Dnes je: piatok 21.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Medzinárodný deň materinského jazyka

Hanba, hanba, odstúpte!

Kričali dnes podvečer  rodičia na MŠ Iľjušinova na starostu Jána Hrčku, ktorý je  podľa nich zodpovedný za vzniknutú absurdnú situáciu na petržalských materských školách. Žiadali tiež od neho, aby dal verejný prísľub, že v pondelok vypíše výberové konania na uvoľnené miesta riaditeliek a nebude ich ďalej verejne urážať a obviňovať. Ten prísľub dal.

 

Situácia bola tak dramatická, že starosta musel ostať na plenárnej schôdzi rodičov dlhšie, ako si naplánoval. Rodičia ho jednoducho nechceli pustiť. Rodičia argumentovali ako starosta porušuje platné zákony citáciami zo zákonov a vyzývali ho aj na odstúpenie. Naopak, veľkej podpory sa dostalo pani riaditeľke, ktorá je pre rodičov ako “mama všetkých deti”, vybudovala škôlku na jednu z najlepších v Bratislave a venuje sa aj takým ťažkým prípadom, ako sú deti s poruchami autistického spektra. Na túto MŠ preto dochádzajú aj deti z ných mestských častí. Podľa názoru starostu by ale nemali na MŠ v Petržalke chodiť.

 

 

Večerné vystúpenie rodičov bolo reakciou na dnešné odstúpenie 21  riaditeliek materských škôl z funkcií. Riaditeľky tak urobili preto, lebo podľa nich vedenie mestskej časti zasahuje do ich kompetencií a odbornej práce.

 

“Petržalka čelí najväčšej kríze od svojho vzniku”,povedala dnes v úvode tlačovky poslankyňa Iveta Plšeková.Za vzniknutú situáciu viní starostu a nekompetentné vedenie mestskej časti v oblasti vzdelávania.

Aj podľa vyjadrení riaditeliek, je za ich abdikáciou z funkcií to, že na nich vedenie samosprávy  malo vyvíjať nátlak na protiprávne konanie. "Dôvodom nášho odchodu je zasahovanie do odbornosti riaditeliek materských škôl. Sú spochybňované naše rozhodnutia, naše postupy. Spôsob prijímania detí, všeobecne záväzné nariadenie a vnímanie kauzy len potvrdili, že naše rozhodnutie je správne. Posledná kvapka bola, že sme boli označené ako skorumpované riaditeľky,“ zhodnotila Emília Šimková, riaditeľka Materskej školy na Pifflovej ulici.

Riaditeľky dnes podali demisiu k 1.júnu, ostanú však učiť na MŠ ako učiteľky.  Ako na tlačovej besede dnes zaznelo niekoľko krát, nie je problémom prijímanie nepetržalských deti. Vždy boli na prvom mieste petrzalske deti, no zákon neumožňuje riaditeľkám MŠ explicitne zakomponovať do kritérií trvalé bydlisko. Rovnako tak nemôžu striktne obmedziť prijímanie deti len tých, ktoré sa narodili do 31.augusta a jesenné deti už nezobrať. Konflikt medzi riaditeľkami a starostom nastal aj vtedy, keď od nich pýtal osobné údaje detí, mená, bydlisko a dátumy narodení. Odmietli to, nakoľko by tým porušili zákon o ochrane osobných údajov. Je preto zaujímavé, odkiaľ má starosta informácie, že v petržalských MŠ je viac ako 400 mimopetržalských detí. K takýmto dátam sa podľa všetkých prítomných nemohol legálne dostať. !Starostove vyjadrenie, že údaje má zo Štatistického úradu sú nepravdivé, nakoľko MŠ takéto daje neposkytujú ani tomtu štátnemu orgánu, "povedali nám riaditeky. 

Riaditeľky zároveň deklarujú, že nikdy nebolo ich záujmom uprednostňovať deti z iných mestských častí, či mimo Bratislavských deti. Hlavným dôvodom neuspokojenia potrieb všetkých rodičov je podľa Ivety Plšekovej nedostatok kapacít MŠ.

Aj preto ešte ako vicepirmátorka iniciovala odovzdanie bývalého Centra voľného času na Hrobákovej z mesta na mestskú časť, lebo budova je vo veľmi dobrom stave a bolo by z nej možné v krátkom čase urobiť ďalšiu MŠ. Starosta je vo funkcii od decembra, no v tejto veci nepodnikol žiadne kroky smerom k mestu.

 

Na margo nepetržalských detí riaditeľkyupozornili, že ich počet tvorí zhruba 1,4%, čo je v hrubom rozpore s číslami,ktoré zverejňuje starosta Ján Hrčka. Podľa rozhodnutí riaditeliek bude prijatých 869 detí, z toho 12 nepetržalských a z tých bude 8 detí zamestnancov.

Ministerstvo školstva už v roku 2014 upozornili, že prijímanie deti nemožno explicitne viazať na trvalý pobyt v danej obci, meste, či mestskej časti, v ktorej sa nachádza predmetná materská škola. Ostatné podmienky prijímania deti nesmú byť diskriminačné a obmedzujúce práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu. Už v minulosti museli takéto podmienky byť zrušené.    

     

Ako poslanci zatiaľ obsah VZN o 300€ poplatku za dieťa v MŠ  nepoznáme”, povedal dnes ďalší poslanec Juraj Kríž. O tomto VZN sa dozvedel len z médií a tak sa nemôže k jeho obsahu zatiaľ vyjadriť. Nemyslí s však, že toto je dobrá cesta riešenia problému.

 

Návrh VZN, ktorý by mal zamedziť prijímaniu mimopetržalských detí chce na júnové zastupiteľstvo predložiť starosta Hrčka. Jeho znenie ale zatiaľ nie je k dispozícii. Podobné VZN už mala mestská časť Jarovce, ktorá ho musela ako protizákonné zrušiť a rovnaký osud zrejme čaká VZN, ktoré v podobnom duchu prijala samospráva v Prešove.

 

Poslanci klubu Mladej Petržalky a nezávislí chcú pre vzniknutú sitácíu zvolať mimoriadne zastupieteľstvo.



Autor: Petrzalcan | 23.05.2019 | zobrazené: 6545 x |


Podobné články

• Terasy a schodiská sú problém (20.02.2020)
• Verejnosť môže pripomienkovať ďalší strategický materiál (17.02.2020)
• Petržalka sa vraj blíži k Fekišovciam (12.02.2020)
• Poslanci Teamu Vallo odmietli hlasovať o lokalitách na výstavbu nájomných bytov v Petržalke (06.02.2020)
• Mesto vytvorilo pozíciu stavebného ombudsmana (01.02.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(36)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(28)


spolu 103 hlasov
/