Dnes je: utorok 17.09.2019 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Keď šumno potoky špivaju, to pekný čas budze.

K Veľkonočnému pondelku patrí šibačka a oblievačka

Veľkonočný pondelok bol v ľudovej tradícii vnímaný jako veľmi pozitívny, veselý a družný deň. A to už od svitania. Lebo mládež na dědinách chodila polievať dievky skoro ráno. Vytiahli ich z postele a na dvore oblievali studenou vodou z potoka či studne.

 

Na západnom Slovensku prevládala šibačka bez oblievačky, na východnom Slovensku sa zase oblievačka, len niekde sa šibalo.

 

Korbáče si chystali chlapci a mládenci už týždeň pre šibačkou a niektoré boli skutočne majstrovskými dielami boli spletené z ôsmych prútov a často boli aj poriadne dlhé – niekedy aj dva metre. Na korbáč dievčina šibačom priviazala stužku, a šibačom sa odmenila ručne maľovaným vajíčkom, prípadne naturáliami, či peniazom .

 

Tie chlapci minuli na zábave večer při tanci, vínku a s priateľmi. Šibačka bola pre mladých dlho očakávanou udalosťou, ale platilo, že bolo treba vyšibať všetky ženy

 

Pri šibaní sa nesmeli chýbať šibačkové riekanky.

Dievčatá sa šibačom a polievačom potešili, pretože sa verilo, že po vyšibaní budú svieže, zdravé a pekné.

 

O dievke, ktorá nebola vyšibaná sa na Záhorí hovořila, že môže v roku oprašivieť.

 

Šibanie bolo magickým rituálom.  Korbáče sa robili z mladých vŕbových prútikov, ktoré sú na jar čerstvé, naliate miazgou a ich dotyk z dievčenským a ženským telom mal preniesť pružnosť, ohybnosť, mladosť a krásu aj na dievčatá a ženy. Podobne to bolo aj s oblievačkou. Oblievali sa dievčatá a ženy so živou vodou, ktorá mala zabezpečiť, aby dievčatá boli čerstvé a rýchle v práci.

 

Pôvod šibačky a oblievačky je ešte v predkresťanskom období, keď Slovania slávili sviatky jari ako symbol plodnosti a šibanie dievčat znamenalo získanie plodnej sily pre ne práve prostredníctvom dotyku vŕbových prútikov s telom ženy

 

Odborníci zároveň tvrdia, že tieto zvyky boli aj prejavom záujmu a uznania dievčaťu. Prirodzene, tradícia oblievania či šibania musí byť „vykonaná“ na žene s mierou, aby jej neublížila.

 Autor: Petrzalcan | 01.04.2013 | zobrazené: 3727 x |


Podobné články

• MHD lacnejšie (17.09.2019)
• Pred hranicou s Maďarskom má vzniknúť križovatka (06.09.2019)
• Konečne zrevitalizujú zanedbaný pozemok. (01.09.2019)
• Zavri mobil, sleduj cestu! (30.08.2019)
• LIDO pláž tak skoro nebude (16.08.2019)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka
/