Dnes je: utorok 09.08.2022 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
9.august- Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Domino dostavajú. Rozhodlo o tom mesto.

Informáciu o tom priniesol denník Sme. Tento veľmi kontroverzný projekt, ktorý sa stal aj témou volieb, bude nakoniec dokončený.

 

Magistrát súhlasil s návrhom developera, spoločnosti Subcentro. Ten projekt upravil a zmenšil. Nové Domino, tak teraz bude žiadať o stavebné povolenie na petržalskom stavebnom úrade. Oproti pôvodným plánom sa projekt zmenšil. Zároveň developer sľúbil asanáciu časti komplexu tak, aby sa zvýšilo odsadenie od existujúcich panelákov.

Domino trápi obyvateľov Petržalky už od roku 2014. Vtedy začali obyvatelia paneláku na Jasovskej ulici v Petržalke protestovať proti výstavbe nových bytových domov v blízkosti existujúcej terasy bytového domu.

Práve blízkosť k terase a nedodržanie stavebného povolenia boli príčinou dlhodotrvajúceho sporu.

Obyvatelia sa obrátili na úrady samosprávy a tie im dali za pravdu. Aj Slovenská stavebná inšpekcia zistila, že stavba je skutočne posunutá bližšie k ich paneláku zhruba o dva metre.

Následne stavebný úrad v Petržalke vyzval developera na prerušenie prác. K tomu však nedošlo a pomaly rozhodoval aj Okresný úrad Bratislava, ktorý preskúmaval rozhodnutie o povolení stavby.

 „Nevzdáme sa svojich práv, pri tejto stavbe boli porušené všetky predpisy. Vyčítali sme im na dvanástich stranách trinásť porušení stavebného zákona. Prijmeme teda jedine odstránenie stavby, dúfam, že to bude precedens,“ uviedla v septembri 2014 jedna z obyvateliek bytového domu na Jasovskej ulici Žofia Hargašová.

Domino bol projekt piatich sedempodlažných objektov. Okrem 90 bytov obsahoval projekt hotel a tiež dom seniorov.

Protesty obyvateľov zablokovali výstavbu a Domino nakoniec zmenilo aj majiteľa.

 „Tento stav nevyhovuje nikomu. Naše riešenie ho môže ukončiť, zvýšiť estetickú i funkčnú hodnotu lokality a kvalitu i hodnotu bývania v nej,“ uviedol pre INDEX zástupca Subcentra Milín Kaňuščák.

Developer navrhol znížiť projekt o jedno podlažie a asanovať časť existujúceho skeletu o 3,5 metra tak, aby stavba bola ďalej od bytovky na Jasovskej ulici. Po novom mal projekt vytvoriť 60 bytov a 37 apartmánov. S hotelom a domom seniorov sa nepočítalo.

V marci developer dostal zamietavé stanovisko. Magistrátu sa nepáčilo využitie územia s tým, že developer pristúpil k výkladu územného plánu inak ako mesto. Plán počíta s tým, že plocha môže byť využitá v pomere 70 percent bývania a 30 občianska vybavenosť. Subcentro však naplánovalo projekt ako plne bytový, keďže vypočítalo parametre celého bloku s tým, že v ňom v súčasnosti nič nie je.

Developer následne projekt prepracoval a predložil v novej podobe. Znížil plánované objekty o dve podlažia a zväčšil odstup od paneláka zo 16,5 na 22,5 metra.Oproti plánom, ktoré investor predstavil v lete minulého roka, sa zmenili aj parametre využitia projektu, aby vyhovel pripomienkam hlavného mesta.

Po novom má v Novom Domine vzniknúť 64 bytov, 20 kancelárskych jednotiek a päť obchodných prevádzok. Znížil sa aj počet parkovacích miest, zo 134 na 99. Magistrát so zmenami súhlasil a projekt odsúhlasil.

Za Novým Dominom stojí spoločnosť Subcentro, ktorej majiteľmi sú spoločnosti Alsig Plus a VI Group. Na realitnom trhu je dobre známa najmä VI Group, ktorej vlajkovým projektom je vežiak Matadorka na okraji bývalého areálu Matadoru v Petržalke.

Developer predpokladá, že so stavebnými prácami by mohol začať po získaní všetkých povolení.

Zdroj: Sme a SubcentroAutor: Petrzalcan | 25.08.2021 | zobrazené: 1602 x |


Podobné články

• Vyjadrite sa k plánom magistrátu (19.07.2022)
• Petržalka hospodárila veľmi dobre (11.07.2022)
• Zber kuchynského biodopadu (02.07.2022)
• Vandali ničia nové koše (29.04.2022)
• Premnožené hlodavce (03.04.2022)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Bude tento rok lepší ako rok 2021?

Áno, určite
(172)

Skôr nie
(94)

Určite nie
(137)

O 50% lepší
(137)


spolu 540 hlasov
/