Dnes je: pondelok 01.06.2020 | Sviatok má: | Zajtra má sviatok: kontakt@petrzalcan.sk
head
Dnes je Deň detí

Diabetes ohrozuje každú rodinu

Dnes je Svetový deň diabetu a rodina je v rokoch 2018 a 2019 témou tohto svetového dňa. Na svojej webovej stránke o tom hovorí Medzinárodná federácia diabetu (IDF).

Kampaň bude trvať 2 roky, aby bolo jednoduchšie pripojiť sa ku kampani Svetového dňa cukrovky, dal sa ľahšie pripraviť plán a zaistila sa podpora a účasť na kampani. Federácia hovorí, že  cieľom kampane je podporiť úlohu rodiny v manažmente, starostlivosti, prevencii a vzdelávania o cukrovke.

Na svete žije už viac ako 425 miliónov ľudí s cukrovkou. Väčšina z nich má diabetes mellitus druhého typu.  

V roku 2007 sa tento deň slávil prvýkrát ako svetový, to znamená, že ho oficiálne vyhlásila aj Organizácia Spojených národov.  Svetový deň diabetu sa pripomína na výročie narodenia Kanaďana Fredericka Granta Bantinga, ktorý spolu s Charlesom Herbertom Bestom roku 1921 z pankreasu izoloval klinicky použiteľný inzulín. V roku 1922 Banting a Best vyskúšali účinnosť inzulínu na sebe a neskôr ho podali 14-ročnému chlapcovi, ktorému tým zachránili život. V roku 1923 získali Frederick Grant Banting spolu so škótskym fyziológom Johnom Jamesom Ricardom MacLeodom Nobelovu cenu za objav inzulínu. 

Diabetes sa dnes na Slovensku týka takmer každej rodiny. Je viac ako znepokojujúce, že až 10 percent detí v školskom veku na Slovensku trpí nadváhou alebo obezitou a až 28 percent z nich má metabolický syndróm. Ak bola kedysi cukrovka 2. typu ochorením stredného a vyššieho veku, dnes sa čoraz viac týka detí a tínedžerov.

V rodinách s diabetikmi je vyššia pravdepodobnosť získať toto ochorenie. Svoju úlohu  zohrávajú stravovacie zvyklosti a životný štýl rodiny. Obezita, prejedanie sa, sladené nápoje, nedostatok pohybu, to všetko sú návyky, ktoré získava človek v rodine.

 

Súčasne s rastúcou hmotnosťou ubúda prirodzený pohyb. Riešením je zmeniť životný štýl pacienta s diabetom i celej  rodiny, zaradiť do denného rozvrhu fyzickú aktivitu, strážiť si svoju hmotnosť a začať variť chutne, ale podľa zásad správnej výživy. Diétne odporúčania pre diabetikov sú totožné so zásadami racionálneho stravovania. Preto rovnakú stravu môže s diabetikom konzumovať celá jeho rodina. Je to aj jediná prevencia pred tým, aby nám nevyrástla generácia diabetikov. Len tak sa totiž dá vzniku diabetu druhého typu zabrániť, alebo túto chorobu aspoň oddialiť.Autor: Petrzalcan | 14.11.2018 | zobrazené: 613 x |


Podobné články

• Výnimky aj upustenie od preukazovania sa testami (30.04.2020)
• Nové pravidlá o karanténe po príchode zo zahraničia (20.04.2020)
• Zistenie ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými (25.03.2020)
• Liečba podbeľom (20.03.2020)
• Nové opatrenia v súvislosti s pandémiou (15.03.2020)

Komentáre

FOTOGALÉRIA

Chorvátske rameno
/