Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Fantastické vychádzky po Bratislave už túto sobotu
Dnes je: sobota 04.05.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes Výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

Fantastické vychádzky po Bratislave už túto sobotu

Kde bolo tam bolo, bolo to v Prešporku v roku 1765. Začínajú svoje rozprávanie pracovníčky Mestského múzea v Bratislave.

 

Žil v tých rokoch jeden pán, ktorý nám vytvoril farebný plán...

....viete si predstaviť ako vyzerala Bratislava v roku 1765? V tých rokoch v architektúre vládol barok a naozaj žil jeden pán a volal sa Michael Marquart. Ten pán bol neobyčajne múdry a pred vyše 251 rokmi nám tu zanechal takzvaný Marquartov plán – akúsi mapu Bratislavy. V  ateliéri mestského múzea sa naučíte čítať v nej ako v knihe.

V tom istom roku 1765 už dvadsaťpäť rokov vládla v habsburskej monarchii slávna arcivojvodkyňa a uhorská kráľovná Mária Terézia, ktorá práve v tom roku oplakávala smrť svojho manžela Štefana Lotrinského. Mária Terézia však dlho nesmútila. Výrazne ovplyvnila život v Bratislave a zasiahla aj do jej stavebného rozvoja.

Od jej korunovácie v Bratislave 26. júna 2016 ubehlo 275 rokov. Ale dosť bolo letopočtov. Radšej sa pridajte k nám a letopočty pustite z hlavy.

 

Múzeum mesta Bratislavy pripravilo pre záujemcov sobotné stretnutia. Raz do mesiaca vás pozýva na prechádzku po uliciach súčasnej Bratislavy. Nad Marquartovým plánom budú záujemcovia porovnávať, ako vyzerala Bratislava v 18. storočí a ako sa zmenila za 251 rokov. Zistíte, podľa čoho dostali niektoré ulice svoje mená, kto sú svätci napríklad pri Michalskej bráne, pri kostoloch a čo nám pripomínajú niektoré pamätníky, nápisy na domoch, či sochy.

 

V ateliéri

 Dôležité budovy, hradby, sochy, ktoré navštívite, si vytvoríte postupne v Detskom ateliéri Múzeum má budúcnosť z hliny. Každý náš kamarát, ktorý príde po prechádzke do ateliéru, dostane svoju umeleckú šifru – číslo a to bude používať na všetkých vlastnoručne vytvorených výtvarných hlinených dielach. Postupne vznikne model z hliny: Hra podľa Michaela Marquarta.

 

Hlinené sošky budú predstavovať figúrky hry a budú vypĺňať zväčšenú kópiu pôdorysu mapy v ateliéri. Mnohí z vás, prvýkrát pocítia dotyk hliny a navyše ateliér zabezpečí vypálenie sošiek. Následne ich budete maľovať.

 

Čo môžete očakávať od nového programu?

Nový program sľubuje pobyt na čerstvom vzduchu, nové informácie z histórie Bratislavy a teplú atmosféru v ateliéri pri tvorivej činnosti. Po absolvovaní dvojročného cyklu sa stanete tak trochu aj keramikármi. Určite sa oplatí prísť.

 

Kalendárium programov nájdete v programovej skladačke, ktorú si môžete vyzdvihnúť priamo v Starej radnici, alebo stiahnuť z webovej stránky, ktorú pozorne sledujte. www.muzeum.bratislava.sk. Projekt začína už túto sobotu o 14.30 hod.

Autorkou projektu je PhDr. Beáta Husová, a odborným garantom PhDr. Zuzana Zvarová v spolupráci s Mestským ústavom ochrany pamiatok.  Výtvarné ateliéry a koordinácia projektu zabezpečuje PaedDr. Martina Pavlikánová, PhD.

 

 

 



Autor: Petrzalcan | 11.02.2016 | zobrazené: 2075 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre