Dnes je: sobota 11.07.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes slnečno a veľmi teplo.

Kedy sa dať očkovať proti chrípke?

Očkovanie  je  najúčinnejšou a  najefektívnejšou formou prevencie proti chrípke, hovoria odborníci. Princípom očkovania je tvorba špecifických ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky.

 

Očkovacie látky proti chrípke sa od ostatných očkovacích látok odlišujú tým, že ich zloženie sa každoročne mení podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcej sezóne, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne.

 

Očkovanie proti chrípke sa odporúča vykonať každý rok aj v prípade, keď je zloženie chrípkových vakcín rovnaké ako v predchádzajúcej chrípkovej sezóne z toho dôvodu, že protektívna hladina protilátok po očkovaní proti chrípke pretrváva po dobu 6  - 12 mesiacov.

 

Dospelým sa podáva jedna dávka očkovacej látky. Deťom do 36 mesiacov, ktoré sú proti chrípke očkované po prvý krát sa odporúča podať druhú dávku očkovacej látky proti chrípke najmenej 4 týždne po podaní prvej dávky.

 

Očkovať by sa mali najmä ľudia,  u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií, resp. tých, ktorí sú najväčšmi vystavení riziku nákazy. Ide o osoby so zníženou obranyschopnosťou organizmu, s  chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami.

 

Je tiež dôležité aj pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa starajú o choré osoby a pre rodinné kontakty chorých osôb.

 

Ďalšou ohrozenou skupinou sú osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach, ako sú domovy dôchodcov, sociálne ústavy, geriatrické centrá a podobne.

 

Očkovanie proti chrípke sa odporúča všetkým deťom od 6 mesiacov do troch rokov. V tejto vekovej skupine má chrípka ťažký priebeh a je spojená s vysokým podielom komplikácií až úmrtí. Chránení očkovaním by mali byť  aj športovci cestujúci na zahraničné športové súťaže v priebehu chrípkovej sezóny a cestujúci do cudziny v čase predpokladanej epidémie chrípky.

 

O tom, kto sa očkovať nesmie rozhodne obvodný, alebo odborný lekár, v rukách ktorého sa pacient lieči.

 

Očkovanie je najvhodnejšie vykonať v priebehu septembra až októbra, aby sa včas stihli vytvoriť ochranné protilátky. Možno očkovať aj v ďalších zimných mesiacoch do objavenia sa epidémie chrípky. Na základe dlhoročných sledovaní sa prvý, obvykle mierny nárast ochorení očakáva v decembri. V priebehu januára sa počet ochorení postupne zvyšuje a v priebehu februára epidémia chrípky vrcholí.  Očkovanie je možné aj v čase zvýšenej aktivity chrípky, rizikom je však to, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky.
 

MUDr. Iveta Plšeková

všeobecný lekár pre dospelýchAutor: Petrzalcan | 03.10.2013 | zobrazené: 1618 x |


Podobné články

• Ako sa uvoľnia opatrenia proti covid 19 (02.06.2020)
• Výnimky aj upustenie od preukazovania sa testami (30.04.2020)
• Nové pravidlá o karanténe po príchode zo zahraničia (20.04.2020)
• Zistenie ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými (25.03.2020)
• Liečba podbeľom (20.03.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre
/