Chcú vaše deti psíka, alebo iné zvieratko? Iste zvažujete: kto sa bude oň starať, ako to zmení vaše rodinné zvyklosti, koľko bude stáť starostlivosť o neho, ale aj to, či je to pre dieťa dobré. Dieťa olizuje ruky, bude chytať psa, všade budú chlpy, to všetky vám prebehne hlavou, kým sa rozhodnete.
Deti vyrastajúce so zvieratami sú zdravšie. Tvrdia to vedci, tvrdia to alergológovia.
Výskumy ukazujú, že malé deti, ktoré vyrastajú so zvieraťom, majú menej vymeškaných hodín v škole. Vedátori z univerzity vo Warwicku to na základe výskumu upresnili.
Podľa ich výsledkov majú štvorročné a päťročné deti, ktoré vyrastajú v rodinách so zvieratami o 18 percent lepšiu dochádzku než ich spolužiaci, ktorí žiadnych domácich priateľov nemajú.
Domáce zvieratá pomáhajú zlepšiť imunitný systém. Deti, ktoré sa prieskumu zúčastnili, chovajú doma psy, mačky, rybičky, vtáky alebo hlodavce. Podľa slov June McNicholasovej nehrá rolu, o aký druh zvieraťa ide. "Ide len o to nejaké zviera mať, starať sa oň a bývať s ním v rovnakej domácnosti."
"Predchádzajúce prieskumy preukázali, že deti vyrastajúce v rodine so zvieratami mali menšiu náchylnosť k astme a alergiám," vysvetľuje June McNicholasová. Teória vychádza podľa jej slov z predpokladu, že imunitný systém sa vyvíja s ohľadom na to, čomu je vystavený.
Čo dodať? Zdraviu by domácich miláčik nemal uškodiť. Je dobré, ale naučiť deti dodržiavať dôkladnú hygienu a po kontakte so zvieraťom si umyť ruky. Prítomnosť zvieraťa v rodine má veľký význam aj pre psychický vývoj dieťaťa. "Psychológovia sa jednoznačne prikláňajú k pozitívnemu vplyvu prítomnosti zvieraťa na rozvoj dieťaťa. U 'lezúňov' môže zviera stimulovať rozvoj motoriky, u starších prebúdza záujem o prírodu, rozširujú sa vedomosti detí," dodáva detská lekárka. Deti, ktoré vyrastajú v prítomnosti zvieraťa, si podľa budujú sebaúctu, rozvíjajú sa lepšie v emotívnej oblasti, učia sa väčšej zodpovednosti.