Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/b/3/b3b46c20-6a27-4615-8372-e7ac4390fcbf/petrzalcan.sk/web/connect.php on line 8
Európsky týždeň mobility aj napriek covidu
Dnes je: sobota 15.06.2024 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes zamračené s dažďom

Európsky týždeň mobility aj napriek covidu

Včera začal Európsky týždeň mobility, počas ktorého si ľudia môžu vyskúšať bezplatnú jazdu novými elektrobusmi, dať si opraviť bicykel u cyklodoktora, záujemcovia o ročný predplatný lístok na bratislavskú MHD získajú pri jeho kúpe darček a deti a mládež si môžu zasúťažiť o tri 90-dňové predplatné cestovné lístky.

 

Počas víkendu 19. a 20. septembra budú cez centrum mesta bezplatne premávať moderné elektrobusy z flotily DPB na trase linky M v intervale 15 minút, pričom zastavovať budú na všetkých zastávkach. Dopravný podnik Bratislava nimi pripomenie motív Európskeho týždňa mobility „Čistejšia doprava pre všetkých“. V interiéri elektrobusov sa budú nachádzať prezentácie úspechov a zlepšení MHD v Bratislave za posledný rok. Linka M bude premávať medzi 10.30 hod. a 18. hod. po trase SND (zastávka električiek oproti historickej budove SND) – Nám. SNP – Štefánikova – Hlavná stanica – Šancová – Račianske mýto – Legionárska – Dostojevského rad – nábrežie – Mostová – SND.

 

Záujemcovia o ročný predplatný lístok na bratislavskú MHD získajú pri jeho kúpe v predajniach DPB darček, ktorým je vstupenka do Slovenského národného múzea – Historického múzea v priestoroch Bratislavského hradu. Využiť ju môžu napríklad na návštevu výstavy N89 – Cesta k slobode. Platnosť akcie je do rozdania všetkých vstupeniek a platí vo všetkých predajniach DPB.

 

Deti a mládež môžu takisto súťažiť o tri 90-dňové predplatné cestovné lístky v súťaži „MHD Bingo“. Podmienkou je odfotografovanie sa s trolejbusmi a električkami na aspoň 14-tich linkách. Fotografie – „selfíčka“ môžu byť z interiéru aj exteriéru vozidiel a súťažiaci ich môžu zasielať postupne či naraz do správ na Messenger alebo Instagram Dopravného podniku Bratislava (@dpbratislava). Následne vyžrebujeme troch výhercov, ktorí splnia všetky podmienky. DPB ich vyzve k uvedeniu adresy, na ktorú im bude doručený poukaz na 90-dňový zľavnený PCL a typ PCL (žiacky alebo študentský).

 

V piatok od 9. do 12. hodiny tiež DPB predstaví svoj elektrobus na akcii „Do školy na bicykli 2020“ na parkovisku Ministerstva dopravy a výstavby SR určenej žiakom základných škôl. Príslušníci Mestskej polície Bratislavy si na školách v Záhorskej Bystrici a so žiakmi Staromestských škôl pripomenú pravidlá cestnej premávky počas dopravnej výchovy.

Mestský bikesharing Slovnaft BAjk  v tomto týždni posilní svoju flotilu o 150 nových BAjkov. Navýšenie počtu bicyklov sa deje aj v súlade s rastom počtu dokovacích staníc v uplynulých týždňoch a celkovým rozšírením systému do mestských častí Vrakuňa, Rača a posilnení v Novom Meste. Spolu je aktuálne k dispozícii 96 dokovacích staníc. Nové BAjky majú väčší solárny panel, ktorý je umiestnený na dne košíka, pričom displej sa presunul na vrch ovládacieho panela, hneď vedľa klávesnice.

Počas Európskeho týždňa mobility je unikátna možnosť získať ročné predplatné žltého Bajku  za symbolickú cenu. Každý deň prví dvaja, ktorí si ročný program zakúpia, ho získajú za 1,20 € namiesto 29,40 €.

 

Mesto 22.9. inštaluje sčítače cyklistov na Starom moste a na Dvořákovom nábreží. Tieto nám zabezpečia lepšie dáta pri navrhovaní možných cyklotrás. Sčítače budú mať podobu vizuálnych LED panelov a budú v reálnom čase ukazovať počet cyklistov za ten ktorý deň ako i za celý rok a prašnosť ovzdušia.

 

Bratislavská integrovaná doprava, a.s., v týchto dňoch tiež sprístupnila online dáta o polohách spojov. Poskytujú komplexné informácie o reálnej polohe spojov všetkých štyroch dopravcov, ktorí sú zapojení do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Takéto informácie sú nevyhnutné, aby mohol dispečing plnohodnotne fungovať a zabezpečovať nadväznosti v regióne. Dáta teraz budú prístupné aj cestujúcim, aby mali k dispozícii všetky informácie a tak si mohli lepšie naplánovať svoju cestu. Sprístupňovanie dát prebieha v testovacom režime.

 

Vzhľadom na protiepidemiologické opatrenia nebude možné realizovať hromadnú cyklojazdu mestom, ktorá bola plánovaná počas Európskeho týždňa mobility na sobotu. Z rovnakých dôvodov nevypravíme historické električky, ktoré počas Európskeho týždňa mobility spravidla premávali po Bratislave.

Tento rok si však opäť budú môcť cyklistky a cyklisti dať opraviť bicykle u cyklodoktora, a to v pondelok od 17:00 do 19:00  na Primaciálnom námestí a v utorok na Dvořákovom nábreží v tom istom čase.

 

Zdroj: mesto BratislavaAutor: Petrzalcan | 17.09.2020 | zobrazené: 1526 x |


Podobné články

• Pozvánka na pietnu spomienku (10.11.2023)
• Memorial pri bunkri (23.09.2023)
• Dnes začína obľúbený festival DNI PETRŽALKY 2023. (23.06.2023)
• Poďte dnes do múzeí a galérií (13.05.2023)
• Novinky z petržalskej plavárne (12.02.2023)

Komentáre