Dnes je: utorok 18.01.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Pranostika na dnes: Januárové dažde, siatinám nešťastie.

Domino je len následok, príčinou sú zákulisné dohody

 

Už v januári sme v našom Petržalčanovi písali o tom, že stavbu Domino na Jasovskej zrejme nakoniec stavebný úrad Petržalka  dodatočne povolí. I stalo sa.

 

Stavba bude zlegalizovaná a nič nebráni jej  ďalšiemu rastu na úkor všetkých, ktorí už v tejto lokalite bývajú.

 

Spýtali sem sa na názor Ivety Plšekovej, predsedníčky Petržalkého okrášľovacieho spolku, kedysi aj protikandidátky V.Bajana v boji o kreslo starostky, na jej názor.

 

Keby ste vyhrali voľby Vy a nie pán Bajan, stála by dnes stavba Domino?

 

Je to samozrejme hypotetická otázka, ale ja by som stavebné povolenie pre Domino nikdy nepodpísala. Teda ako starostka. Existuje predsa verejný záujem.

 

Aj keby spĺňali zákonné náležitosti?

 

Ale oni nespĺňali. Teraz sa dodatočne robí všetko pre uhladenie problému, ale na začiatku bola stavba neprípustná. Toto územie by sa malo riešiť vzhľadom na trasovanie električky úplne inak. Stavba Domino bola robená narýchlo, lebo sa vedelo, že tadeto pôjde električka a tak by pozemok bol vlastníkovi na nič.

 

Stavebný úrad sa ale riadi územným plánom, alebo nie?

 

Starosta má ale zastupovať záujmy občanov, ktorí tu bývajú, nie záujmy potencionálnych vlastníkov nových bytov. Schválne hovorím vlastníkov bytov, lebo mnohí ľudia si byty kupujú na prenájom. Nebývajú v nich sami.

 

Prečo má mať obec záujem, aby sa  stavali ďalšie a ďalšie byty? Kedy bude dosť? Nie je Petržalka bytmi nasýtená? Nepotrebuje Petržalka niečo úplne iné? Napríklad centrálne námestie, kultúrny stánok typu PKO, športoviská, prípadne novú škôlku? Ja myslím, že jednoznačne.

 

Tu môže starosta povedať, že stavba nie je vo verejnom záujme. A Domino by som ja takto definovala, keby som bola starostka.

 

Stavebný úrad a starosta od začiatku ignorovali obyvateľov Jasovskej ako účastníkov konania. Prečo?

 

To je otázka na starostu a úrad, nie na mňa. Ale máme takú skúsenosť v Petržalke, že občania sú ignorovaní pri stavbách, nezabudnime na električku. Domino je ďalší príklad.

 

Pán Nechala kedysi povedal, parafrázujem, že keby chcel úrad a starosta konať v prospech stavebníka, nekonal by asi inak.

 

Domino je len následok toho, ako to funguje v zákulisí. Niečo sa dohodne v kancelárii, alebo inde a úrad potom koná na príkaz.

 

Myslíte, že Domino a jeho dodatočné zlegalizovanie je dôsledkom záujmov istých skupín prepojených na vedenie samosprávy?

 

Môžeme sa len domnievať. Dôkazy hmatateľné nemáme, ale je zaujímavé, aké mená sa v týchto kauzách ako Domino, Bajo a pod. opakujú. Prepojenia tu asi sú.

 

Má obyčajný občan šancu, že sa to niekedy zmení?

 

Vždy tá šanca je. Je to v rukách voličov, ako rozhodnú a komu dajú dôveru. Voľba starostu však priťahuje málo voličov. Posledná účasť bola okolo 27%. Mladí ľudia nechodia voliť, potom nadávajú ako veci nefungujú. Skupiny ľudí, ktorí vedia ako sa dá zo samosprávy ťažiť potom zákulisnými dohodami postavia kandidáta, ktorý im vyhovuje a bude „pracovať“ v ich prospech.

 

Myslíte aj na politické strany?

 

Áno aj. Preto sa niekedy ľudia čudujú prečo sa inak programovo blízke strany nedohodnú na konkrétnom kandidátovi a stavajú viacerých. No práve pre zákulisné dohody konkrétnych ľudí. Lebo niekedy nejde o veci verejné, ale o konkrétne záujmy skupín, ktoré majú „svojich“ ľudí v rôznych stranách.

 

Potom sú občania bez šancí....

 

Nie sú. Voľba prezidenta ukázala že to ide. Musí sa nájsť správna motivácia ľudí. Napríklad, aby sa z politiky „vyčlenili“ ľudia ktorí zastupujú lobistické záujmy.

 

No kampaň stojí veľa peňazí. Veď len miestne noviny vychádzajúce za príspevok mestskej časti z daní občanov pýtali v minulých voľbách od kandidátov 2000€ za jednu stranu. Ako inak sa dostanete ku každému voličovi? Len keď ste v médiách. Bilboardy, letáky, to všetko vychádza na sumu, ktorú si nemôže hoc kto dovoliť. Potom vyhráva ten, ktorého sponzorujú „skupiny“.

 

Ale to je len jedna stránka veci. Druhá je ochota ľudí urobiť niečo pre svoje okolie, pre svoje deti. Ľudia sú ľahostajnejší ako kedysi, kým sa nestane niečo ako Domino.

 

My však musíme kauzám ako Domino predchádzať.

 

Petržalka môže byť krásnym miestom pre život a môže vytvárať pre svojich občanov dobré podmienky. Je to naozaj o ochote volených funkcionárov(poslancov a starostov)  a aký je starosta, tak sa potom správajú úradníci. Tak funguje úrad, tak sa berie názor verejnosti, psíčkarov, alebo menšinových skupín. Ja verím, že sa to dá.

 Autor: Petrzalcan | 17.06.2014 | zobrazené: 1838 x |


Podobné články

• Stihne mesto vybudovať druhú etapu električky? (10.10.2021)
• Po kom je pomenované Rudnayovo námestie? (13.09.2021)
• Program Dni Petržalky (10.09.2021)
• V Petržalke občania spisujú novú petíciu proti výstavbe supermarketu Kaufland (01.09.2021)
• Skutočná Sahara vám učarí na celý život (18.08.2021)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(20)

Skôr nie
(11)

Určite nie
(16)

O 50% lepší
(19)


spolu 66 hlasov
/