Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Jesenné prechladnutia sú bežné, podchyťte ich od začiatku
Dnes je: štvrtok 28.03.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes Keď je v januári teplo, siaha bieda až na dno.

Jesenné prechladnutia sú bežné, podchyťte ich od začiatku

Prechladnutie vraj trvá bez liečby sedem dní a s liečbou týždeň. Pravda, ale môže to dopadnúť aj horšie, ak ich nebudete od počiatku liečiť.

Horúce dni sú definitívne za nami. Noci sú chladnejšie, aj rána a cez deň prípadne slnko zohreje vzduch nad 20 stupňov. Treba sa primerane obliecť, lebo nedostatočné oblečenie najmä zrána a večer môže dopomôcť k prechladnutiu. Prečo je tomu tak?

 

Jeseň prináša nie len pestré farby a plody, ale aj výkyvy počasia, ktoré po lete zvýšene atakujú našu imunitu a prináša tiež vírusové nákazy, typické pre toto obdobie. Charakterizujú ich nádcha, kašeľ, bolesti hlavy, hrdla, prípadne teploty. Tieto bežné prejavy jesenných viróz zvyčajne nie sú pre organizmus nebezpečné, ak sa neskomplikujú ďalšími ťažkosťami, alebo ak ich podceníme a nepodchytíme od prvého dňa.

 

Aj v prípade, že ide naozaj len o zvyčajnú nekomplikovanú virózu, jej neliečené príznaky nám môžu znepríjemniť viacero dní a nocí a ešte viac oslabiť obranyschopnosť organizmu. Na samotné prechladnutie liečba neexistuje, nepríjemné symptómy sa však dajú liekmi zmierniť či odstrániť.

 

Najčastejšími pôvodcami sú vírusy, nemá význam hľadať, ktorý konkrétne, lebo príznaky sú podobné a liečba tiež. Zdurenie sliznice nosa, sekrécia sopľa, upchatie nosných dierok, bolesť hlavy, malátnosť. Prejavy ustupujú do siedmich až desiatich dní, niektoré však môžu pretrvávať až tri týždne. Dospelí zvyčajne ochorejú dva až päťkrát za rok, deti sa môžu nakaziť šesťkrát až desaťkrát do roka. A nejde o prejav zvýšenej chorobnosti. Detská imunita je vo vývoji a stretávaním sa s inými deťmi v kolektíve sa prenášajú medzi deťmi ochorenia, ktoré iniciujú u detí vznik protilátok a stimulujú - takpovediac „ cvičia“ imunitu.

Vírusy sa prenášajú z človeka na človeka veľmi rýchlo. Vdýchnutím, prehĺtnutím kvapôčkovej infekcie, chytaním tých istých miest ako chorý.

 

Vírusy môžu prežívať v prostredí veľmi dlho a z neumytých rúk sa prenesú do očí či nosa, kde vznikne infekcia. Typickými miestami prenosu vírusov nachladnutia sú škôlky, školy, mestská doprava, domácnosti. Chorí sú najviac nákazliví v prvých troch dňoch trvania ochorenia. Veľkou chybou je ísť medzi ľudí s tým, že ste „iba nachladnutí“ a roznášať vírus ďalej.

Chorý patrí do postele, nemá chodiť do práce a mestskou hromadnou dopravou, aby nešíril pôvodcu ochorenia. Kľud zároveň pomáha telu sústrediť sa na stimuláciu imunity a boj s infekciou.

 

 

Nachladnutie postihuje najviac nos a krk. Používajú sa lieky na zmiernenie bolesti, na zníženie horúčky ( teploty do 37,8 st.C by sa ani nemali znižovať), nosové spreje- najmä morská voda na intenzívne výplachy aj každé 2 hodiny, lebo produkcia sopľov je na počiatku silná.  Spreje s pseudoefedrínom sa môžu užívať len krátkodobo a okrem toho, že človeku uľavia, nemajú na vyliečenie vplyv. Na dlhšie užívanie je vhodný nenávykový nosový sprej s kyselinou hyalurónovou. Dobré je nos a dutiny nahrievať biolampou, naparovať nad slanou vodou, alebo vodou s kamilkami.  Dbať na dostatok tekutín, vitamínov, najmä C- 500- 1000mg denne. Dôležitá je aj strava počas ochorenia. Mala by byť ľahšia, s nízkym obsahom tukov. Je vhodné zaradiť počas choroby do jedálnička cibuľu a cesnak, napr ako polievky, hrianky s cesnakom a pod.

 

Antibiotiká sa užívajú až pri druhotných infekciách dutín, dolných dýchacích ciest či uší, ktoré sú spôsobené baktériami. Pri samotnom prechladnutí antibiotiká neúčinkujú, lebo antibiotiká vírusom neublížia.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 16.09.2017 | zobrazené: 2125 x |


Podobné články

• Covid nezmizol. Je tu a vždy bude (16.10.2023)
• Ako na močové infekcie (13.06.2023)
• Darujte krv (20.05.2023)
• Preventívne prehliadky zachraňujú životy. (28.04.2023)
• Sedavý život = cesta k zdravotným problémom (09.12.2022)

Komentáre