Dnes je: sobota 19.09.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes polooblačno, zrána chladnejšie, ale denné maximum 19 stupňov celzia

Klasicistický Kaštieľ a Sýpka v Čunove chátrajú

V najjužnejšej mestskej časti Bratislavy nájdete športový areál, ale aj nádherné klasicistické pamiatky. Kaštieľ a Sýpku. Spolu so starostkou obce sme ich navštívili a spýtali sa na ich ďalší osud.

 

Kaštieľ vznikol v rokoch 1757-1781. Kaštieľ je Národnou kultúrnou  pamiatkou a jeho súčasným vlastníkom je hlavné mesto Bratislava..

 

V 19.storočí budovu vlastnil Jozef Szapáry, ktorý dal k hlavnej fasáde pristaviť portikus. Rozsiahla rekonštrukcia prebehla koncom 20.storočia, kedy bol kaštieľu vymenený krov, šambrány okien, taktiež stropy a boli odstránené omietky s nástennými maľbami.

 

Našťastie nie všetky. Zachované maľby majú poľnohospodárske motívy.

 

Dnes je kaštieľ dlhodobo neudržiavaný a chátra.        

 

Kaštieľ je jednopodlažná budova, má obdĺžnikový tvar a klenbové pivnice. Nájdete ho  v južnej časti obce, pre záujemcov GPS súradnice: 48°1´33.59“N, 17°11´48.79E.

 

Vstup do objektu je z dvoch strán, severovýchodnej a juhovýchodnej. Obytné priestory majú rovné stropy.

 

V priestoroch kaštieľa sa zachovali staršie omietky s nástennými maľbami. Chodba, ktorá prechádza cez stred kaštieľa je priebežná a je zaklenutá barokovými plackami. Pôvodný park mal prírodno-krajinársky charakter, ale nezachoval sa. V súčasnosti je dlhodobo neudržiavaný.   

 

Západne od kaštieľa stojí Sýpka taktiež  z 18. storočia. Do roku 1989 patril kaštieľ spolu so sýpkou miestnemu JRD.

 

Čunovo sa už dlhodobo snaží získať peniaze na obnovu svojich pamiatok, povedala nám pani starostka Ferenčáková, ktorá má veľmi vrúcny vzťah k histórii obce.

 

Hlavným cieľom obnovy  pamiatky je transformácia na Európske kultúrne centrum v Hornom Podunajsku umiestneného v Čunove, ktorého činnosť bude zameraná na medzinárodnú prezentáciu a cezhraničnú spoluprácu Slovenskej republiky, Maďarskej republiky a Rakúskej republiky.
A prostredníctvom cezhraničnej spolupráce prezentovať slovenskú, maďarskú, rakúsku, chorvátsku a nemeckú kultúru a kultúrne dedičstvo v celkovom kontexte kultúr krajín európskych spoločenstiev.

Ministerstvo kultúry SR poskytlo v roku 2011 dotáciu na spracovanie projektovej dokumentácie k obnove Kaštieľ a Sýpky v Čunove.  V roku 2011 sa z dotácie podarilo spracovať projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie a návrh sadových úprav priľahlého parku.
 

 

Je smutné, ak máme také krásne kultúrne a historické dedičstvo a roky nemáme na jeho obnovu.

 

Pritom by sa dalo využiť na rozvoj cestovného ruchu, hlavne v obci, ako je Čunovo, kam chodí veľa našich aj zahraničných návštevníkov ( aj vďaka vodnému areálu športov). Obec by tak vedela poskytnúť viac služieb a v kaštieli možno aj pekné ubytovanie, reštauráciu, miesto pre svadby, oslavy a spoločenské podujatia.                                                

 

 

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 15.08.2013 | zobrazené: 7938 x |


Podobné články

• Bitka pri Moháči (29.08.2020)
• Hovorieval „Ručičky bozkávam“ (11.08.2020)
• História trolejbusov v Bratislave (19.07.2020)
• Poprava v Prešporku (16.07.2020)
• Najčítanejšie noviny v Uhorsku vychádzali v Prešporku (14.07.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Hitler pri bunkri

ANKETA

Akou známkou by ste ohodnotili prácu starostu Jána Hrčku?

1
(93)

2
(24)

3
(26)

4
(33)

5
(56)


spolu 232 hlasov
/