Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Jesť gaštany je veľmi zdravé
Dnes je: piatok 29.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Jesť gaštany je veľmi zdravé

Jeseň, sychravé počasie, hmla a ulicou sa šíriaca vôňa pečených gaštanov. Vôňa gaštanov jednoducho patrí k jesenným dňom i do koloritu našich ulíc v Starom Meste.  Horúce pečené gaštany sú nielen lahodnou pochúťkou, ale zároveň liekom.

 

Už pred dvetisíc rokmi pestovali gaštany jedlé Gréci a neskôr Rimania. Kedysi boli plody týchto stromov nielen potravinou s podobným využitím ako zemiaky, ale slúžili ako naturálna renta, teda  platidlo.

Jedlé gaštany sú zdrojom mnohých vitamínov, napríklad vitamín B, E, K a majú tiež vysoký podiel vitamínu C, ktorého množstvo v gaštanoch je porovnateľné s podielom vitamínu C v citróne!  Okrem toho obsahujú zinok, železo, horčík, fosfor, vápnik či draslík, ale aj tanín, ktorý je tiež účinným antioxidantom a pôsobí protirakovinovo. Preto sa odporúčajú ako doplnok stravy, lebo zlepšujú kvalitu  vlasov, kože, ale majú aj pozitívny účinok na žalúdok, srdce, mozog, reumatické ochorenia a krvný obeh. Pomáhajú vyplavovať jedy z pečene, podporujú trávenie a keďže neobsahujú glukózu, sodík ani lepok, gaštany sú vhodné aj pre celiatikov. Sú vhodnou potravinou pre ľudí trpiacich srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom, pretože neobsahujú sodík.

„Gaštanom môžeme odporúčať ľuďom trpiacim chudokrvnosťou, vyčerpanosťou, bolesťami  hlavy a chronickom kašli. Potláčajú únavu, nespavosť i depresiu,“ hovorí obvodná lekárka Iveta Plšeková. V jesennom a zimnom období zasa pomáhajú ako podpora imunity. Obsahujú len 3% tukov, takže s nimi neurobíte žiadnu diétnu chybu. Čerstvé gaštany sú nízkokalorické, obsahujú len 180 kalórií na 100 gramov, čo znamená, že sú menej kalorické ako napríklad mandle, lieskové oriešky alebo sušené ovocie. Gaštany neobsahujú žiadny cholesterol a ani glutén, preto naisto nepriberiete. Plody sú veľmi výživné, obsahujú 30 až 60 percent škrobu, šesť až 10 percent bielkovín. .

Využiť sa dá nie len plod stromu, ale aj jeho listy a kôra.  Listy sa používajú pri bronchitíde, astme, uľahčujú vykašliavanie hlienu a pôsobia protireumaticky. Z listov môžete pripraviť macerát alebo nálev. Z kôry sa robí odvar, ktorý detoxikuje črevá, pôsobí proti hnačke a osvedčil sa i pri krvácaní tráviaceho ústrojenstva a liečbe hemoroidov.

Máte upchaté nosné dutiny? Vložte surový gaštan do vody na dva až tri dni. Z mäkkej dužiny vytvarujte pevný valček a vložte do nosnej dierky. Opakujte s odstupom dvoch dní. Hlieny sa vám pustia z oboch nosných dierok bez toho, aby ste valček vyberali. Pozor však na vdýchnutie!

 



Autor: Petrzalcan | 02.11.2016 | zobrazené: 3562 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre