Dnes je: pondelok 17.02.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Žiaci základných a stredných škôl majú v Bratislavskom kraji jarné prázdniny

Dnes je medzinárodný deň zvierat na ulici

Medzinárodný deň zvierat bez domova bol ustanovený Medzinárodnou spoločnosťou za práva zvierat (ISAR) ešte v roku 1992. Každá tretia augustová sobota je venovaná zvieratám bez domova, v útulkoch, depozitoch, v dočasnej starostlivosti a samozrejme tým najmenej “šťastným” na ulici.

 

V USA vďaka spomínanej organizácii vznikla i milá tradícia zapáliť sviečku za všetky zvieratká bez domova ako prejav súcitu a spomienok.

Hlavným účelom tohto dňa má byť najmä osveta a zvýšenie povedomia širokej verejnosti o problematike opustených zvierat. Tie plnia útulky, depozity, no i ulice a sú obrovským spoločenským problémom.

 

Niektorí ľudia sa snažia zbaviť zvieratka či už z finančných dôvodov, alebo z nedostatku času. Tí s trochou citu nechajú zviera pred útulkom, alebo rovno v ňom. Tí :bez srdca“ na ulici, priviazané v lese, primrznuté k ľadu apod. Zakrývajú  tým  vlastnú vinu a neschopnosť niesť zodpovednosť za svoje činy?

Na druhej strane barikády sú ľudia starajúci sa o každú pustenú dušu na ulici. Na úkor vlastného pohodlia, často za všetky svoje peniaze.

 

Každopádne nech ste na akejkoľvek strane je jasné, že za každé vyhodené a nechcené zvieratko na ulici nesie zodpovednosť človek. Ten si vedome či nevedome nesplnil svoje povinnosti a “problému” sa takto zbavil.

Každý jednotlivec môže prispieť ku zmene a netreba na to nič extrémne. Stačí, ak sa budete s láskou a porozumením starať o svoje zvieratká a budete príkladom pre svoje deti, rodinných príslušníkov, priateľov či širšie okolie.

 

Veľmi dôležitá je kastrácia v správnom veku. Ak by majitelia kastrovali svojich miláčikov, neboli by všetky slovenské útulky a dočasky plné zvierat. Záujem by na tom mali mať obce a mestá najmä v oblastiach osád, kde sa množia psíkovia geometrickým radom.

Dôležité je hovoriť aj o „bezohľadných“ množiteľoch. Tí doslova vyciciavajú sučky trvalým množením a často v katastrofálnych podmienkach. Psíkovia sú v pivniciach domov, nevidia slnečné svetlo, nemajú oddych medzi množením, často aj nekvalitnú stravu a nedostatočnú veterinárnu starostlivosť. Preto takýto množitelia ponúkajú lacné bezpapierové šteniatka na internete, novinách a pod.

 

Je málo krajších vecí na svete ako darovať domov nechcenému zvieratku.

Ak sa rozhodujete zaobstarať svojim deťom zvieratko, preverte si jeho pôvod a prípadne zvážte, či nedarujete lásku zvieratku z útulku. Skúsenosti ukazujú, že tieto zvieratká bývajú priateľmi, členmi rodiny a často láskami na celý život.

 


FotogalériaAutor: Petrzalcan | 17.08.2013 | zobrazené: 2973 x |


Podobné články

• Mohol by to byť pilotný projekt v Petržalke (15.02.2020)
• Oznam pre vodičov (11.02.2020)
• V piatok nás čaká sviatok svätého Valentína (10.02.2020)
• Petržalka je výnimočná aj mokraďami (02.02.2020)
• Petícia za električku č.1 pokračuje (28.01.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Detský svet Central park Petržalka

ANKETA

Súhlasíte so stavaním bytov v lokalite Šustekova, Sosnova a Viedenská cesta?

Nie, ani jedna lokalita nie je dobrá
(36)

Nesúhlasím s lokalitami Šustekova a Sosnova
(33)

Súhlasím s výstavbou v týchto lokalitách
(19)


spolu 88 hlasov
/