Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Ján Hrčka chce hodnotovú koalíciu
Dnes je: štvrtok 25.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Ján Hrčka chce hodnotovú koalíciu

 

Napriek tomu, že jeho meno možno nepoznáte, jeho prácu pozná skoro každý. Veď kto by nevedel o pokute 27 000 eur, ktorú dostal primátor Milan Ftáčnik za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov alebo o účte 2000 eur za mobilné služby, ktoré sa primátorovi „podarilo prevolať“ v jednom mesiaci. Reč je o poslancovi miestneho a mestského zastupiteľstva za Petržalku Jánovi Hrčkovi, ktorý bude v novembrových voľbách kandidátovať za starostu.

 

 

 

Ako väčšina mladých ľudí, aj on je aktívny najmä prostredníctvom internetu. Keď sa z petržalskeho zastupiteľstva vyhotovoval iba zvukový záznam, začal v roku 2012 na vlastné náklady zabezpečovať priame prenosy. Ako prvý z poslancov začal robiť zostrihy z miestneho a mestského zastupiteľstva a zverejňovať ich na svojom YOUTUBE kanále (http://www.youtube.com/janhrcka). Problémy, s ktorými sa stretol pri pôsobení ako komunálny poslanec pravidelne píše na svojom blogu (http://janohrcka.blog.sme.sk).

 

 

 

 

 

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na starostu?

 

Sú to podobné dôvody, pre ktoré som sa rozhodol pred štyrmi rokmi kandidovať za poslanca. Vtedy som bol znechutený z toho, ako sa v tejto krajine nič nedá, a ako častokrát nefungujú základné veci. Nevedel som pochopiť, prečo poslanci stále sľubujú, čo všetko pre nás obyvateľov spravia, ale celé roky neurobili skoro nič. Počas pôsobenia v komunále som pochopil, že kľúčom ku zmene je normálny starosta. Nemusí to byť žiadny superman. Stačí, keď to nebude stará politická štruktúra, alebo niekto koho dosadili silné finančné skupiny či politická strana na presadzovanie svojich cieľov.

 

 

 

Je post starostu dôležitý?

 

Rovnako ako veľa ľudí, aj ja som si myslel, že starosta a zastupiteľstvo sú rovnocenné. Bohužial, nie je to pravda. Prvým problémom je, že starosta sa rozhoduje sám, kým v zastupiteľstve potrebujete získať podporu väčšiny. Samozrejme, to by nebol problém, keby poslancami boli nezávislé, samostatne mysliace bytosti. Takí sú však skôr výnimka. Väčšina poslancov nevie alebo radšej ani nechce vedieť, o čom sa hlasuje. Môžu tak s kľudným svedomím zahlasovať za čokoľvek, čo im ich stranícky šéf “odporučí“. To je ale kameň úrazu, lebo poslanci sú de facto figúrky, prostredníctvom ktorých sa hrajú politické šachy. Čím viac poslušných a loajálnych figúriek hráči (politické strany) majú v zastupiteľstve, tým väčšie a významnejšie partie môžu hrať.

 

 

 

Ako to súvisí so starostom?

 

Ak starosta nepodpíše uznesenie zastupiteľstva, na jeho prehlasovanie je potrebná kvalifikovaná väčšina (tri pätiny všetkých poslancov). Taký počet samostatne mysliacich poslancov je v zastupiteľstve skôr ojedinelý.

 

Podklady na zastupiteľstvo ako aj výkon uznesení realizuje obecný úrad. Úrad riadi prednosta, ktorého vymenúva a odvoláva starosta. Je to jeho predĺžená ruka, cez ktorú má priamy dosah na každého jedneho zamestnanca. Tieto skutočnosti robia zo starostu dominantnú osobu, ktorá určuje, ako bude obec (mestská časť) fungovať.

 

 

 

 

Ako by to malo fungovať podľa Vás?

 

Ja som svoju predstavu nazval hodnotová koalícia. Jej základným pravidlom je zásadná zmena oproti súčasnému systému.Jednou z hlavných podmienok je zrušenie zaužívaných politických dohôd ohľadom rozdelenia postov alebo podnikov. Ďalšou podmienkou je realizácia skutočných výberových konaní, aby sa ľudia nedosadzovali na základe straníckej príslušnosti ako je tomu teraz, ale na základe odbornosti. V neposlednom rade je mojou snahou dostať do zastupiteľstva čo najväčšie množstvo aktívnych občanov - nestranníkov. Dôvodom je skutočnosť, že aktivisti z rôznych iniciatív venujú každý mesiac viac času verejnoprospešnej činnosti ako niektorí poslanci za celé štyri roky. To je výsledok dnes fungujúceho partokratizmu, ktorý považujem miestami za úplne zvrátený.

 

 

 

Idú voľby. Zo všetkých strán budeme počúvať rôzne sľuby. Prečo by ľudia mali veriť Vám?

 

Viete, ja nevyskočím na ľudí z billboardov tri-štyri mesiace pred voľbami ako nový záchranca, ktorý štyri roky nerobil nič alebo sa venoval úplne niečomu inému. Pracujem systematicky celé toto obdobie a ľudia výsledky mojej práce poznajú. Bohužiaľ, často nevedia, že za tými výsledkami stojím ja.

 

 

 

Ktoré to sú?

 

Sú to rôzne medializované informácie. Najznámejšie sú napríklad pokuta primátorovi Ftáčnikovi za porušenie ústavného zákona, vysoké účty na magistráte za mobilné služby, tri rôzne znalecké posudky pri predaji hotela pánovi Širokému, podivné nočné hlasovanie mestských poslancov alebo naposledy prepustenie zástupcu riaditeľa magistrátu pre nejasný výber znalcov.

 

 

 

Na všetkých ste pracovali sám?

 

Na všetkých nie. Ako príklad môžem uviesť práve pokutu primátorovi. Podnet prišiel od občana e-mailom všetkým mestským poslancom. Napriek tomu, že nás je 45, na podnet sme reagovali iba dvaja! Snažím sa venovať každému podnetu od občana, aj keď sa mi zo začiatku nepozdáva, tak ako to bolo aj v tomto prípade. Nechcelo sa mi veriť, že by primátor urobil takú chybu a porušil ústavný zákon. Postupne som si všetky údaje overil a naštudoval som si celú problematiku konfliktu záujmov. Po konzultácii s dotyčným občanom a na jeho žiadosť som vypracoval podnet, ktorý sme podali ako celý klub. Výsledok pozná asi každý, i keď okolnosti príbehu len málokto.   

 

 

 

Čo ďalšie ste pre Petržalčanov urobili?

 

Ako opozičný poslanec, ktorý si dovolí kritizovať starostu a svojich starších kolegov toho, bohužiaľ, veľa urobiť neviem. Aj keby som vymyslel perpetuum mobile, tak by to v petržalskom zastupiteľstve neprešlo.

 

 

 

Ako to viete?

 

Jeden príklad za všetky. Bol som požiadaný dvomi mladými pármi z Petržalky, ktoré poznám niekoľko rokov, aby som im robil sobášiaceho. Túto funkciu môže vykonávať každý poslanec, ktorému na to dá súhlas zastupiteľstvo. Predložil som návrh, z ktorého bolo zrejmé, že sa jedná o čiste formálnu vec. Sumu 20 eur, ktorá je odmenou pre sobášiaceho, som verejne prisľúbil darovať petržalskej materskej škole. V priebehu šiestich mesiacov som dal o tomto návrhu hlasovať 8 krát – ani raz to neprešlo. Kolegovia poslanci sa mi takto snažili pomstiť za to, že nie som poslušná ovečka a dovolím si ich verejne kritizovať. Je to smutná vizitka toho, ako fungujú slovenskí komunálni poslanci, a nie je jediná.

 

 

 

Čo s tým robíte?

 

Kandidujem. Čo s tým viem urobiť? Je to smutný pohľad, keď na väčšinu z 35 dospelých ľudí neplatia logické argumenty alebo zdravý rozum. Čakal som, že v zastupiteľstve stretnem miestne elity, ale namiesto toho som tam našiel stroskotaných brigádnikov, ktorí zahlasujú tak ako im strana povie. A aj preto viaceré problémy riešim sám. Tých pár kolegov, ktorí majú rovnaký názor ako ja, nemajú toľko času a najmä chute bojovať proti týmto veterným mlynom.

 

 

 

Vy čas a chuť máte?

 

Mojim cieľom je tento systém zmeniť k lepšiemu a preto si čas musím nájsť. Venujem sa tomu takmer na plný úväzok, napriek tomu neviem byť rovnocenným súperom tomu kolosu. Chuť ešte stále mám, lebo vidím svetlo na konci tunela. Viem, že je možná zmena, ale je potrebné, aby ľudia prišli voliť a venovali pár minút svojho času pri výbere kandidáta.

 

 

 

Čo chcete zmeniť, ak by ste boli zvolený?

 

Zhrnul by som to do nasledujúcich bodov:

 

 

 

- efektívne a transparentné fungovanie samosprávy
- samospráva fungujúca odborne, nie na základe politických objednávok strán a záujmových skupín
- samospráva pre obyvateľov a v spolupráci s obyvateľmi
- odborná spolupráca s aktívnymi občanami, skupinami a iniciatívami, ktoré sa zaujímajú o fungovanie samosprávy (Bratislava Otvorene, Zelená hliadka, Cyklokoalícia, Lepšia doprava, ...)
- v spolupráci s mestom riešenie problému počtu obyvateľov s trvalým pobytom na území Bratislavy/Petržalky, či už formou motivácie alebo bonifikácie
- v spolupráci s mestom snaha o zvýšenie kvality hromadnej dopravy a parkovania (preferencia obyvateľov s trvalým pobytom na území Bratislavy)
- kvalitnejšie materiálno-technické zabezpečenie materských a základných škôl
- podpora športových aktivít prostredníctvom športových podujatí a opravy športovísk

Tie plány sú napísané heslovito, detailnejší popis by bol na samostatnú debatu.

 

 

 

Ako bude financovaná Vaša kampaň?

 

Zriadil som si transparentný účet a všetky náklady súvisiace s kampaňou budem hradiť výhradne cez neho. Takisto budem na svojej stránke zverejňovať, za čo presne som koľko zaplatil, keďže z pohybov na účte sa to nedá zistiť. Takto chcem urobiť svoju kampaň čo najviac prístupnú verejnej kontrole.

 



Autor: Petrzalcan | 22.08.2014 | zobrazené: 4611 x |


Podobné články

• Mrazivo a veterno tento týždeň (07.01.2024)
• Sviatok všetkých svätých a Dušičky sú tu (31.10.2023)
• Vrecká na bioodpad v Petržalke (26.08.2023)
• Pred 104 rokmi sa Petržalka stala súčasťou Československa (16.08.2023)
• Zlé správy po voľbách (20.02.2023)

Komentáre