Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Garáže na hrad nepatria
Dnes je: piatok 19.04.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Utorok daždivý, denné maximum 9 stupňov

Garáže na hrad nepatria

Pamiatky pri stavbe garáží zasypú a premiestnia. Podľa aktivistov ich treba zrekonštruovať a sprístupniť.

 

Včera po 17.hodine sa konalo protestné zhromaždenie proti výstavbe parkovacích garáží na Bratislavskom hrade.

 

 

Zhromaždenie organizovali signatári petície proti garážam, ktorí behom krátkeho času získali viac ako 6700 podpisov. Ide o geológov, umelcov, archeológov, novinárov, občianskych aktivistov, zástupcov kultúrnych a iných organizácií a občanov.

 

Podľa petičníkov súčasné riešenie ohrozuje  rímske pamiatky a stavby postavené pre Keltov z 1. storočia pred naším letopočtom a z prelomu tisícročí.

 

V okolí parlamentu a hradu sú postavené garážové domy, ktoré kapacitne postačujú. Nové garáže na hrade by poškodili archeologické nálezy, ktoré žiadajú aktivisti sprístupniť verejnosti, a mohlo by podľa nich dôjsť aj  poškodeniu tunela pod hradom. Plán bol nájdené archeologické pamiatky zasypať a stavať garáže.

 

 

Podľa aktivistov a odborníkov ide o nevídané barbarstvo. V susednom Rakúsku každý nájdený artefakt z rímskych čias dôkladne zmapujú odborníci a potom slúži návštevníkom, turistom i odbornej verejnosti ako exponát. Na tom je postavená veľká časť turizmu v Rakúsku a okolitých krajinách.

 

„Je to podľa mňa úplne scestné. Za naše dane niekto rozhodol o projekte, ktorý chce len zadávateľ-  vedenie NRSR a stavebník ( firma Širokého). My občania sme odstavení mimo hru, napriek tomu, že my si skôr ceníme historické pamiatky, ktoré chcem, aby boli využité v exteriéri a interiéri hradu ako exponáty“, hovorí predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku I.Pl,šeková,  ktorého členovia petíciu podpísali.

 

 

 

Čo odhalil archeologický výskum na hrade?

 

Archeologické pamiatky z čias Rímskej ríše.  

 

Podľa archeologičky Tatiany Štefanovičovej, ktorá robila na hrade výskum ešte koncom 50. rokov, sa idea garáží objavila už v 80. rokoch, ale pre nálezy z obdobia Veľkej Moravy sa zámer podarilo zastaviť.

 

Aktuálny výskum odhalil dvetisíc rokov staré nálezy, ktoré sú unikátne v strednej Európe. A preto "garáže na hrade nemajú čo robiť", zdôraznila Štefanovičová.(SME)

 

 

 

Archeologické nálezy sú podľa petičníkov spoločným historickým dedičstvom Európy.

 

Patrí medzi ne aj kameňolom z 15. storočia, ktorý by sa nemal zničiť a v rámci pripravovanej barokovej záhrady by sa mala prezentovať aspoň jeho časť.

 

 

Vo svete sú podľa odborníkom pamiatkové zóny bez prístupu áut. Na bratislavský hrad sa možno dostať mestskou hromadnou dopravou, peši zo Starého Mesta po hradných schodoch, no v minulosti sa hovorilo aj o lanovke či zubačke. Taká priváža ľudí na hrad v Salzburgu, Grazi či iných mestách v Európe, sama o sebe je atrakciou a bezpečí prístup turistov aj na vozíčkoch či so sťaženým pohybom.  

 

U nás len hovoríme o zmenšení automobilovej záťaže v meste, ale nič sa pre to doteraz neurobilo, konštatujú niektorí komunálni politici, ktorí po vytvorení odstavných parkovísk volajú už dávno.

 

S organizátormi petície proti garážam na rade bude v najbližších dňoch rokovať vedenie NRSR.

 

 

 

Petíciu môžu ešte záujemcovia podpísať na stránke:

 

 

 

http://www.peticie.com/otvorena_vyzva_predsedovi_nrsr

 




 



Autor: Petrzalcan | 04.12.2014 | zobrazené: 1896 x |


Podobné články

• Utorková poľadovica a náhrady škody (24.01.2024)
• Na železničnej trati Bratislava- Komárno začal jazdiť nový dopravca Leo Express. (12.12.2023)
• Hľadajú sa vianoční predajcovia (22.10.2023)
• Obmedzenia na prístavnom moste (24.04.2023)
• Mimoriadne tragická nedeľa v Petržalke (19.03.2023)

Komentáre