Dnes je: piatok 22.01.2021 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Testovanie antigénovými testami už dnes na Ekonomickej univerzite v Petržalke, bez nutnosti objednávania od 14.00-20.00hod

Dnes je Braillov deň

Svetová slepecká únia  vyhlásila v roku 2001 dátum narodenia Louisa Brailla (nar. 1809) za Svetový Braillov deň.

Francúzsky tvorca celosvetovo uznaného slepeckého písma sa začal zaoberať myšlienkou systému písma pre slepých už ako 12-ročný, pričom prvá verzia písma bola zhotovená v roku 1929.

 

Braille pritom vychádzal zo systému zvukov, ktorý používala francúzska armáda na komunikáciu v noci.  Louis Braille upravil, zjednodušil a systematizoval už existujúce dvanásťbodové písmo Charlesa Barbiera, dôstojníka francúzskej armády. Braillovo bodové písmo sa „ujalo“ až o niekoľko rokov po jeho smrti.

 

Mal 3 a pol roka keď nešťastnou náhodou prišiel o zrak. Hral sa v dielni svojho otca, poranil si ostrím nástrojom pravé oko a spôsobil si prudké krvácanie. V tých časoch medicína nedisponovala silnými antibiotikami, a antiseptikami, ktoré sa teraz používajú a napriek starostlivosti, ktorá sa dieťaťu venovala, infekcia sa čoskoro rozšírila na druhé oko a Louis celkom stratil zrak.

Louis bol neustále obklopený láskou všetkých členov rodiny, ktorí mu trpezlivo a presne popisovali okolie, učili ho poznávať pomocou hmatu alebo čuchu predmety, ľudí, rastliny aj zvieratá.

 

L. Braille sa stal žiakom Národného ústavu pre mladých slepcov v Paríži v roku 1819. Vtedajší riaditeľ ústavu Dr. Pignier o Braillovi píše: "Bol nadaný veľkými schopnosťami, vysokou inteligenciou a hlavne prednosťami myslenia. Svojimi pokrokmi a úspechmi v štúdiu sa čoskoro odlišoval od ostatných žiakov." Treba dodať, že bol manuálne veľmi zručný.  Bol aj hudobne nadaný. Pignier zachoval zoznam odmien a pochvál, ktorých sa Braillovi dostalo v rokoch 1820 až 1828. Nachádzame tam jeho meno medzi prvými žiakmi vo vypletaní stoličiek, vo výrobe domácich papúč z odstrižkov súkna, v gramatike, v dejepise, v zemepise atď. Pri tomto pestrom výpočte vyučovacích predmetov nás azda neprekvapí všestrannosť Braillovích schopností ako skôr to, čo všetko sa žiaci parížskeho ústavu učili. Braill sa nakoniec stal učiteľom.

 

V roku 1829 vydal metodickú pomôcku Postup pri písaní atď. pre potreby slepcov, v ktorej predstavil vlastné slepecké písmo, ktoré sa vyznačovalo tým, že bolo oveľa jednoduchšie než tie predošlé. Dnes sa používa po celom svete, a to aj pre texty písané azbukou, arabským, čínskym písmom a pod.

Prvou knihou napísanou v tomto písme sa stali trojzväzkové Dejiny Francúzska. V roku 1844 nevidiaci na celom svete uznali Braillovo písmo za svoje.Autor: Petrzalcan | 04.01.2014 | zobrazené: 2655 x |


Podobné články

• Zmena výšky poplatku v materských školách (15.01.2021)
• Informácia o prevádzke materských škôl v nasledujúcom týždni (10.01.2021)
• Prísnejšie opatrenia (10.09.2020)
• Škôlku pre covid zatvorili (03.09.2020)
• Začiatok školského roka a prvé povinnosti v súvislosti s koronou (02.09.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno

ANKETA

Veríte, že rok 2021 bude lepší rok predošlý?

áno, určite
(32)

skôr áno ako nie
(14)

skôr bude horší
(12)

bude rovnaký ako rok predošlý
(13)


spolu 71 hlasov
/