Dnes je: pondelok 24.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika: Keď je pekne na Romana, býva žatva požehnaná.

Dostali ste obálku?

Aj vy ste obdŕžali obálku od Všeobecnej zdravotnej poisťovne a neviete čo s ňou? Pozorne si prečítajte obsah priloženého listu v nej, lebo môže ísť o život.

 

Aj tak by sa dala označiť preventívna kampaň najväčšej štátnej zdravotnej poisťovne, ktorú spustili v týchto týždňoch. Ide o vyhľadávanie skrytých prípadov rakoviny hrubého čreva, pričom niekedy sa nájde aj iné ochorenie. Neznamená to však hneď, že každý, kto má občas krvácanie z konečníka, musí mať rakovinu. Môžu to byť aj hemoroidy. O všetko vie pacienta poučiť lekár.

 

Pozitívnou správou je, že kolorektálny karcinóm =rakovina hrubého čreva a konečníka je zo všetkých typov rakoviny najúspešnejšie liečiteľná.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci celonárodného skríningu náhodným výberom oslovuje 12 800 svojich poistencov vo vekovom rozpätí 50 až 74 rokov. Poslali sme vám test, ktorý dokáže odhaliť aj neviditeľné množstvo krvi v stolici. Jeho výsledok vám napovie, či ste v poriadku, alebo je potrebné ďalšie vyšetrenie.

 

Anémia( chudokrvnosť) môže byť prvým skrytým príznakom, kedy dochádza k poklesu hladiny hemoglobínu. Najčastejšie sa za tým skrýva nedostatočný prísun železa v strave, ale na vine môže byť aj zlé vstrebávanie železa v čreve či iné ochorenia. Ženy bývajú často anemické počas tehotenstva a menštruácie. Opakované vyšetrenie je vhodné spraviť niekoľko dní po menštruácii. „Ak je človek anemický, môže vnútorne krvácať. Stáva sa, že ľudia vnútorne krvácajú až šesť mesiacov ešte predtým, než sa krv objaví v stolici,“ hovorí lekárka Patrícia Raymond. Ak sa u vás objavia známky anémie, ako je únava, bledosť pokožky alebo závraty, neváhajte a navštívte lekára.

 

Ďalším vedľajším účinkom pomalej vnútornej straty krvi je dýchavičnosť. Ak telo trpí nedostatkom železa, krv má oslabenú schopnosť prenášať kyslík. To je dôvod, prečo sa oveľa rýchlejšie zadýchate, aj pri menej náročnej fyzickej aktivite. Taktiež môžete trpieť závratmi a častejšie bývate unavení. 

 

 

Každý občas trpí zápchou. Môže za to nevhodná strava bez vlákniny a nedostatočný prísun tekutín. Ak je častá a neustále sa vracia, môže byť jedným z mnohých príznakov rakoviny hrubého čreva. „Zápcha upozorňuje na to, že v črevách sa nachádza nejaká prekážka," hovorí doktor Holcombe. Môže to tiež zapríčiniť okrem zápchy tenkú stolicu, pretože nejaká prekážka jej bráni dostať sa von. Pozor aj na časté hnačky, aj tie môžu byť skrytým príznakom rakoviny hrubého čreva.

 

Na Slovensku sa každý rok diagnostikuje viac ako päťtisíc nových prípadov tohto ochorenia. Väčšina pacientov však prichádza k lekárovi už v pokročilom štádiu a zbytočne tak umiera vyše tritisíc ľudí ročne. Rakovina hrubého čreva a konečníka je

pritom vyliečiteľná, ak sa zistí včas. Stačí absolvovať jednoduché vyšetrenie, ktoré potvrdí, či máte zvýšené riziko ochorenia, alebo nie.

 

Návod na použitie testu, informácie o tom, ako sa rakovina hrubého čreva a konečníka prejavuje, a viac o liečbe i možnej prevencii nájdete na www.preventivne.sk.Autor: Petrzalcan | 25.01.2019 | zobrazené: 624 x |


Podobné články

• Pohyb je dôležitý pre celé naše telo (14.02.2020)
• Chrípka zatvára škôlky aj v Petržalke (09.02.2020)
• Nová nádej v boji s cukrovkou a bez liekov (30.01.2020)
• Čo by sme mali vedieť o novej epidémii vo svete (25.01.2020)
• Psíkov ohrozuje „Kotercový kašeľ“ (16.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(39)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(37)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(31)


spolu 107 hlasov
/