Dnes je: pondelok 24.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika: Keď je pekne na Romana, býva žatva požehnaná.

Keď ľadová povodeň zasiahla Prešporok a Petržalku

29.januára  1809 bola v Prešporku doteraz najhoršia známa ľadová povodeň. Zuckermandel, Vydrica, Hlavné a Primaciálne námestie boli úplne pod vodou. No najviac utrpela Petržalka, ktorá mala asi 500 obyvateľov.

127 domov  bolo zrovnaných so zemou, zostalo len päť murovaných, ktoré boli značne poškodené. Dnes vieme, že toto bol jeden z prelomových rokov, v ktorom sa menila tvár Petržalky. Na pamiatku tejto povodne máme v Starom Háji kaplnku. Vznikla na mieste, kde voda priplavila drevený kríž. Neskôr bola na mieste vymurovaná kaplnka.

Ďalšou významnou povodňou bola tá zo začiatku februára 1850. Hladina dosiahla svoj najvyšší stav 5. februára. Dunaj v tom čase nebol regulovaný ako dnes, ešte stále mal mnoho ramien  a brehy neboli upravené do dnešnej podoby.

Dôvodov povodne roku 1850 bolo zamrznutie Dunaja. Na jeho hladine sa nazhromaždili plávajúce ľadové kryhy, ktoré zahatali koryto. Voda nemohla odtekať a tak sa vyliala na oba brehy.

Správa z Pressburger Zeitung z roku 1850 hovorí, že boli zaliate všetky nižšie položené ulice a námestia vnútorného mesta, Zuckermandl, Blumental i  Starý Háj.

Osobitne sa zdôrazňuje, že v dedine Engerau, teda v Petržalke, južne od  od Auparku a východne od železničnej stanice stála voda tak vysoko, že bolo vidno len strechy zaplavených domov.

Povodeň roku 1850 dnes pripomínajú nápisy na niektorých objektoch v Starom Meste. Najvýraznejší je nápis s čiarou určujúcou vtedy výšku hladiny Dunaja, ktorý je vytesaný do sokla Primaciálneho paláca zo strany Uršulínskej ulice. Neďaleko, na dome na nároží Uršulínskej a Laurinskej ulice (Laurinská č. 9), je do omietky zapustená opuková tabuľka, poukazujúca na výšku hladiny 5. februára 1850.  Nachádza sa vo výške 182 cm nad úrovňou chodníka. Je však na svojom mieste správe, taká bola vysoká hladina vody v meste.

Iná, rovnaká opuková tabuľka je v sokli veže Starej radnice, no je zvetraná. Mnohé tabuľky sa počas rekonštrukcií domov stratili.

Pri povodni 1850  zomrelo 6 Prešporčanov. Škody boli vyčíslené na 39 tisíc zlatých. Boli to isto hrozné časy a ťažko si dnes vieme predstaviť ako ľudia opúšťali v treskúcej zime svoje zaplavené domovy, najmä tí na Petržalskej strane. Ako ľady zaplnili pivnice a ulice na Staromestskej strane. No nebola to prvá ani posledná povodeň.

Za posledných 500 rokov zažili obyvatelia pri Dunaji asi 100 povodní. Na pamiatku všetkým obetiam bola pred 2 rokmi osadenái na nádvorí J.Nepomuckého v Primaciálnom paláci pamätná tabuľa, ktorá má pripomínať silu Dunaja i jeho obete. Dnes po 13.hodine sa uskutočnila práve tu pietna spomienka na obete Dunaja i spomínanej povodne roku 1850.

foto: značka na Primciálnom paláci v centre Bratislavy, kam siahala povodeň a foto z osadenia pamätnej tabule na Nádvorí J.Nepomuckého


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 05.02.2019 | zobrazené: 601 x |


Podobné články

• Messerschmidt prežil plodné obdobie v Prešporku (07.02.2020)
• Daniel Šustek (27.01.2020)
• Ako sa názov Engerau zmenil na Petržalku (26.01.2020)
• Starý most dnes slávi "narodeniny" (30.12.2019)
• Ján Pankuch má v Petržalke nie len ulicu (16.12.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(37)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(31)


spolu 107 hlasov
/