Bola to posledná korunovácia v Prešporku (28.09.2021)
• Bratislavská legenda (11.08.2021)
• V lesoch pri Lamači nájdete pamätníky bojov (24.07.2021)
• Belo IV. a Přemysel Otakar II. sa stretli v Prešporku (11.07.2021)
• Bitka pri Bratislave roku 907 (04.07.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Stihne podľa vás mesto vybudovať 2.etapu električky do Petržalky?

Áno, určite
(23)

Skôr nie
(13)

Určite nie
(18)

Len čiastočne
(11)


spolu 65 hlasov
/