Očkovanie je najúčinnejšou a najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke, hovoria odborníci. Princípom očkovania je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky.
Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne.
Očkovanie proti chrípke sa odporúča vykonať každý rok aj v prípade, keď je zloženie chrípkových vakcín rovnaké ako v predchádzajúcej chrípkovej sezóne z toho dôvodu, že protektívna hladina protilátok po očkovaní proti chrípke pretrváva po dobu 6 - 12 mesiacov.
Dospelým sa podáva jedna dávka očkovacej látky. Deťom do 36 mesiacov, ktoré sú proti chrípke očkované po prvý krát sa odporúča podať druhú dávku očkovacej látky proti chrípke najmenej 4 týždne po podaní prvej dávky.
Očkovať by sa mali najmä ľudia, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, resp. tých, ktorí sú najväčšmi vystavení riziku nákazy. Ide o osoby so zníženou obranyschopnosťou organizmu, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami.
Je tiež dôležité aj pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa starajú o choré osoby a pre rodinné kontakty chorých osôb.
Ďalšou ohrozenou skupinou sú osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach, ako sú domovy dôchodcov, sociálne ústavy, geriatrické centrá a podobne.
Očkovanie proti chrípke sa odporúča všetkým deťom od 6 mesiacov do troch rokov. V tejto vekovej skupine má chrípka ťažký priebeh a je spojená s vysokým podielom komplikácií až úmrtí. Chránení očkovaním by mali byť aj športovci cestujúci na zahraničné športové súťaže v priebehu chrípkovej sezóny a cestujúci do cudziny v čase predpokladanej epidémie chrípky.
O tom, kto sa očkovať nesmie rozhodne obvodný, alebo odborný lekár, v rukách ktorého sa pacient lieči.
Očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu septembra až októbra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky. Možno očkovať aj v ďalších zimných mesiacoch do objavenia sa epidémie chrípky. Na základe dlhoročných sledovaní sa prvý, obvykle mierny nárast ochorení očakáva v decembri. V priebehu januára sa počet ochorení postupne zvyšuje a v priebehu februára epidémia chrípky vrcholí. Očkovanie je možné aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, rizikom je však to, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky.
MUDr. Iveta Plšeková
všeobecný lekár pre dospelých