Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Duch Petržalky

 

Prinášame názor jedného z obyvateľov Petržalky.

 

 

 

Ten, kto trochu pozná pomery, v akých sa vyvíjala Petržalka posledných štyridsať rokov, možno zapochybuje, že je i tu nejaký duch, ktorý sprevádza nejaké to spoločenstvo ľudí, nejaký ten genius loci pomáha vytvárať.

 

Ale príklad jednej myšlienky, jedného obyvateľa, možno presvedčí, že je na tom nejaká možnosť. Naše OZ Presadíme začalo svoju činnosť spoluprácou so ZŠ Pankúchová a podarilo sa nám na ich školskom dvoje vysadiť pár orechov. To sa stalo na jeseň minulý rok. Tento rok, už prebiehali iné aktivity, ktoré mali deťom dať nejaký príklad spolupatričnosti, ekológie v našom reálnom životnom prostredí Petržalky, ale stále v rámci týchto aktivít pre deti (Deň vody – projekt Zelená škola) som sa snažil navrhnúť aktivity, ktoré by neboli určené len pre učiteľov a deti ale i pre obyvateľov z blízkeho okolia.

 

Aby sa podarilo vytvoriť nejakú komunitu, ukážku vzťahu obyvateľov k svojmu okoliu. Už sme nechceli len vysadiť stromy a hrať na stanovištiach hry s témou vody, mala tam byť i ukážka hostiny, zo súťaže kulinárskych receptov „starých mám“ zdravá a chutná výživa. Hostina, dobrá hudba, spojenie s natieraním plotu, ktorý potrebuje aspoň jeden riadny ochranný náter a doplniť zopár tyčiek, ktoré vypadli počas rokov, ktorým odolával a chránil... Nakoniec viac myšlienok ako času a ostala jedna vízia akcie, kde by rodičia, deti, učitelia strávili pekný slnečný deň na dekách, mali piknik, s hostinou a dobrou hudbou.

 

Ani sa mi nepodarilo vytvoriť projekt, len som stihol odkomunikovať myšlienku, víziu s Petržalskými novinami, s oddelením soc. vecí na MÚ Petržalka a chystal detaily, čakajúc na nejakú reakciu. Podobne, ako keď sa objavila naša akcia v Petržalských novinách (sadenie orechov) a časom sa tu objavila akási mustra, návod, inšpirácia i pre ostatných, ktorí chcú byť aktívni a spájať sa pre dobrú vec. Páčilo sa mi, že naozaj nemusíme robiť všetko sami, život je na to krátky. Teraz, keď sa objavil titulok v Petržalských novinách, kde navrhujú piknik v priestoroch Sadu J. Kráľa, kde sa vytvorí akási dobrá nálada, tiež ma to potešilo.

 

Naozaj, buď moja myšlienka padla na úrodnú pôdu, alebo aj iný zachytili vďaka tomuto „duchu Petržalky“ danú myšlienku, a aktivít je razom viac. Teším sa, rád sa zúčastním a oslovím ďalších, nech komunikujeme a niečo spoločne presadíme. Možno by táto akcia mohla byť súčasne i v sade J. Kráľa i v areáloch škôl. Viem si predstaviť nejaký malý pretek na trase od ZŠ Turnianska k ZŠ Pankúchová, kde by napr. cyklisti či bežci rekreačným tempom symbolicky niesli štafetu. Akcie by sa mohli zúčastniť i osvetári zdravého spôsobu života, domovy či kluby dôchodcov i deti. Myšlienka akcie by ukázala, ako ťažké je nájsť v našej Petržalke "čistú" trávu, kde sa dá rozložiť deka. Tu je areál školy dosť podstatné miesto (problém psíčkarov, ktorí sú všelijakí, keď kontroly správania je pomenej...).

 

Potom by pomohol ten, kto chce v rámci programu, aký vedenie škôl určí, kto chce posedí, kto chce zúčastní sa pretekov vo varení zdravých jedál a hostiny pri dobrej hudbe, kto chce, len tak pasívne využije pekný čas.  Nič viac, nič menej, jednoduchý život i tu, kde sú rôzne skúsenosti...Bola by škoda nevyužiť kontakt na OZ Jemine (Food revolution) či hudobný súbor Kozovanka, ktorí čakajú na termín a spoluprácu, lebo, možno sa to nezdá, ale i školy potrebujú náš záujem a vzťah k nim a získať napr. prostriedky na farbu na náter plotu je možno ťažší oriešok, ako získať prostriedky na ozvučenie veľkej akcie v sade, kde príde možno desaťkrát viac ľudí a je záujem médií...

 

 

 

S pozdravom

 

Mário Bošanský

 

OZ Presadíme

 Autor: Petrzalcan | 07.04.2014 | zobrazené: 1803 x |


Podobné články

• Dotácie na kontajnerové stojiská (13.06.2022)
• Nová investícia (27.01.2022)
• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Petržalské bunkre

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(171)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 539 hlasov
/